Šampionem Salonu vín 2021 je Rulandské bílé z vinařství Thaya

Šampionem Salonu vín 2021 je Rulandské bílé z vinařství Thaya

01.12.2020 | Šampionem Salonu vín - národní soutěže vín 2021 zvolila odborná komise Pinot blanc (Rulandské bílé), pozdní sběr, 2018 z vinařství Thaya z Hnanic na Znojemsku. Pořadatelé to oznámili v tiskové zprávě po skončení hodnocení.

<

Víno pochází ze znojemské vinařské podoblasti, obce Hnanice - viniční trati U Chlupa. "Vinice je starší než 30 let. Víno bylo vyrobeno ve 400 litrových barikových sudech spontánním kvašením. Má nádhernou zlato-žlutou barvu s tóny po přezrálých hruškách. V chuti cítíme krémovost zrání po barikových sudech, pečený chléb, sušený ananas a přezrálé hrušky," popsal šampiona enolog vinařství Thaya Jakub Smrčka.

Vzhledem k protiepidemickým opatřením se hodnocení letos odehrálo v úzkém odborném kruhu. Do soutěže, jejíž nominační kola za jednotlivé podoblasti se uskutečnily v minulých měsících, se letos přihlásilo 2541 českých a moravských vín, tedy o 100 více než v předchozím roce.

"Jsme rádi, že v letošním roce, komplikovaném pandemií covid-19, se podařilo zajistit hodnocení soutěže na maximální profesionální úrovni a máme dokonce rekordní počet přihlášených vzorků," uvedl Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra, které soutěž pořádá.

Kompletní složení Salonu vín pro rok 2021 oznámí pořadatelé v lednu, ve stejném termínu také upřesní, kdy se salon v novém složení otevře pro veřejnost. Při plánování budou muset zohlednit aktuální vývoj pandemie koronaviru.

Celoročně je ve Valticích prezentováno 100 nejlepších vín s oceněním Zlatá medaile Salonu vín. Mimo to jsou v krátkodobých prezentacích nabízena vína s oceněním Stříbrná medaile Salonu vín, vína oceněná na zahraničních soutěžích nebo mladá růžová vína. Součástí expozice je také Síň slávy vinařství ČR.

Salon vín ve Valticích se uzavřel pro veřejnost kvůli vládním opatřením 22. října letošního roku, po jejich uvolnění se znovu otevře od čtvrtka 3. prosince.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Celníci odhalili v Bohuslavicích u Zlína nelegální pálenici

19.01.2021 | Nelegální pálenici odhalili v uplynulých dnech celníci v Bohuslavicích u Zlína. Na základě zákona o spotřebních daních a zákona o povinném značení lihu v zařízení zabavili 42 litrů nezdaněného lihu. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Celního úřadu pro Zlínský kraj Dušan Janiš.

Semafor může fungovat jen na silnici, ne na potravinách

20.01.2021 | Barevná signalizace nepopiratelně usnadnila provoz. Ale jen na pozemních komunikacích. V potravinovém světě se jí příliš nedaří. Jednoduchý systém, který má spotřebitelům napovídat, které potraviny upřednostnit pomocí dobře známého systému barev, tak nějak skřípe…

Prezidentka PK ČR: Novela týkající se podílu tuzemských potravin je nešťastná

21.01.2021 | Už příští rok mají prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních povinnost prodávat povinný minimální podíl stanovených potravin vyprodukovaných v tuzemsku. Proti novele se však staví prezidentka potravinářů Dana Večeřová.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont