Státní zemědělská a potravinářská inspekce: Pesticidy v ovoci a zelenině jsou stále problémové

Státní zemědělská a potravinářská inspekce: Pesticidy v ovoci a zelenině jsou stále problémové

05.03.2019 | V rámci cílených kontrol cizorodých látek v sortimentu čerstvého ovoce a zeleniny zjistila kontrola Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) další nevyhovující potraviny.

K problematickým potravinám původem z Polska nepatří jen maso. Problémy odhaluje SZPI i v ovoci a zelenině. Často se jedná o nepovolené druhy pesticidů či jejich nadlimitní množství. Aktuálně byla zachycena nevyhovující šarže pekingského zelí v provozovně společnosti TEMPO. Laboratorní rozbor SZPI potvrdil kontaminaci pesticidem flonicamid v množství 0,096 miligramů na kilogram (mg/kg). Příslušný právní předpis stanovuje maximální povolený limit pro přítomnost flonicamidu na 0,03 mg/kg. Flonicamid je insekticid, který se používá jako ochrana rostlin proti hmyzím škůdcům.

Z uvedených skutečností vyplývá, že provozovatel porušil Nařízení (ES) č. 396/2005 o maximálních limitech reziduí pesticidů v potravinách a krmivech a SZPI zahájí správní řízení o uložení pokuty. 

Připomeňme také případ z prosince minulého roku, kdy byla objevena nevyhovující šarže čerstvého květáku od dodavatele Vegamix. Laboratorníí rozbor potvrdil nadlimitní přítomnost hned tří druhů pesticidů: (1.) flonicamid – zjištěná koncentrace 0,15 miligramů na kilogram (mg/kg), limit 0,03 mg/kg; (2.) methomyl  - zjištěná koncentrace 0,029 mg/kg, limit 0,01 mg/kg; (3.) tebuconazole  - zjištěná koncentrace 0,34 mg/kd, limit 0,05 mg/kg.

Stejné porušení Nařízení (ES) č. 396/2005 pak bylo deklarováno v listopadu u produktu „Kapusta volná“. I zde se jednalo o čerstvou kapustu ve volném prodeji z přepravky, rozbor u ní potvrdil kontaminaci pesticidem chlorpyrifos v množství 0,16 miligramů na kilogram (mg/kg). Příslušný právní předpis stanovuje maximální povolený limit pro přítomnost chlorpyrifosu na 0,01 mg/kg. Chlorpyrifos je insekticid, který se používá jako ochrana rostlin proti hmyzím škůdcům.

Ani ovoce neprochází na jedničku s hvězdičkou

Mezi největší hříšníky patří jablka. SZPI zajistila už v pořadí sedmou šarži nebalených jablek odrůdy Golden Delicius, u které laboratoř prokázala přítomnost pesticidu propargite v množství 0,36 miligramů na kilogram (mg/ kg). Používání propargitu k ochraně rostlin je na území EU zakázáno pro jeho nežádoucí vedlejší účinky.

„Opakovaná zjištění Potravinářské inspekce signalizují systémový problém polských dozorových orgánů v kontrole bezpečnosti u jablek původem z Polska, Inspekce bude v intenzivních kontrolách pokračovat. Podle dalších výsledků přistoupím k adekvátním krokům, jak jsem již dříve avizoval.“ reagoval tehdy ministr zemědělství Miroslav Toman.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Sedm potravin, které podporují libido

21.03.2019 | V dávných dobách se věřilo na povzbuzující účinky netopýří krve, prášku z nosorožcova rohu či vývaru z kozích varlat. Dnes už víme, že cesta, jak podpořit libido, je daleko jednodušší. Vzácné poklady totiž najdete dost možná právě teď v lednici.

Mimořádná opatření vůči dovozu polského masa za šest dní končí

19.03.2019 | Česko zruší mimořádná veterinární opatření vůči dovozu polského hovězího masa 25. března, pokud Polsko do té doby Praze i Evropské komisi zaručí, že skutečně přijímá všechna opatření, která v souvislosti s kauzou slíbilo provést.

Veterináři: V ČR je dalších 1164 kg masa ze "salmonelové" šarže

25.02.2019 | Z Polska bylo do České republiky dovezeno dalších 1164 kilogramů hovězího masa, které může být nakažené salmonelou. Maso pochází ze stejné šarže a místa jako již dříve dovezených 700 kilogramů masa, ve kterém testy odhalily tyto bakterie.

Březnový CZ TEST je tady!!!

A s ním i souhrn aktuálního dění ze světa potravin! Jsou snad ryby plné toxinů, proč nechat dršťkovou raději v obchodě otrlejším a proč sojové mléko nikdy nenahradí to kravské? Nejen tyto informace najdete objektivně podané jen u nás, a to ve spolupráci s odborníky z Potravinářské komory ČR!