Řecký jogurt končí - prý na protesty samotných Řeků

Řecký jogurt končí - prý na protesty samotných Řeků

12.02.2019 | Řecký jogurt, popřípadě jogurt řeckého typu, byl dlouho považován za kvalitní zdroj vápníku i "hodných" tuků. I proto se stal poměrně oblíbenou součástí zdravého jídelníčku. Jeho slavná éra ale končí, alespoň z legislativního hlediska.

V české legislativě už nadále nenajdete proudukty označené jako řecký jogurt nebo jogurt řeckého typu. Dle vyjádření zákonodárců se jedná o verdikt konečný. Důvod? ČR by jinak hrozilo soudní řízení. Informoval nás o tom předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček.

S koncem značení řecký jogurt a jogurt řeckého typu počítá ministerstvo zemědělství v novele vyhlášky, kterou poslalo do meziresortního připomínkového řízení. Praktický dopad vyškrtnutí ustanovení je nejasný, podle Kopáčka jej budou výrobci moci dál vyrábět a pojmenovávat řeckým jogurtem, nebudou už mít ale oporu v legislativě.

"Bohužel je to víceméně rozhodnutí EU na základě protestu Řecka, abychom to nedělali. Ten výrobek se bude i nadále vyrábět - bude to jogurt a bude se jmenovat 'řecký jogurt'," řekl Kopáček.

Pokud vyhláška projde meziresortním řízením, měla by začít platit od září. "Neřešením problému hrozí velmi reálné nebezpečí odvetných opatření ze strany orgánů Evropské unie z důvodu nedokončení harmonizace potravinového práva Evropské unie, tj. zahájení řízení ze strany Evropské komise proti České republice," uvedlo ministerstvo v důvodové zprávě.

Řecké jogurty z Německa nejsou řecké?

Podle Kopáčka jsou v ČR dva výrobci řeckého jogurtu - Polabské mlékárny a Bohušovická mlékárna, jogurt řeckého typu pak vyrábí Mlékárna Kunín. Do ČR se dovážejí také jogurty z Německa pojmenované jako řecké, ale pouze na základě ornamentů na obalu, nikoliv techniky výroby.

Na řádný řecký jogurt je podle Kopáčka nutné odstředit z mléka syrovátku a mléčnou složkou zkoncentrovat. Na kilogram běžného jogurtu se podle něj potřebuje kilogram mléka, na výrobu řeckého tři. Do jogurtů řeckého typu jsou pak bílkoviny přidávané. Kopáček dodal, že sami Řekové tuto výrobu za "řecký jogurt" ani neoznačují, říkají jí straggisto.


PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Maso nakažené salmonelou je pod kontrolou!

21.02.2019 | Dovozci musí od dnešního dne veškeré hovězí maso z Polska zkontrolovat v certifikované laboratoři.

Nic už se jen tak nevyhodí, chceme být Zero Waste

22.02.2019 | Pokud patříte mezi naše facebookové fanoušky, pravděpodobně vám neunikla anketa, kde jsme zjišťovali, jak velké je povědomí o Zero Waste, tedy žití bez odpadu, a také kolik z vás se o to snaží. Nyní pro vás máme informace, jak pokračuje práce vědců, kteří se snaží najít způsob, jak plýtvat co nejméně.

Hennessy si nechalo na počest svého top koňaku natočit film přímo od tvůrce Aliena

13.02.2019 | Když se spojí legendární režisér a legendární koňak, nemůže vzniknou nic než legendární dílo. Film režiséra Ridleyho Scotta zobrazuje odyseu, kterou můžete zažít při každém ochutnání koňaku Hennessy X.O.

Únorové číslo CZ TEST je právě v prodeji

O potravinách koluje mnoho mýtů a polopravd. V únorovém čísle Vám proto nabídneme trochu jiný pohled na věc a některé z nich uvedeme na správnou míru.