Sirup z agáve zabrání vysoušení těsta při pečení

Sirup z agáve zabrání vysoušení těsta při pečení

15.07.2020 | Klasický bílý cukr je stálicí české kuchyně, snahy o jeho nahrazení zdravější alternativou ale neutuchají. Mnozí vkládali naději do umělých sladidel, které časem vytlačila stévie se svou typicky lékořicovou chutí. Ta ale nemusí být každému příjemná. Trend návratu k přírodě ukazuje, že nejlepší je využívat přirozené formy slazení, například rozmanité sirupy.

<

Ne všechny sirupy ale mají stejné vlastnosti. Například čekankový sirup je plný vlákniny, rýžový sirup je tekutější a méně sladký, sirup s agáve je oproti tomu hustý a s výrazně sladkou chutí. Obsahuje vysoký podíl ovocného cukru – fruktózy a nízké množství sacharózy.

Agávový sirup se využívá při vaření a hlavně pečení, kdy vynikne jeho schopnost zabránit vysoušení pečiva. Velkou výhodou agávového sirupu je vysoká sladivost při zachování nízké kalorické hodnoty. Agávový sirup tak sladí víc než cukr nebo med a stejné sladkosti pokrmů přitom dosáhneme s polovinou kalorií. V praxi tedy stačí použít ¾ požadovaného množství sirupu v porovnání s cukrem.

A kde se vůbec vzal? Agáve je druh kaktusu rostoucí na různých místech zeměkoule, nejvíc ale ve střední a jižní Americe. V Mexiku se každoročně sklidí ohromné množství divokých kaktusů, ze kterých se vyrábí právě sirum nebo jeho řidší příbuzný – oblíbená tequilla.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Ničí vám slimáci úrodu? Zkuste tyto tipy!

05.08.2020 | Zatímco sucho zmizelo i z hlubších úrovní půdy, vlhký rok přinesl větší výskyt některých škůdců, s kterými se potýkají zejména zahrádkáři. Více než v minulých letech se daří zejména slimákům. Jak na ně?

Produkce ryb loni klesla pod 21.000 t, očekává se další snižování

06.08.2020 | Produkce ryb v Česku loni meziročně klesla o 3,5 procenta na 20 986 tun. Poprvé za poslední tři roky tak byla pod 21 000 tunami. Informace ČTK získala od Rybářského sdružení ČR. Podle jeho ředitele Michala Kratochvíla se letos očekává prohloubení propadu, mimo jiné kvůli suchému jaru. Předloňská produkce byla rekordní.

Bez dýchnutí nejedete: Rusko zvažuje zavedení alkoholových zámků

30.07.2020 | Rusko zvažuje, že automobily v zemi budou muset být vybaveny zařízením, které na základě vyhodnocení dechu nedovolí opilému řidiči nastartovat a znemožní tak jízdu pod vlivem alkoholu. Úřady nyní řeší, jak povzbudit výrobce, aby tyto alkoholové zámky montovali do nových aut přímo na výrobních linkách.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont