Ranní šálek kávy? Jen zbytečný návyk

Ranní šálek kávy? Jen zbytečný návyk

28.11.2019 | Nedokážete si ranní probouzení představit bez obligátního šálku kávy? Vědci se překvapivě domnívají, že kofeinová nálož ráno k nakopnutí vůbec nepomáhá. Spíše naopak.

Tělo nepotřebuje ráno ani kávu, ani energy drink. Ve skutečnosti je samo nejlépe připraveno na to, kdy se aktivovat a kdy naopak být v útlumu. Vše reguluje tzv. cirkadiánní rytmus, biorytmus ovlivňující kolísání aktivity a bdělosti. Zásadní roli v něm hrají hormony. Jedním z těch nejzásadnějších je hormon kortizol, který napomáhá stimulaci organismu. Bohužel jeho hladiny ovlivňuje řada vnějších faktorů, například dostatek spánku v naprosté tmě, ale právě i kofein.

Pokud kortizol funguje přirozeně, jeho produkce v těle kulminuje mezi osmou a devátou ráno. Tělo pomáhá probírat z letargie, aktivuje fyzické procesy i mysl. Jenže právě o totéž se uměle snažíte i šálkem kávy, který si právě v tuto dobu dopřejete. Kofein paradoxně produkci kortizolu tlumí, takže svůj přirozený nabuzovač vypnete.

Dopřáváte-li si kávu pravidelně, může dokonce docházet k určité kofeinové rezistenci a účinky, které na vás má nyní, se časem oslabují. Proto kávy potřebujete stále více a v silnější dávce. To přitom zásadně narušuje váš přirozený cirkadiánní rytmus a práci těla s energií.

Kávu si nemusíte upírat zcela, jen ji do svého dne zařaďte v jiné časy. Vyhněte se okamžikům, kdy vrcholí přirozená produkce kortizolu. Bez problému jsou ráno časy od 9:30 do 11:30, během dne pak 13:30 až 17:00.

Zajímavé je, že tento model platí, ať vstáváte v sedm nebo v devět. Pokud ale vstáváte ještě dříve, hraje roli i fakt že vstáváte do tmy. Tím je vaše hladina kortizolu o něco nižší, s probuzením se ale sama aktivuje a roste, káva tedy není potřeba. Nedokážete-li ale na dávku kofeinu čekat několik hodin, pokud vstáváte například před šestou, odborníci radí, že káva zhruba hodinu po probuzení v takovém případě nevadí.  Ale hlídejte si, kolik dalších káv si dopřejete během dne, ať nedodáte tělu kofeinu zbytečně moc.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Potřebujeme jarní detox my nebo spíš prodejci detoxikačních kúr?

13.02.2020 | Detoxikace slibuje vyčistit organismus od škodlivých látek a zároveň něco zhubnout. Faktem ale je, že organismus už se čistí sám, a to díky ledvinám a játrům. I kilogramy, které rychle shodí, se brzy vracejí.

Průzkum: Kvůli dvojí kvalitě nakupuje každý sedmý Čech v cizině

12.02.2020 | Dvojí kvalitu potravin považuje za problém 77 procent Čechů, zhruba každý sedmý kvůli tomu nakupuje v zahraničí nebo si odtud nechává zboží dovézt. Téměř třetina lidí některé potraviny kvůli tomu nekupuje. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti KPMG.

Pozor, tyto potraviny do lednice opravdu nepatří

18.02.2020 | Řadě potravin pobyt v chladném prostředí trvanlivost neprodlouží, spíše naopak. Studené prostředí může mít neblahý vliv na jejich konzistenci a chuť. Podívejte se spolu s námi, které produkty, navzdory zažitým představám, do lednice nepatří.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Únorové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont