Ranní šálek kávy? Jen zbytečný návyk

Ranní šálek kávy? Jen zbytečný návyk

28.11.2019 | Nedokážete si ranní probouzení představit bez obligátního šálku kávy? Vědci se překvapivě domnívají, že kofeinová nálož ráno k nakopnutí vůbec nepomáhá. Spíše naopak.

<

Tělo nepotřebuje ráno ani kávu, ani energy drink. Ve skutečnosti je samo nejlépe připraveno na to, kdy se aktivovat a kdy naopak být v útlumu. Vše reguluje tzv. cirkadiánní rytmus, biorytmus ovlivňující kolísání aktivity a bdělosti. Zásadní roli v něm hrají hormony. Jedním z těch nejzásadnějších je hormon kortizol, který napomáhá stimulaci organismu. Bohužel jeho hladiny ovlivňuje řada vnějších faktorů, například dostatek spánku v naprosté tmě, ale právě i kofein.

Pokud kortizol funguje přirozeně, jeho produkce v těle kulminuje mezi osmou a devátou ráno. Tělo pomáhá probírat z letargie, aktivuje fyzické procesy i mysl. Jenže právě o totéž se uměle snažíte i šálkem kávy, který si právě v tuto dobu dopřejete. Kofein paradoxně produkci kortizolu tlumí, takže svůj přirozený nabuzovač vypnete.

Dopřáváte-li si kávu pravidelně, může dokonce docházet k určité kofeinové rezistenci a účinky, které na vás má nyní, se časem oslabují. Proto kávy potřebujete stále více a v silnější dávce. To přitom zásadně narušuje váš přirozený cirkadiánní rytmus a práci těla s energií.

Kávu si nemusíte upírat zcela, jen ji do svého dne zařaďte v jiné časy. Vyhněte se okamžikům, kdy vrcholí přirozená produkce kortizolu. Bez problému jsou ráno časy od 9:30 do 11:30, během dne pak 13:30 až 17:00.

Zajímavé je, že tento model platí, ať vstáváte v sedm nebo v devět. Pokud ale vstáváte ještě dříve, hraje roli i fakt že vstáváte do tmy. Tím je vaše hladina kortizolu o něco nižší, s probuzením se ale sama aktivuje a roste, káva tedy není potřeba. Nedokážete-li ale na dávku kofeinu čekat několik hodin, pokud vstáváte například před šestou, odborníci radí, že káva zhruba hodinu po probuzení v takovém případě nevadí.  Ale hlídejte si, kolik dalších káv si dopřejete během dne, ať nedodáte tělu kofeinu zbytečně moc.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Žádné skupinky kuřáků. Ve Španělsku se přiostřují pravidla

14.08.2020 | Galicie na severozápadě Španělska a Kanárské ostrovy kvůli covidu-19 zakázaly kouření na veřejnosti v případě, že nelze dodržet bezpečnou vzdálenost dva metry. Zdůvodnily to mimo jiné těžším průběhem nemoci covid-19 u kuřáků.

Průzkum: Toaleta je vizitka podniku a vypovídá i o kuchyni

10.08.2020 | Americký výrobce hygienických papírů SCA Tissue North America zpracoval před lety průzkum o tom, co lidem na toaletách v restauracích vadí nejvíce. Výsledky hovoří jasně, návštěvníci jsou nejháklivější na neudržované toalety.

Uchovejte vůni a chuť bylinek: Tipy do kuchyně

13.08.2020 | Dokážou proměnit i obyčejný pokrm v gurmánskou specialitu, dochutí a ovoní každý recept, a navíc díky nim můžete snížit množství použité soli. Jak můžete bylinky pěstovat, aby byly vždy čerstvé, anebo skladovat, abyste uchovali jejich vůni i chuť?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont