Státní zemědělská a potravinářská inspekce: Pesticidy v ovoci a zelenině jsou stále problémové

Státní zemědělská a potravinářská inspekce: Pesticidy v ovoci a zelenině jsou stále problémové

05.03.2019 | V rámci cílených kontrol cizorodých látek v sortimentu čerstvého ovoce a zeleniny zjistila kontrola Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) další nevyhovující potraviny.

K problematickým potravinám původem z Polska nepatří jen maso. Problémy odhaluje SZPI i v ovoci a zelenině. Často se jedná o nepovolené druhy pesticidů či jejich nadlimitní množství. Aktuálně byla zachycena nevyhovující šarže pekingského zelí v provozovně společnosti TEMPO. Laboratorní rozbor SZPI potvrdil kontaminaci pesticidem flonicamid v množství 0,096 miligramů na kilogram (mg/kg). Příslušný právní předpis stanovuje maximální povolený limit pro přítomnost flonicamidu na 0,03 mg/kg. Flonicamid je insekticid, který se používá jako ochrana rostlin proti hmyzím škůdcům.

Z uvedených skutečností vyplývá, že provozovatel porušil Nařízení (ES) č. 396/2005 o maximálních limitech reziduí pesticidů v potravinách a krmivech a SZPI zahájí správní řízení o uložení pokuty. 

Připomeňme také případ z prosince minulého roku, kdy byla objevena nevyhovující šarže čerstvého květáku od dodavatele Vegamix. Laboratorníí rozbor potvrdil nadlimitní přítomnost hned tří druhů pesticidů: (1.) flonicamid – zjištěná koncentrace 0,15 miligramů na kilogram (mg/kg), limit 0,03 mg/kg; (2.) methomyl  - zjištěná koncentrace 0,029 mg/kg, limit 0,01 mg/kg; (3.) tebuconazole  - zjištěná koncentrace 0,34 mg/kd, limit 0,05 mg/kg.

Stejné porušení Nařízení (ES) č. 396/2005 pak bylo deklarováno v listopadu u produktu „Kapusta volná“. I zde se jednalo o čerstvou kapustu ve volném prodeji z přepravky, rozbor u ní potvrdil kontaminaci pesticidem chlorpyrifos v množství 0,16 miligramů na kilogram (mg/kg). Příslušný právní předpis stanovuje maximální povolený limit pro přítomnost chlorpyrifosu na 0,01 mg/kg. Chlorpyrifos je insekticid, který se používá jako ochrana rostlin proti hmyzím škůdcům.

Ani ovoce neprochází na jedničku s hvězdičkou

Mezi největší hříšníky patří jablka. SZPI zajistila už v pořadí sedmou šarži nebalených jablek odrůdy Golden Delicius, u které laboratoř prokázala přítomnost pesticidu propargite v množství 0,36 miligramů na kilogram (mg/ kg). Používání propargitu k ochraně rostlin je na území EU zakázáno pro jeho nežádoucí vedlejší účinky.

„Opakovaná zjištění Potravinářské inspekce signalizují systémový problém polských dozorových orgánů v kontrole bezpečnosti u jablek původem z Polska, Inspekce bude v intenzivních kontrolách pokračovat. Podle dalších výsledků přistoupím k adekvátním krokům, jak jsem již dříve avizoval.“ reagoval tehdy ministr zemědělství Miroslav Toman.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Kontroly na trzích: 172 kg masa nebylo v chladicím boxu, další kusy byly prošlé

11.04.2019 | Veterinární inspektoři Stání veterinární správy (SVS) provedli kontrolu prodeje živočišných produktů na farmářských trzích v pražských Dejvicích (Malé trhy Hradčanská) a Zličíně.

Studené jaro: Provozovatelé restaurací přišli už o čtvrtinu tržby

22.05.2019 | Studené jarní počasí snížilo restauracím s venkovním posezením tržby. Podle společnosti Storyous, která zkoumala v 650 provozovnách data od dubna do poloviny května, mělo 45 procent restaurací nižší tržby, meziročně klesly o čtvrtinu.

Přední novozélandský producent medu do něj přidával chemikálie

19.04.2019 | Přední novozélandský producent vysoce ceněného manukového medu přiznal, že do něj přidával syntetické látky, aby posílil jeho antibakteriální účinky. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní média.

Porce květnového čtení míří do sítě!

V prodeji již od 30. 4.