Ranní šálek kávy? Jen zbytečný návyk

Ranní šálek kávy? Jen zbytečný návyk

28.11.2019 | Nedokážete si ranní probouzení představit bez obligátního šálku kávy? Vědci se překvapivě domnívají, že kofeinová nálož ráno k nakopnutí vůbec nepomáhá. Spíše naopak.

Tělo nepotřebuje ráno ani kávu, ani energy drink. Ve skutečnosti je samo nejlépe připraveno na to, kdy se aktivovat a kdy naopak být v útlumu. Vše reguluje tzv. cirkadiánní rytmus, biorytmus ovlivňující kolísání aktivity a bdělosti. Zásadní roli v něm hrají hormony. Jedním z těch nejzásadnějších je hormon kortizol, který napomáhá stimulaci organismu. Bohužel jeho hladiny ovlivňuje řada vnějších faktorů, například dostatek spánku v naprosté tmě, ale právě i kofein.

Pokud kortizol funguje přirozeně, jeho produkce v těle kulminuje mezi osmou a devátou ráno. Tělo pomáhá probírat z letargie, aktivuje fyzické procesy i mysl. Jenže právě o totéž se uměle snažíte i šálkem kávy, který si právě v tuto dobu dopřejete. Kofein paradoxně produkci kortizolu tlumí, takže svůj přirozený nabuzovač vypnete.

Dopřáváte-li si kávu pravidelně, může dokonce docházet k určité kofeinové rezistenci a účinky, které na vás má nyní, se časem oslabují. Proto kávy potřebujete stále více a v silnější dávce. To přitom zásadně narušuje váš přirozený cirkadiánní rytmus a práci těla s energií.

Kávu si nemusíte upírat zcela, jen ji do svého dne zařaďte v jiné časy. Vyhněte se okamžikům, kdy vrcholí přirozená produkce kortizolu. Bez problému jsou ráno časy od 9:30 do 11:30, během dne pak 13:30 až 17:00.

Zajímavé je, že tento model platí, ať vstáváte v sedm nebo v devět. Pokud ale vstáváte ještě dříve, hraje roli i fakt že vstáváte do tmy. Tím je vaše hladina kortizolu o něco nižší, s probuzením se ale sama aktivuje a roste, káva tedy není potřeba. Nedokážete-li ale na dávku kofeinu čekat několik hodin, pokud vstáváte například před šestou, odborníci radí, že káva zhruba hodinu po probuzení v takovém případě nevadí.  Ale hlídejte si, kolik dalších káv si dopřejete během dne, ať nedodáte tělu kofeinu zbytečně moc.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Na samozvané prodejce cukroví může padnout klec

12.12.2019 | Předvánoční čas je obzvlášť náročný a jestli pocítíme časovou tíseň víc než kdykoli jindy, je to právě poslední měsíc v roce. V tomto důsledku se otevírá pomyslný prostor pro maminky na mateřské, ženy v domácnosti a babičky v důchodu, ve kterých se probouzí podnikatelský duch a přes sociální sítě nabízejí své služby – od pečení cukroví, přes přípravu bramborového salátu až po chlebíčky a obložené mísy. Ale co na to říká česká legislativa nebo například hygiena?

Kapr musí být: Tipy pro prodejce i nákupčí

04.12.2019 | Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) budou letos podobně jako v předchozích letech kontrolovat pouliční prodejce vánočních kaprů.  Veterinární inspektoři zkontroluji přibližně 30 % prodejních míst a při kontrolách se zaměří zejména na zacházení s živými rybami a na hygienické podmínky prodeje.

Dárkové šílenství, nebo adventní pohoda? V letácích obchodníci sázejí na dvě prověřené taktiky

13.12.2019 | Jak si obchodní řetězce v Česku představují kouzlo Vánoc, ukázala analýza společnosti Česká distribuční, která u nás roznáší nejvíce letáků. Tradiční symboly, jako jsou stromečky, dárky a perníčky, na titulních stranách letáků jednoznačně vítězí.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Prosincové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a vybraných novinových stáncích sítě Valmont