Stát chce dát na konzumaci ovoce více peněz pro menší školy

Stát chce dát na konzumaci ovoce více peněz pro menší školy

23.07.2019 | Ministerstvo zemědělství chce zvýšit dotace pro malé školy s méně než 150 žáky na program Mléko, ovoce a zelenina do škol. Naopak větším školám chce podporu o desetník na porci snížit. U menších škol je podle důvodové zprávy k vládnímu nařízení, které v pondělí projedná vláda, problém s distribucí.

"Při prvotním odhadu 200000 žáků na malých školách a čtyřech porcích za měsíc na celý školní rok činí navýšení finančních nákladů cca 16 milionů korun. Snížení podpory na porci pro velké školy činí při počtu 730 000 žáků cca šest milionů korun. Celkové náklady by se tak navýšily o deset milionů Kč, které ale budou zcela pokryty z rozpočtové kapitoly ministerstva zemědělství, resp. z rozpočtu Státního zemědělského intervenčního fondu bez dodatečných nároků na státní rozpočet," píše se v důvodové zprávě. Pokud vláda změnu nařízení schválí, mělo by začít platit od nového školního roku. Podle schváleného rozpočtu Státního zemědělského intervenčního fondu by letos mělo jít na program Mléko do škol 315,6 milionu korun, z toho 270 milionů korun ze státního rozpočtu. Na obdobný program ovoce a zelenina do škol se počítá se 321 miliony, z toho 220 milionů korun má jít také ze státního rozpočtu.

Po změně nařízení bude tak škola moci získat například na jednu broskev deset korun, pokud bude mít do 150 žáků, nebo 8,9 Kč pokud bude mít žáků více. Pokud půjde o plod z ekologického zemědělství, bude maximální výše podpory 15 korun u menší školy a 13,9 koruny u větší. Podpora konzumace mléka ve školách začala na konci minulého století. Podporu konzumace ovoce navrhla v roce 2006 Evropská unie, v ČR funguje od jara 2010. Programy mají mimo jiné vytvořit u dětí správné stravovací návyky a bojovat proti dětské obezitě.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Konec stravenek v Čechách? Sedm z deseti firem by chtělo přispívat zaměstnancům na obědy přímo

20.08.2019 | Návrh ministerstva financí na zavedení tzv. stravenkového paušálu, v rámci kterého by zaměstnanec dostával peníze na stravu přímo, souhlasí sedm z deseti firem bez ohledu na jejich velikost nebo zaměření. Vyplývá to z průzkumu, o kterém dnes informovala v tiskové zprávě Hospodářská komora. Současný systém považuje za vyhovující jen sedm procent účastníků průzkumu. Průzkumu se zúčastnilo 809 firem.

Veterináři našli při kontrole bio vajec zakázaný insekticid DDT

23.08.2019 | Veterináři zjistili při mimořádné kontrolní akci bio produktů u jihočeského producenta ekologických vajec zbytky toxického insekticidu DDT. Tento přípravek proti škodlivému hmyzu je už od 70. let zakázán.

Sevilla hlásí onemocnění listeriózou, ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo národní pohotovost

21.08.2019 | Ve Španělsku zemřela devadesátiletá žena na listeriózu poté, co požila závadné maso z jatek v andaluském městě Sevilla. Informovaly o tom dnes místní úřady. Podle nich je nyní v Andalusii hospitalizováno kvůli listerióze 53 lidí. S ohledem na rozšíření tohoto onemocnění na jihu země vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví národní pohotovost, potvrdila dnes ministryně María Luisa Carcedová.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Srpnové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a vybraných novinových stáncích sítě Valmont