Prodej ošklivé zeleniny má smysl, upřednostní ji už 18 procent lidí

Prodej ošklivé zeleniny má smysl, upřednostní ji už 18 procent lidí

16.11.2020 | Méně dokonalou, tedy "ošklivou" zeleninu či ovoce by si u prodejců vybralo 18 procent dotázaných. Svou volbu odůvodnili především tím, že na vzhledu potravin nezáleží a že nedokonalost znamená přirozenost, tedy že nejsou například chemicky ošetřené.

Téměř tři pětiny lidí by při koupi zeleniny a ovoce daly při zachování stejné ceny přednost tvarově perfektním plodům před vzhledově nedokonalými. Jako nejčastější důvod uváděli snadnější krájení a čištění a to, že kupovat "hezčí" plodiny je normální. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVV), které v něm zjišťovalo názory veřejnosti ohledně plýtvání potravinami. Jednou z možných forem tohoto plýtvání je právě vyhazování výpěstků, které jsou například pokroucené nebo špatně zbarvené.

Zhruba čtvrtina dotázaných nad výběrem potravin nepřemýšlela nebo neuměla říct, po kterých plodinách by sáhla.

Dotázaní měli rovněž odhadnout, kolik se vyhodí potravin kvůli nevyhovujícímu vzhledu. Sedmatřicet procent lidí se shodlo s realitou, kdy podíl vyhozených potravin činí 20 až 30 procent z jejich celkové produkce. Přibližně desetina lidí uvedla podíl vyšší než 30 procent, ale zároveň si nemyslí, že je to více než polovina. Další desetina dotázaných si myslí, že podíl vyhozených potravin z estetických důvodů převažuje nad množstvím těch, které se dostanou na pulty obchodů, tvoří tedy polovinu a více. Naopak nižší než reálný podíl odhadlo 25 procent lidí. Téměř pětina pak nedokázala na otázku odpovědět, doplnili autoři průzkumu, který provedli v druhé polovině srpna mezi tisícovkou lidí.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Inspektoři rozdávaly pokuty za zkažené maso, hnilobu i nedostatečnou hygienu

03.05.2021 | Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) se loni výrazně více než v předchozích letech zaměřili na kontrolu internetové formy prodeje. Důvodem byl především skokový nárůst obratů e-shopů s potravinami v důsledku koronavirové pandemie.

Nadváha a pitný režim. Dvě věci, které spolu souvisejí víc než si myslíte

03.05.2021 | S dodržením pitného režimu mají problém hlavně obézní lidé. Myslí si, že čím víc budou pít, tím víc budou zavodněni a víc budou mít otoky dolních končetin. ČTK to řekla lékařka Dita Pichlerová, která se na pražské OB klinice zabývá léčbou obezity.

Bio potraviny táhnou, potvrdilo to i Ministerstvo zemědělství

30.04.2021 | Spotřeba biopotravin českými domácnostmi předloni meziročně vzrostla o 19 procent, koupily si jich za 5,26 miliardy korun. Dnes to v tiskové zprávě uvedlo ministerstvo zemědělství. Zpomalil tak nárůst ze dvou předchozích let, kdy vždy překonal 30 procent. Průměrná spotřeba na obyvatele vzrostla o 76 Kč na 492 Kč. Loňské údaje stát zveřejní za rok.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont