Pyré hlásí zevstup: Tak jej také vyzkoušejte

Pyré hlásí zevstup: Tak jej také vyzkoušejte

15.10.2020 | Zatímco ještě před pár lety jsme znali maximálně bramborovou kaši a mrkev se rozvářela a mačkala tak akorát dětem, dnes pyré zažívají boom. A je to dobře. Nejenže obohacují paletu příloh a nechávají vzniknout delikátní kombinace, ale „oprašují“ i tak trochu zapomenuté druhy zeleniny.

V á la carte lepších podniků se to netradičními pyré jen hemží. A kdo překoná prvotní podezření, že to rozhodně nemůže chutnat dobře, se na nějaké z nich většinou vrátí. Typickým případem je například pyré celerové. Však celer mnozí vyndávají i z polévky, protože nemá příliš populární chuť. Věřte ale, že kdybyste ochutnali to v brněnském Vittoriu, kde se servíruje k pečenému kachnímu prsu a doplňuje vinaigrette z karamelizovaných kaštanů, rychle změníte názor. Pyré z celeru je o mnoho lehčí, dobře se tráví a nemáte po něm pocit těžkosti. Stejně skvěle chutná pak například pyré z květáku – ideální příloha například k pražmě královské. Restaurace Kohout na víně vám zase zprostředkuje jedinečný zážitek, když vám tady kohoutka naservírují s pastyňákovým pyré a skvělé využití zapomenutých plodin ukazuje i pražský Atelier-restaurant. Tady můžete ochutnat například květákové pyré, které se tu podává k chobotnici nebo pyré z fazolí, které doplňuje pečeného pstruha.  

Z Francie až na náš stůl

Za pyré i jeho „comeback“ patrně vděčíme Francii, kde má taková příprava zeleniny (a někdy i ovoce) hlubší tradici. Francouzi jsou také na své purée náležitě pyšní. Zatímco u nás není definována hranice mezi tím, co je kaše a co pyré, francouzští šéfkuchaři vám vyjmenují minimálně deset rozdílů. Z těch, které dokáže určit i laik, je pak patrné, že pyré je daleko jemnější, má hladší konzistenci a nepřipouští se v něm žádné tuhé části. To protože se zelenina po rozmixování ještě pasíruje.

A jak je to s naší bramborovou kaší? Ta skutečně kaší je, i když se někdy mylně v jídelním lístku jako pyré označuje. Brambory by se totiž, jako jediný druh zeleniny, neměly mixovat! Správný postup je takový, že se uvařené, ještě horké rozmačkají a pak dohladka prošlehají s máslem a mlékem nebo se smetanou. Obsahují totiž hodně škrobu, který jim po vyšlehání může „přihrát“ dost lepkavou konzistenci.  

Kolik druhů znáš…

…tolikrát jsi kuchařem. U pyré můžete zapojit vlastní fantazii. Začít můžete s různými ochucenými variantami bramborové kaše. Dopřejete si nejen novou chuť, ale i více vitamínů. Na začátek můžete zkusit například kombinaci brambor a mrkve, brambor a celeru, nebo brambor a hrášku. Skvěle propasírované pyré vám půjde do bramborového základu krásně vmíchat. Poté se můžete pustit i do samotných druhů. Velmi brzy zjistíte, jaké chutě si rozumějí. Už při vaření můžete zeleninu ochutit. K mrkvi se hodí třeba římský kmín, k celeru muškátový oříšek nebo lanýžový olej, dýně je skvělá s kurkumou a chilli. Kromě chuti se dá krásně regulovat i hustota, a to mlékem, vývarem, smetanou, máslem, vhodným řešením je i naředění vodou, v níž se daná surovina vařila. Vyhrát si můžete i s luštěninami. Světově proslulý je třeba arabský cizrnový krém hummus. Výtečné je však i pyré z červené čočky nebo hráškové. Jen počítejte s tím, že luštěniny potřebují pro hladkou konzistenci více tekutiny, hodně totiž „sají“.

Někdo to rád sladké

Pyré můžete připravit i na sladký způsob. Lze je podávat jak teplé, tak vychlazené a opět si můžete pohrát s kombinacemi druhů ovoce, nebo s ochucením. K hrušce sedne skořice, k broskvím vanilka, meruňce bude „slušet“ kapka rumu. Ovocné pyré podávejte samostatně, ozdobené kouskem čerstvého ovoce, ze kterého je připravené, anebo pyré servírujte jako podklad, a na ně dejte třeba zmrzlinu, nebo štrúdl či jiný moučník.

Naprostou delikatesou je pak pyré kaštanové. Kromě toho není ani kalorické a obsahuje vysoký podíl vlákniny, takže podporuje i zdravé zažívání. Kaštany na pyré se vaří asi hodinu v hrnci pod pokličkou, poté se vyloupou a vaří se dále dužina do úplného změknutí. Dále postupujte tak, jako u každého pyré. Vymixujte jej, propasírujte, ochuťte javorovým sirupem nebo cukrem a skořicí, přidat můžete i kapku likéru. 

Tipy a triky:

*Dýni, pastiňák nebo mrkev pokapejte olivovým olejem, dochuťte bylinkami, osolte a upečte. A až pak dělejte pyré. Bude mít skvělou kouřovou příchuť.

*Pokud zeleninu vaříte, dělejte to rovnou ve vývaru, v mléce nebo ve smetaně. Pyré pak získá bohatší chuť.

*Zeleninové pyré se dá využít i jako „zahušťovadlo“, třeba do omáček nebo polévek místo mouky

* Pokud podáváte pyré jako samostatný pokrm, vmíchejte do něj sýr, bylinky, nebo nadrobno nasekanou šunku či slaninu.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Prezidentka PK ČR: Testů bude málo, problémů hodně

03.03.2021 | Dostupnost testů bude podle prezidentky Potravinářské komory ČR Dany Večeřové na začátku povinného testování problémem. Více jej budou řešit menší firmy, řada velkých totiž již své zaměstnance testuje. Obává se také úhrad samotestování, sdělila dnes ČTK.

Iveta Motolová: Lidé sice třídí plasty, ale často s chybami + tipy co (ne)dělat

05.03.2021 | Češi třídí odpad velmi zodpovědně, ať už je důvodem snaha ušetřit za poplatky nebo ekologické smýšlení. Za rok 2019 vytřídil každý z nás průměrně 65 kg odpadu, který putoval dál k recyklaci a druhotnému zpracování. Zvlášť u plastového odpadu ale platí, že ne vše, co do žlutého kontejneru v dobré víře vyhodíme, lze zpracovat. Pojďte si udělat pořádek v tom, jak plasty správně třídit.

Průmyslově zčernalé olivy – víte, co jíte?

02.03.2021 | Také máte černé olivy raději než ty zelené? Jestli ano, patříte k absolutní většině. Nezbývá jen doufat, že se to nezmění, ani když zjistíte, že jíte úplně stejné zelené olivy, se kterými si jen pohrála trocha té chemie.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont