Řetězce pomáhají seniorům, samoživitelům a lékařům prostřednictvím darování potravin

Řetězce pomáhají seniorům, samoživitelům a lékařům prostřednictvím darování potravin

02.04.2020 | Tuzemské řetězce připravují potravinové dary potřebným i zdravotníkům. Především prostřednictvím potravinových bank podpoří seniory, rodiče samoživitele a další lidi v nouzi. Podle ředitelky České federace potravinových bank Veroniky Láchové nyní nejvíce chybí trvanlivé produkty.

Řetězec Albert bude navíc celý měsíc posílat zásilky potravin lékařům a sestrám do vybraných nemocnic. V uplynulých týdnech podpořil také karanténou uzavřené obce na Olomoucku, řekl ČTK ředitel komunikace obchodů Albert Jiří Mareček.

Kvůli šířícímu se koronaviru se letos v dubnu neuskuteční jarní kolo tradiční Sbírky potravin. Češi v ní loni věnovali 235 tun zboží. Kaufland se rozhodl pokrýt tento výpadek a České federaci potravinových bank daruje přes 25 tun trvanlivých výrobků. Připraví pro ni cukr, hladkou mouku, konzervy, instantní polévky či oleje. "Potravinové banky podporujeme po celý rok. Kromě účasti v celorepublikových sbírkách darujeme průběžně zboží napříč celým sortimentem. Jen za první čtvrtletí letošního roku jsme darovali téměř 50 tun potravin," uvedla mluvčí sítě Renata Maierl.

Albert už minulý týden pro potravinové banky připravil šest palet zboží se sedmi tisíci porcemi jídla. V následujících čtyřech týdnech uskuteční další závozy s trvanlivými potravinami. "Jde o první reakci na naše potřeby a zrušení Sbírky potravin ze strany obchodních řetězců. My za toto rychlé gesto solidarity velmi děkujeme. Poslední týdny rozdáváme denně desítky tun potravin a ty trvanlivé nám velmi chybí," řekla Láchová.

Tesco minulý týden darovalo lokálním potravinovým bankám 16 tun potravin. Celkem chce lidi v nouzi podpořit potravinovými dary za 4,5 milionu korun. Připravují luštěniny, zavařeniny, dětskou výživu, paštiky či konzervované maso. Pokračuje také ve svém programu darování přebytků potravin. Albert pomáhá také zdravotníkům, na rozdíl od potravinových bank pro ně připravuje čerstvé potraviny, ovoce, sušenky, čokolády a nápoje k doplnění energie. "V minulém týdnu už odešel první dar do Nemocnice na Homolce. Celkově máme v plánu pomoci deseti tisíci porcemi jídla týdně," řekl Mareček.

Globus mimořádnou sbírku neplánuje, pomáhá pravidelnými dary. "Téměř denně z našich hypermarketů putují do potravinových bank základní potraviny, jako je výživa pro děti, mléčné výrobky, ovoce a zelenina, nealkoholické nápoje, pečivo vejce nebo sýry," uvedla mluvčí Globusu Lutfia Volfová.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Proč pít matcha tea? Známe hned 5 důvodů

28.05.2020 | Čajová plantáž se zhruba tři týdny před sklizní zakryje sítěmi. K listům tak pronikne jen 10 až 20 % slunečního světla a rostlina začne produkovat velké množství chlorofylu. Tak vzniká matcha tea, čaj, který nejen skvěle chutná, ale má i řadu zdraví prospěšných účinků.

Řetězce jsou proti povinnému podílu českých potravin na trhu

27.05.2020 | Obchodní řetězce jsou stejně jako Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR proti pozměňovacímu návrhu k novele zákona o potravinách, kterou by měla projednat dnes ve třetím čtení Poslanecká sněmovna.

Itálie? To není pytlíková sýrová omáčka! Podle čeho poznat dobrou italskou restauraci?

25.05.2020 | Italská kuchyně je jednoduchá a chutná, převážně založená na sezónnosti. Na to ovšem někteří výrobci, tvůrci receptů nebo provozovatelé restaurací patrně zapomněli. Regály se plní nejrůznějšími polotovary na italský způsob, které Italové z duše nenávidí, a v některých provozovnách vám na těstoviny s klidným srdcem dají i pytlíkovou omáčku. Tak takhle tedy ne!

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Červnové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont