Radek Václavík: Šváby, cvrčci a sarančata mají stále více fanoušků

Radek Václavík: Šváby, cvrčci a sarančata mají stále více fanoušků

27.01.2020 | Češi se nebojí experimentovat, říká kuchař. Za deset let, co v České republice hmyz na různých akcích v restauracích nebo na festivalech nabízí, se podle něj zvýšil zájem. Kromě hmyzu chtějí lidé v posledních letech podle Václavíka okusit i maso z hada nebo krokodýla.

Václavík s Klubem cestovatelů v Brně letos slaví deset let, co poprvé hmyz servíroval. "Od té doby se zájem zvyšuje. Dřív jsme akci udělali jednou za tři měsíce, teď ji nabízíme jednou za dva týdny a vždy je plno. Občas přijde někdo, kdo už byl, protože přivede někoho dalšího, jinak ale chodí stále noví lidé," řekl Václavík, který cestuje a sbírá zkušenosti po světě.

V Česku lidem podle něj nejvíce chutnají cvrčci na másle. Za zážitkem chodí jak mladá, tak starší generace. Zájemci mohli za 300 korun ochutnat pětichodové menu, ve kterém byli larvy potemníka brazilského, švábi, sarančata, cvrčci a také štír s tarantulí. Václavík vše připravoval před jejich očima. "Nejdříve je potřeba hmyz usmrtit v horké vodě, potom se to dá na pánev orestovat, dají se bylinky a dochutí se to. Červíci se dělají s chilli a česnekem, grilovacími bylinkami, koriandrem, sarančata se zase podávají na víně, cvrčci na másle. Podáváme se salátkem a krekry," popsal Václavík.

Podle něj je potřeba konzumovat hmyz po tepelné úpravě, jinak hrozí zdravotní problémy. "Sice jezení zaživa vidíme v různých pořadech, ale je to zbytečné riziko. Švábi na sobě můžou mít tasemnice, červi bakterie a třeba cvrčci plísně," upozornil Václavík. Restaurace odebírá hmyz od domluveného chovatele, který ho chová v potřebných podmínkách. Podle Václavíka nejde jen tak vyjít ven a posbírat hmyz, který si potom člověk uvaří.

"V Africe jsou známá sarančata, v Thajsku třeba larvy bource morušového. V žádné zemi to ale nejedí všichni a není to součást každodenního jídelníčku. Není to hlavní složka stravy. Je to jen doplněk nebo pochutina, zážitková gastronomie," zdůraznil Václavík.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Žvýkací a ocasní senzory a speciální roboti pro krmení. Jak to chodí na mléčné biofarmě?

25.05.2020 | Přes 4 miliony litrů biomléka ročně a více než 700 krav v celém stádu. Pouhých šest kilometrů od výrobního závodu společnosti Hollandia se nachází farma, která je hlavním dodavatelem biomléka pro značku populárních jogurtů. Zároveň je největší ekologickou mléčnou farmou v Česku. Jak zvládá tak velký provoz a co vše musela učinit, aby splňovala kritéria biofarmy?

Itálie? To není pytlíková sýrová omáčka! Podle čeho poznat dobrou italskou restauraci?

25.05.2020 | Italská kuchyně je jednoduchá a chutná, převážně založená na sezónnosti. Na to ovšem někteří výrobci, tvůrci receptů nebo provozovatelé restaurací patrně zapomněli. Regály se plní nejrůznějšími polotovary na italský způsob, které Italové z duše nenávidí, a v některých provozovnách vám na těstoviny s klidným srdcem dají i pytlíkovou omáčku. Tak takhle tedy ne!

Polévku uděláte i z jablek! Recept, který se vyplatí zkusit

16.03.2020 | Cože jablečná polévka? Pokud jste zareagovali podobně, vězte, že je skutečně výtečná a my vám na ni přidáváme recept.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Červnové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont