Rok 1989 a současnost: Jak dlouhoi vyděláváme na banány nebo pomeranče?

Rok 1989 a současnost: Jak dlouhoi vyděláváme na banány nebo pomeranče?

18.11.2019 | Zatímco před listopadem 1989 pracoval obyvatel ČSSR s průměrným platem 55 minut, aby si mohl koupit kilogram banánů, dnes na to stačí průměrnému českému zaměstnanci jen 7 minut. Na kilogram pomerančů jsme před sametovou revolucí pracovali 45 minut, v současnosti je to jen 8 minut.

Vyplývá to z analýzy společnosti Česká distribuční, která je největším tuzemským distributorem reklamních letáků. Dva druhy ovoce, symbolizující ekonomickou nedostatečnost minulého režimu, zařadily obchodní řetězce do speciálních akcí věnovaných oslavám výročí 17. listopadu. V akčních nabídkách tak lze banány koupit 8krát levněji než za socialismu.

„Banány a pomeranče jsou malý symbol velké změny. Zatímco dříve bylo exotické ovoce dostupné jen před Vánoci, dnes si jej můžeme pořídit po celý rok,“ řekl Petr Sikora, ředitel České distribuční a dodal: „Díky volné soutěži na trhu už zákazníci nemusí na banány stát hodinovou frontu, naopak, obchodníci se o zákazníky předhánějí a prostřednictvím letáků je informují o šíři nabídky, aby je nalákali k nákupu. Zákazníci ze soupeření mezi obchodníky jednoznačně těží a to nejen v případě ovoce.“

Na kilo pomerančů jsme v roce 89 vydělávali skoro hodinu. Kilo pomerančů jsme si mohli koupit za 45 minut práce. Letos máme na ovoce vyděláno za pár minut: na pomeranče nám stačí 11 minut, respektive 8 minut, nakupujeme-li podle letáku. Na banány vyděláváme deset minut a pořídíme-li je v akci, pak máme na kilo za 7 minut práce. Z průměrného platu si můžeme koupit 1,4 tuny banánů.

Nabídka se podstatně rozšířila

Obchodníci připravili u příležitosti oslav sametové revoluce speciální nabídky. Banány a pomeranče v nich nechybí. Podle Sikory obchodníci díky emocím, které taková nabídka vyvolává, navazují se svými zákazníky hlubší vztah: „Revoluce rozhodně nebyla o frontách na banány. Je to jen malý střípek života, který ale dobře ilustruje, jak velký posun společnosti po revoluci nastal. Měli bychom si připomínat i takovéto každodenní drobnosti, aby lidé nezapomněli.“

Vybírat si dnes můžeme z mnoha druhů banánů i pomerančů, letáky spotřebitele informují o zemi původu nebo o způsobu jejich pěstování. Kromě ovoce s označením bio je možné zakoupit i tzv. férové banány, u kterých je deklarována dobrá životní úroveň producentů.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

K pátku 13., 13 faktů o jídle, které pro vás budou určitě nové

13.12.2019 | Potravinářský svět je fascinující. Vědci vyrábějí diamanty z arašídového másla, hrozny vám mohou zase vybouchnout v mikrovlnné troubě. Web magazín Insider zaokrouhlil některé z nejpodivnějších a nejvíce fascinujících potravinových faktů, které určitě uslyšíte poprvé.

Když je whisky vášeň aneb Kolik byste zaplatili za nejcennější sbírku?

10.12.2019 | Skotská aukční síň Whisky Auctioneer bude příští rok v únoru a dubnu dražit největší soukromou sbírku whisek, která čítá téměř 4000 lahví. Informoval o tom v pondělí server BBC s odvoláním na organizátory.

Vyplatí se investovat do cukroví, které se prodává v obchodech?

11.12.2019 | Otázka, kterou si klade velká část lidí během Vánoc. A protože se regály už pomalu, ale jistě začínají plnit, na nic jsme nečekali a vzali si nabídku „na paškál“. Ve spolupráci se senzorickou laboratoří Vysoké školy chemicko-technologické jsme otestovali 9 zástupců, které jsme zcela nahodile zakoupili v běžné tržní síti. Na čem jsme si pochutnali a co by nám tak maximálně vylámalo zuby?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Prosincové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a vybraných novinových stáncích sítě Valmont