Radek Václavík: Šváby, cvrčci a sarančata mají stále více fanoušků

Radek Václavík: Šváby, cvrčci a sarančata mají stále více fanoušků

27.01.2020 | Češi se nebojí experimentovat, říká kuchař. Za deset let, co v České republice hmyz na různých akcích v restauracích nebo na festivalech nabízí, se podle něj zvýšil zájem. Kromě hmyzu chtějí lidé v posledních letech podle Václavíka okusit i maso z hada nebo krokodýla.

Václavík s Klubem cestovatelů v Brně letos slaví deset let, co poprvé hmyz servíroval. "Od té doby se zájem zvyšuje. Dřív jsme akci udělali jednou za tři měsíce, teď ji nabízíme jednou za dva týdny a vždy je plno. Občas přijde někdo, kdo už byl, protože přivede někoho dalšího, jinak ale chodí stále noví lidé," řekl Václavík, který cestuje a sbírá zkušenosti po světě.

V Česku lidem podle něj nejvíce chutnají cvrčci na másle. Za zážitkem chodí jak mladá, tak starší generace. Zájemci mohli za 300 korun ochutnat pětichodové menu, ve kterém byli larvy potemníka brazilského, švábi, sarančata, cvrčci a také štír s tarantulí. Václavík vše připravoval před jejich očima. "Nejdříve je potřeba hmyz usmrtit v horké vodě, potom se to dá na pánev orestovat, dají se bylinky a dochutí se to. Červíci se dělají s chilli a česnekem, grilovacími bylinkami, koriandrem, sarančata se zase podávají na víně, cvrčci na másle. Podáváme se salátkem a krekry," popsal Václavík.

Podle něj je potřeba konzumovat hmyz po tepelné úpravě, jinak hrozí zdravotní problémy. "Sice jezení zaživa vidíme v různých pořadech, ale je to zbytečné riziko. Švábi na sobě můžou mít tasemnice, červi bakterie a třeba cvrčci plísně," upozornil Václavík. Restaurace odebírá hmyz od domluveného chovatele, který ho chová v potřebných podmínkách. Podle Václavíka nejde jen tak vyjít ven a posbírat hmyz, který si potom člověk uvaří.

"V Africe jsou známá sarančata, v Thajsku třeba larvy bource morušového. V žádné zemi to ale nejedí všichni a není to součást každodenního jídelníčku. Není to hlavní složka stravy. Je to jen doplněk nebo pochutina, zážitková gastronomie," zdůraznil Václavík.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Naše babičky vařily jednoduše: Tady jsou jejich tipy na srpnové dobroty

27.08.2019 | Pokud se po celý rok snažíte jíst co nejvíce sezónních surovin z lokálních zdrojů, letní měsíce jsou „nejplodnější“. Vsaďte v tomto období na čerstvost a jednoduchost, v nichž je nejen plno krásy, ale i chuti. Zkuste i osvědčenou klasiku našich babiček, která se vrací do módy i na naše stoly.

Jak nepřibrat a udržet se i v těchto dnech ve formě?

09.04.2020 | V posledních dnech zažíváme v našem osobním i pracovním životě mnoho překotných změn. Mění se nám zaběhlá životospráva, organizace dne, mnozí pociťují zároveň i značnou nejistotu z budoucnosti a jsou vystaveni stresu. Jak to vše sladit se zdravým životním stylem, jak nepřibrat a udržovat se i psychicky co nejvíce v pohodě?

Velikonoce v lehkém stylu: Zkuste tyto tipy

08.04.2020 | Letošní Velikonoce budou pro každou rodinu trochu jiné. Velikonoční pobyty, cestování, ale i návštěvy (u) příbuzných bude mnohým jistě chybět. O to víc se můžete věnovat velikonočním zvykům, vaření a pečení v domácím prostředí.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Dubnové jarní číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont