Riziko nákazy salmonelosou stoupá, umíte ji poznat?

Riziko nákazy salmonelosou stoupá, umíte ji poznat?

08.07.2019 | Podle hygienické stanice letní prázdninové období patří mezi části roku, kdy se zdravotníci u pacientů poměrně hojně setkávají s akutním onemocněním zažívacího traktu. V 10 až 20 procentech hlášených případů stojí za problémy virové gastroenteritidy, může jít ale i o bakterie salmonely. Nebezpečné jsou zejména pro děti, seniory a osoby se s níženou imunitou.

Virové gastroenteritidy dokáží pacienty nepříjemně potrápit: onemocnění provázejí bolesti břicha,hlavy, únava, průjmy, zvýšené teploty až horečky, zvracení, v případě závažnějšího průběhu může docházet k dehydrataci organismu.

Viry způsobující virové gastroenteridy do lidského organismu vstupují trávicím traktem prostřednictvím kontaminovaných potravin nebo vody, velmi často však také kontaminovaných rukou. Nejzásadnější preventivní opatření před onemocněním virovou gastroenteritidou představuje dodržování správných zásad hygieny rukou, kvalitní pitná voda, správná výrobní praxe, distribuce a skladování nezávadných potravin a celkové dbaní hygienických zásad, píše se na stránkách Hygienické stanice hlavního města Prahy. 

Je to salmonelóza?

Jde o alimentární onemocnění, k nákaze nejčastěji dochází požitím infikované potraviny. Zdrojem infekce obou výše uvedených onemocnění je zejména drůbež, může to však být i vepřové maso. Infikovaná drůbež se po prodělání akutní fáze infekce stává „nosičem“ to znamená, že nadále vylučuje salmonely (kampylobaktery). Poměrně častá je u Salmonel i kontaminace koření, zeleniny, ovoce a dalších výrobků. Nejčastěji jsou však kontaminována vejce (jak uvnitř ve žloutku i bílku, tak na povrchu skořápky), a  drůbeží maso a výrobky z něj. K nákaze pak dochází konzumací syrových nebo nedostatečně tepelně upravených vajec (saláty, zákusky, majonézy, omáčky, připravované v páře, zmrzlina, pomazánky, krémy do kterých jsou přidávána syrová vejce) nebo masa (kuřecí maso, salámy, sekaná).

"Salmonelóza se obvykle u člověka projevuje jako akutní gastroenteritida nebo enterokolitida z potravin, má inkubační dobu 12 hodin až 5 dnů, nejčastěji 24-48 hodin. Charakteristické jsou průjmy s velkou frekvencí stolic, ale bez přítomnosti krve. Někdy se objevuje i zvracení, téměř vždy je přítomna horečka. U malých dětí, starších a oslabených osob hrozí salmonelová sepse, která může být smrtelná. Infekční dávka je uváděna v rozmezí 105 – 108 bakterií, jsou však popisovány případy vyvolané dávkami mnohem nižšími, zvláště u dětí, starších osob a pacientů s oslabenou imunitou. Může dojít k rozsevu baktérií do krve a lymfatického systému. Infekce může začít také jako akutní enterokolitida s enterickou horečkou se septikémií a fokální infekcí," varují odborníci Státní veterinární správy. 

Salmonely jsou velmi odolné vůči zevnímu prostředí, likviduje je až teplota vyšší než 70 st. C po dobu minimálně 10 minut. Za vhodných podmínek např. ve vodě mohou přežívat měsíce. Nejrychleji se množí při teplotách kolem teploty lidského těla. V takovémto ideálním případě je generační doba, doba kdy z 1 salmonely vzniknou salmonely 2, přibližně 20 minut. Exponenciálně tak počet mikroorganismů roste, až dosáhne hodnot schopných vyvolat onemocnění. Již 1000 salmonel v 1 g potraviny je schopno u dospělého člověka vyvolat onemocnění, v literatuře je uváděno onemocnění po infekční dávce 10 salmonel v čokoládě.  

Antibiotika raději ne

Při salmonelóze se nedoporučuje antibiotická terapie, která sice může zkrátit dobu trvání klinických příznaků, avšak prodlouží dobu vylučování salmonel. Jako součást léčby se doporučuje podávat probiotika (bakterie, které mají schopnost stát se součástí střevní mikroflóry), a to buď v léčebných preparátech, nebo jako součást potravin (kysané mléčné výrobky, kysané zelí). Antibiotika se podávají jen v případě mimostřevních komplikací. Salmonely jsou do okolního prostředí vylučovány pacienty nejen během akutní fáze onemocnění, která se projevuje typickými klinickými příznaky, ale i po odeznění těchto příznaků, a to po dobu až několika měsíců.

Nekomplikovaná salmonelóza nevyžaduje žádnou zvláštní léčbu, pokud však trpíte vysokými horečkami či průjmy, které se nedaří zastavit, jděte k lékaři! V případě dětí se doporučuje navštívit lékaře neodkladně! Důležité je doplnit ztracené tekutiny, jen tak která zabráníte dehydrataci. Rychlá dehydratace způsobí křeče ve svalech, zrychlené dýchání a pokles krevního tlaku. Nedostatek tekutin může způsobit nevratné poškození ledvin. 

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

KitKat bude mít o 40 % méně cukrů než ostatní čokoládové tyčinky

23.07.2019 | Švýcarský potravinářský gigant Nestlé přišel na způsob, jak vyrobit čokoládu bez jakéhokoli přidaného cukru. Patentovaná technika spočívá ve využití bílé sladké slupky, kterou je obalený kakaový bob. Tato slupka, která přirozeně obsahuje cukr, se přemění na prášek, a tím se čokoláda osladí. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Varování spotřebitelům: Potravinářská inspekce zjistila zdraví nebezpečný doplněk stravy s kovovým hořčíkem

12.06.2019 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila nepovolenou látku - hořčík ve formě kovu v doplňku stravy „Molekulární vodík H2 Viva“, označení šarže LOT#14498, země původu USA.

Začarovaný "máslový" kruh: Česká produkce je kvalitní, přesto si máslo necháváme dovážet

16.07.2019 | Podíl dovozu na české spotřebě másla přesahuje 50 procent, Česká republika přitom patří mezi kvalitní producenty. Jeho spotřeba se také zvyšuje. V roce 2017 průměrný Čech zkonzumoval 5 kilogramů másla.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Srpnové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a vybraných novinových stáncích sítě Valmont