Původ masa

Původ masa

13.05.2015 | Dozvím se z obalu, z jaké země zvíře pocházelo a kde bylo poraženo?

<

Ano, od 1. dubna se v celé Evropské unii včetně České republiky rozšířilo povinné značení původu u masa. Až dosud se údaj uváděl pouze u hovězího, nyní o něm budou muset výrobci informovat také u vepřového, drůbežího, skopového a kozího masa. Zákazník se z obalu dozví, z jaké země zvíře pocházelo a kde bylo poraženo.

Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky je změna dalším krokem ke zlepšení informovanosti spotřebitelů. „Pokud bylo zvíře chováno v jedné a poraženo v druhé zemi, musí výrobce uvést na etiketě nebo cedulce u prodejního pultu oba údaje,“ uvedl ministr. Pokud bylo zvíře chováno i poraženo v jedné zemi, stačí, když výrobce zveřejní pouze údaj o původu zvířete. Pro každý druh zvířete je přitom stanovena lhůta, která musí být dodržena, aby následně mohlo být uvedeno, že zvíře pocházelo z dané země. U drůbeže představuje tato doba „pobytu“ minimálně jeden měsíc.

„Lidé budou lépe informování o historii masa, a to i v případě, kdy mělo zvíře bohatší rodokmen,“ uvedla Kateřina Lacinová z certifikační společnosti Bureau Veritas. „Například prase se mohlo narodit v Polsku, kde bylo chováno, ale několik měsíců před porážkou bylo převezeno do České republiky,“ dodala. Až doposud legislativa umožňovala, aby byl kód pro Českou republiku (CZ) uváděn i u kuřat, která byla do země dovezena a u českého zpracovatele pouze naporcována a zabalena. Údaj o tom, kde se kuře vylíhlo, bylo vykrmeno a poraženo, tak chyběl. Přitom se spotřebitelé zejména po sérii afér v předchozích letech začali více zajímat o původ potravin, které kupují. Správnost údajů u čerstvého i mraženého masa bude kontrolovat Státní veterinární správa a Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Všechno má své místo, u potravin to platí dvojnásob

15.05.2020 | Z karanténních důvodů se mnozí zásobili větším množstvím potravin. Víte, jak různé suroviny správně skladovat, tak aby vydržely čerstvé a nepodlehly rychlé zkáze? Přinášíme několik základních doporučení.

I pečivo se musí dobře vybírat. Tipy na nákup

29.05.2020 | Cereálie neboli obiloviny představují pro většinu lidské populace důležitou složku potravy, jsou základem výživové pyramidy. Víte ale, které pečivo je pro lidský organismus nejprospěšnější?

3 odborníci vyvrací 10 mýtů o mase, které stále ještě kolují mezi spotřebiteli

25.06.2020 | maso je jediným plnohodnotným zdrojem bílkovin využitelných pro lidské tělo a také rezervoárem vitamínů, zvlášť A, E, D a B. Předpokladem je samozřejmě konzumace masa kvalitního. Naštěstí je ho na českém trhu dostatek. Stačí si jen SPRÁVNĚ vybrat a nepodléhat mýtům, které přežívají po celé generace.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont