16.12.2020 | Voda z kohoutků by měla v příštích letech být kvalitnější a všeobecně dostupná například v restauracích či ve veřejných budovách. Poslanci Evropského parlamentu dnes odsouhlasili návrh směrnice, která mimo jiné zpřísňuje normy pro povolený obsah některých znečišťujících látek ve vodě.
<Jejím cílem je vedle zlepšení dostupnosti kohoutkové vody také související omezení produkce plastového odpadu z vody balené. Členské země by podle normy měly podporovat bezplatné poskytování vody z vodovodů ve veřejných budovách a maximálně za nízký servisní poplatek také v restauracích či jídelnách. Velká část podniků to dosud neumožňuje a prodává pouze vodu balenou.
Směrnice také snižuje povolený obsah některých látek znečišťujících kohoutkovou vodu. "Dvacet let poté, co vstoupila v platnost první směrnice o pitné vodě, je na čase aktualizovat a zpřísnit práh pro některé znečišťující látky jako je olovo," uvedl lucemburský europoslanec Christophe Hansen, který se na vyjednávání o novele směrnice podílel.
Nižší spotřeba balené vody by podle odhadů Evropské komise mohla znamenat pro domácnosti v EU úspory až 600 milionů eur (asi 15 miliard Kč) ročně. Unijní exekutiva chce normou také snížit množství vyhazovaných plastových lahví i tím i odpadu v mořích.
Novinka také vyzývá členské státy, aby zajistily lepší přístup k pitné vodě pro zranitelné skupiny obyvatel jako jsou uprchlíci či bezdomovci. Směrnicí reagují unijní orgány na občanskou iniciativu Right2Water (právo na vodu), v jejímž rámci podepsalo petici za jednodušší dosuptnost pitné vody přes 1,8 milionu obyvatel zemí EU. Podle EP jde o vůbec první iniciativu, která se konkrétně promítla do nějaké právní úpravy.
20.01.2021 | Barevná signalizace nepopiratelně usnadnila provoz. Ale jen na pozemních komunikacích. V potravinovém světě se jí příliš nedaří. Jednoduchý systém, který má spotřebitelům napovídat, které potraviny upřednostnit pomocí dobře známého systému barev, tak nějak skřípe…
21.01.2021 | Už příští rok mají prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních povinnost prodávat povinný minimální podíl stanovených potravin vyprodukovaných v tuzemsku. Proti novele se však staví prezidentka potravinářů Dana Večeřová.
20.01.2021 | OSN dnes požádala dárcovské země o 76 milionů amerických dolarů (1,6 miliardy korun) na naléhavou pomoc Madagaskaru, který postihlo nejhorší sucho za posledních deset let a s ním spojená potravinová nouze, informovala dnes agentura AFP. Dopady sucha se podle OSN dotýkají přibližně jednoho milionu lidí na jihu země.