Soukromý investor chce v Brně oprášit slávu nejslavnějšího sládka

Soukromý investor chce v Brně oprášit slávu nejslavnějšího sládka

23.05.2018 | Soukromý investor chce v Brně oprášit slávu patrně nejslavnějšího sládka české historie. Za více než 20 milionů korun opraví v centru bývalý městský pivovar, kde proslulý sládek František Ondřej Poupě do své smrti v roce 1805 působil.

V budově, kterou většina Brňanů zná jako Dům Dominik nebo Dům stavbařů vznikne pivovarský dům s minipivovarem a restaurací. Otevře patrně do konce letošního roku, řekl dnes ČTK jednatel společnosti Pivovarský dům Poupě Marek Tichý.

Tichý je spolumajitelem firmy Archatt, která se zabývá rekonstrukcemi památek. Aktuálně opravuje i vyhořelý Libušín na Pustevnách v Beskydech. Archatt je ale také většinovým vlastníkem pivovaru v Dalešicích. Skupina lidí kolem Archattu v čele s Tichým koupila bývalý městský pivovar v Dominikánské ulici v Brně v roce 2013 za 25 milionů.

Pivovar dosloužil v 60. letech 19. století. Pak zde byly například byty a obchody. Za druhé světové války byla část areálu vybombardována. Pak dům převzali stavbaři, kteří si zde postavili svůj dům a výukové a kulturní centrum, dokončené v roce 1986. Vznikl zde také velký kulturní sál využívaný ještě před pár lety.

Po revoluci majitelé objektu zkrachovali a areál šel do dražby, kde objekt soukromníci okolo Tichého koupili. Na opravu ale investoři několik let nedostali stavební povolení a dodnes vedou spory se státem a městem o výši nájemného za pozemky pod budovou. "Čekali jsme, že nás spíše podpoří, ale toto očekávání se nesplnilo. Chtějí po nás ještě více než tržní cenu pozemků. Probíhají tedy soudy o bezdůvodné obohacení, které mají stanovit cenu nájmu," uvedl Tichý.

Pivovarský dům Poupě chtějí stavebníci dokončit do konce roku. V přízemí vznikne restaurace s minipivovarem a řeznictví. Sál v patře se bude znovu využívat pro kulturní akce. "Máme takovou ambici, že bychom rádi soustředili brněnské pivovarské aktivity do tohoto místa. Plánujeme i pořídit laboratoř, nabízet minipivovarům rozbory, což je služba, která není běžně dostupná. Možná budeme i pěstovat kvasnice pro minipivovary," uvedl Tichý, který plánuje i pivovarské plesy.

V Brně a okolí je dnes kolem desítky minipivovarů a další postupně vznikají. Podle Tichého to ale není problém, protože minipivovary ukrajují zatím jen malé procento trhu. V novém pivovarském domě se bude čepovat dalešické pivo z tanků a vlastní minipivovar bude sloužit na experimentování, například se svrchně kvašeným pivem. Celkem stavební úpravy a nový minipivovar vyjdou investora na zhruba 25 milionů.

Pivovarský dům má připomenout nejslavnějšího českého sládka Františka Ondřeje Poupěte. Poupě za svůj život prošel několika českými pivovary, kde ale jeho pokrokovost narážela často na nevůli pivovarské chasy a někdy i vrchnosti. Svůj talent naplno projevil až v Brně, kde řídil městský pivovar. Na jeho zdech na Šilingrově náměstí sládka připomíná pamětní deska. V Brně měl i sladovnickou školu. Podle některých lidí z oboru je slavnější v Rakousku než doma.


PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Chléb je opět v kurzu. Jak poznat ten nejlepší?

24.05.2018 | Díky populárním farmářským trhům se v posledních letech stal hitem chléb kvasový. Přitom už v 15. století za vlády Jiřího z Poděbrad se peklo dvanáct druhů chleba. V České republice přitom máme dnes více než 700 pekáren, které vyrobí denně zhruba milion pecnů. Jak ale poznat ten skutečně kvalitní?

Kulinářský zázrak: Restaurace v Tokiu má 2 Michelinské hvězdy, ale jen 6 míst pro hosty

04.02.2020 | Odborníci na gastronomii i hosté to přirovnávají k zázraku. Podle mnohých dostanete nejlepší sushi na světě právě zde. Restaurace Sushi Sawada v japonském Tokiu je přitom téměř neviditelná.

Coca-Cola bude v Praze vyrábět rostlinná mléka pro Evropu

29.05.2018 | Nápojářská společnost Coca-Cola HBC ČR a Slovensko dnes otevřela v pražských Kyjích dvě zmodernizované linky za více než 300 milionů korun. Bude nově vyrábět nápoje rostlinného původu, tzv. rostlinná mléka, pod značkou AdeZ pro 11 evropských států, v ČR a na Slovensku se začnou prodávat na přelomu roku.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont