Rok 1989 a současnost: Jak dlouhoi vyděláváme na banány nebo pomeranče?

Rok 1989 a současnost: Jak dlouhoi vyděláváme na banány nebo pomeranče?

18.11.2019 | Zatímco před listopadem 1989 pracoval obyvatel ČSSR s průměrným platem 55 minut, aby si mohl koupit kilogram banánů, dnes na to stačí průměrnému českému zaměstnanci jen 7 minut. Na kilogram pomerančů jsme před sametovou revolucí pracovali 45 minut, v současnosti je to jen 8 minut.

<

Vyplývá to z analýzy společnosti Česká distribuční, která je největším tuzemským distributorem reklamních letáků. Dva druhy ovoce, symbolizující ekonomickou nedostatečnost minulého režimu, zařadily obchodní řetězce do speciálních akcí věnovaných oslavám výročí 17. listopadu. V akčních nabídkách tak lze banány koupit 8krát levněji než za socialismu.

„Banány a pomeranče jsou malý symbol velké změny. Zatímco dříve bylo exotické ovoce dostupné jen před Vánoci, dnes si jej můžeme pořídit po celý rok,“ řekl Petr Sikora, ředitel České distribuční a dodal: „Díky volné soutěži na trhu už zákazníci nemusí na banány stát hodinovou frontu, naopak, obchodníci se o zákazníky předhánějí a prostřednictvím letáků je informují o šíři nabídky, aby je nalákali k nákupu. Zákazníci ze soupeření mezi obchodníky jednoznačně těží a to nejen v případě ovoce.“

Na kilo pomerančů jsme v roce 89 vydělávali skoro hodinu. Kilo pomerančů jsme si mohli koupit za 45 minut práce. Letos máme na ovoce vyděláno za pár minut: na pomeranče nám stačí 11 minut, respektive 8 minut, nakupujeme-li podle letáku. Na banány vyděláváme deset minut a pořídíme-li je v akci, pak máme na kilo za 7 minut práce. Z průměrného platu si můžeme koupit 1,4 tuny banánů.

Nabídka se podstatně rozšířila

Obchodníci připravili u příležitosti oslav sametové revoluce speciální nabídky. Banány a pomeranče v nich nechybí. Podle Sikory obchodníci díky emocím, které taková nabídka vyvolává, navazují se svými zákazníky hlubší vztah: „Revoluce rozhodně nebyla o frontách na banány. Je to jen malý střípek života, který ale dobře ilustruje, jak velký posun společnosti po revoluci nastal. Měli bychom si připomínat i takovéto každodenní drobnosti, aby lidé nezapomněli.“

Vybírat si dnes můžeme z mnoha druhů banánů i pomerančů, letáky spotřebitele informují o zemi původu nebo o způsobu jejich pěstování. Kromě ovoce s označením bio je možné zakoupit i tzv. férové banány, u kterých je deklarována dobrá životní úroveň producentů.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Vytěžte z jídla MAXimum: Tyto kombinace zvyšují účinek

02.07.2020 | Víte, že i když jíte poměrně zdravě, pestře a vyváženě, může váš organismus přesto poněkud strádat? Nesprávnými kombinacemi jednotlivých potravin totiž nemusíte vstřebat všechny potřebné živiny, které byste vstřebat mohli. Máme pro vás pár tipů, jak správně poskládat výběr surovin.

Spotřeba drůbežího masa v ČR za deset let stoupla o 17,1 procenta

03.07.2020 | Spotřeba drůbežího masa v Česku loni proti roku 2010 vzrostla o 17,1 procenta na 28,7 kilogramu na osobu. Nejvíce drůbežího masa se dovezlo z Polska, největší vývoz směřoval na Slovensko. Celkem se loni v Česku chovalo 11,6 milionu kuřat na výkrm, 347 000 krůt, 768 000 kachen a 20 000 hus. Na společné tiskové konferenci to dnes uvedli zástupci Agrární komory ČR, Českomoravské drůbežářské unie a Státní veterinární správy.

Kuře jako z reklamy? Syrové a benzínem barvené - mňam!

01.07.2020 | Jídlo může na fotce nebo v reklamě vypadat skvěle, to je také účel. Kolikrát je však potřeba vzít na pomoc mnoho nepoživatelných triků. Přeci jen – pokrmy se v tuto chvíli chovají jinak. Jsou například hodiny pod palbou světel, a to by nevydržely ani ty nejkvalitnější suroviny. Ovšem pokud dostanete na talíř něco úplně jiného, rozhodně za to platit nemusíte.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont