Stát chce dát na konzumaci ovoce více peněz pro menší školy

Stát chce dát na konzumaci ovoce více peněz pro menší školy

23.07.2019 | Ministerstvo zemědělství chce zvýšit dotace pro malé školy s méně než 150 žáky na program Mléko, ovoce a zelenina do škol. Naopak větším školám chce podporu o desetník na porci snížit. U menších škol je podle důvodové zprávy k vládnímu nařízení, které v pondělí projedná vláda, problém s distribucí.

"Při prvotním odhadu 200000 žáků na malých školách a čtyřech porcích za měsíc na celý školní rok činí navýšení finančních nákladů cca 16 milionů korun. Snížení podpory na porci pro velké školy činí při počtu 730 000 žáků cca šest milionů korun. Celkové náklady by se tak navýšily o deset milionů Kč, které ale budou zcela pokryty z rozpočtové kapitoly ministerstva zemědělství, resp. z rozpočtu Státního zemědělského intervenčního fondu bez dodatečných nároků na státní rozpočet," píše se v důvodové zprávě. Pokud vláda změnu nařízení schválí, mělo by začít platit od nového školního roku. Podle schváleného rozpočtu Státního zemědělského intervenčního fondu by letos mělo jít na program Mléko do škol 315,6 milionu korun, z toho 270 milionů korun ze státního rozpočtu. Na obdobný program ovoce a zelenina do škol se počítá se 321 miliony, z toho 220 milionů korun má jít také ze státního rozpočtu.

Po změně nařízení bude tak škola moci získat například na jednu broskev deset korun, pokud bude mít do 150 žáků, nebo 8,9 Kč pokud bude mít žáků více. Pokud půjde o plod z ekologického zemědělství, bude maximální výše podpory 15 korun u menší školy a 13,9 koruny u větší. Podpora konzumace mléka ve školách začala na konci minulého století. Podporu konzumace ovoce navrhla v roce 2006 Evropská unie, v ČR funguje od jara 2010. Programy mají mimo jiné vytvořit u dětí správné stravovací návyky a bojovat proti dětské obezitě.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Radek Václavík: Šváby, cvrčci a sarančata mají stále více fanoušků

27.01.2020 | Češi se nebojí experimentovat, říká kuchař. Za deset let, co v České republice hmyz na různých akcích v restauracích nebo na festivalech nabízí, se podle něj zvýšil zájem. Kromě hmyzu chtějí lidé v posledních letech podle Václavíka okusit i maso z hada nebo krokodýla.

Nejdražší prasata v historii...a bude hůř?

22.01.2020 | Ceny prodávaných jatečných prasat letos zahájily rok na rekordních 49 korunách za kilogram. Na podobné úrovni ještě nový rok nikdy neodstartovaly.

Proč pláčeme při krájení cibule?

23.01.2020 | Snáz uvaříš bez ohně než bez cibule, říká se. Cibule je opravdu základ skoro každého vaření. Dodává barvu i hustotu omáčkám, přidává se pod maso, nebo se hodí na dušení.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Únorové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont