Stačilo jedno zranění a zrodila se legenda: Kostka cukru je s námi 175 let

Stačilo jedno zranění a zrodila se legenda: Kostka cukru je s námi 175 let

25.03.2019 | Za vynálezce kostkového cukru je považován Jakub Kryštof Rad. Legenda ale praví, že za první kostkou stála spíš jeho žena Juliana. V každém případě - vše se odehrálo v Dačicích.

Městské muzeum v Dačicích uvádí, že v první rafinerii tu zřídil v roce 1833 František Grebner. Zpočátku se zde zpracovával pouze třtinový cukr, který byl do Dačic dovážen povozy přes Vídeň z italského přístavu Terst, po roce 1844 rafinérie zpracovávala již výhradně řepný cukr z domácích zdrojů.

Rafinerie přinesla do města hospodářské oživení, přivedla sem řadu odborníků, vznikla nová pracovní místa. V roce 1839 se však podnik dostal do finančních potíží a rozhodování o dalších osudech přešlo do rukou Grebnerových společníků, kteří povolali na jaře roku 1840 nového ředitele – Jakuba Kryštofa Rada z Vídně, rodáka ze švýcarského Rheinfeldenu. 

Když si Radova žena Juliana nešťastně poranila prst při odsekávání kousků z cukrové homole, její muž  nechal vyrobit mosazné mřížky se 400 čtvercovými otvory. Do těch se nasypala cukrmoučka a pod lisem se pomocí šroubového vřetena a otočného vahadla vytlačily na dřevěnou podložku kostky, které byly dopraveny na police v sušárně. Tam se sušily 10 až 12 hodin.

Kostky cukru se už tenkrát vyráběly ve dvou velikostech: jedna měla hranu o velikosti 3/5 palce (zhruba 2 cm) a druhá byla o rozměru 1/2 palce (1,2 cm). S pomocí 6 lisů se denně mohlo v Dačicích vyrobit až 112 q kostkového cukru.

V lednu 1843 získal Rad na výrobu kostkového cukru patent a na podzim téhož roku je začal vyrábět pro trh pod názvem čajový cukr (Thee-Zucker) či vídeňský kostkový cukr (Wiener Würfelzucker).

V roce 1843 patent prodal za 12 tisíc zlatých rafinerii, kterou ještě tři roky řídil. Potom se odstěhoval s rodinou zpátky do Vídně, kde pracoval jako tajemník hospodářské komory, podnikal neúspěšné pokusy se zavedením optického telegrafního systému a nakonec se vrátil do původní branže. Mimo jiné vydal ročenku cukrovarů a rafinerií v Rakousku-Uhersku. Zemřel ve Vídni 13. října 1871 ve věku 72 let.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Povinné podíly českých potravin na pultech nebudou

14.04.2021 | Povinný podíl českých potravin na pultech obchodů nakonec platit nebude. Sněmovna ho dnes na návrh Senátu vyřadila z novely zákona o potravinách. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) senátní návrh podpořil. Do novely se kvóty na potraviny dostaly ve Sněmovně na základě pozměňovacího návrhu poslanců SPD.

Ještě nikdy se vám nepovedly domácí housky? Tak zkuste tento recept!

14.04.2021 | Nad čerstvé pečivo není, a když je navíc vytažené z domácí trouby, jen se po něm zapráší. Příprava není složitá, těsto nemusíte nechat ani kynout. Není se čeho bát. Pusťte se do přípravy klidně ještě dnes - večeře, za kterou sklidíte úspěch, je zaručena.

Zítřejší farmářské trhy na náplavce se ruší

16.04.2021 | Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se v sobotu konat nebudou. Městská firma Trade Centre Praha (TCP) zrušila původní souhlas s řešením, které spolek navrhl pro splnění vládních omezení. ČTK to řekl předseda spolku Jiří Sedláček.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont