První burčák už je na světě, tak jej nezmeškejte

První burčák už je na světě, tak jej nezmeškejte

14.08.2020 | První stánky s letošním burčákem se dnes objevily na několika místech jižní Moravy. Jako jeden z prvních začal burčák prodávat Miloslav Machuča z Valtic, který pěstuje hrozny téměř výhradně na výrobu burčáku. Předpokládá, že prodávat bude do poloviny října, řekl ČTK.

<

"Loni jsme s prodejem začínali už 4. srpna a o rok před tím dokonce hned 1. srpna, kdy to zákon povoluje. Začínáme s Irsai Oliverem, následovat bude Muškát moravský a na podzim veltlín," řekl ČTK Machuča, který hrozny pěstuje na šesti hektarech vinohradů.

První srpnový den

Kvůli objížďce opravovaného mostu přes Nové Mlýny musel i letos změnit své tradiční stanoviště na trase do Mikulova. Jeden ze stánků s Machučovým burčákem stojí na objízdné trase u Dolních Dunajovic, další v Lednici a ve Valticích. "Na každý den máme 500 litrů burčáku, neprodáváme jen sami, ale dodáváme i dalším prodejcům," dodal Machuča. Úroda hroznů je zatím podle něj dobrá, měly dostatek vody i slunce.

To potvrzuje i předseda Svazu vinařů Tibor Nyitray. "V těchto dnech začínají první sběry zejména raných odrůd, jako je Solaris, Irsai nebo Muškát moravský, větší plochy se začnou sklízet v příštím týdnu. Podle mých informací má například Solaris cukernatost až 18 stupňů, hrozny jsou pěkně vyzrálé a aromatické," dodal Nyitray.

Jako burčák se smí na českém trhu označovat pouze nápoj z českých hroznů. Pokud se vyrábí ze zahraničních, musí nést označení částečně zkvašený hroznový mošt. Podle zákona se smí první burčák prodávat 1. srpna.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Uzavřít restaurace ve 22 hodin? Provozovatelé přijdou o 30 % tržeb

23.09.2020 | Uzavření podniků ve 22:00 bude znamenat ztrátu až 30 procent denních tržeb. ČTK to dnes sdělila výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová. Svaz chce kompromis, ve 22:00 by se přijímaly poslední objednávky a restaurace by musely být zavřené do 23:00.

Jak se nakupuje za zhoršené epidemiologické situace?

21.09.2020 | Češi se podle potravinářských řetězců ani přes zhoršenou epidemiologickou situaci znovu neuchylují v zásobovacím nákupům. Situace je stabilní v Praze i jinde v republice. Většina obchodníků nezaznamenala změnu frekvence ani objemů nákupů. Na případnou změnu vývoje jsou řetězce připravené, mají dostatečné zásoby potravin i drogistického zboží.

Nákupní panika se nekoná, lidé ale upřednostňují online obchody

17.09.2020 | Internetové supermarkety Košík.cz a Rohlik.cz sledují od konce prázdnin zvýšený zájem o své služby. Vyšší poptávka se se začátkem školního roku podle nich dala čekat, na růst počtu nákupů mají ale vliv i zpřísňující se opatření proti koronaviru. Současný stav se však podle prodejců nedá srovnávat se situací na jaře, kdy lidé uskutečňovali nákupy na hranici paniky.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont