Pro mořské plody do večerky raději nechoďte

Pro mořské plody do večerky raději nechoďte

13.07.2020 | Inspektoři SZPI a SVS odhalili v Hrobčicích na Teplicku nelegální sklad mořských plodů a ryb. Maso bylo skladované ve zcela neadekvátních podmínkách, provozovatel prodejny navíc nebyl schválený a registrovaný k přepravě živočišných produktů.

<

Inspektoři potvrdili, že nešlo o první případ, kdy se ve večerkách našly nelegální sklady, či kdy jejich majitelé převáželi maso v nevhodných podmínkách a bez oprávnění.

Veškeré maso a živočichové museli být zlikvidováni na náklady provozovatele v asanačním podniku. Provozovatele z Bíliny čeká pokuta ve správním řízení.

Živočichy skladoval na dvoře prodejny a v přilehlém skladu. Šlo o různé ryby, chobotnice, sépie, kraby, ústřice a další živočichy. "Byli volně loženi v přepravkách, igelitových pytlích, polystyrenových a dřevěných boxech. Zboží bylo zcela nechráněné před vlivy okolního prostředí, a podmínky skladování tak neumožnily zajistit bezpečnost skladovaných živočichů a potravin, zejména s ohledem na rizika kontaminace z vnějšího prostředí a rozvoje mikroorganismů," popsal Kopřiva. Byl také přerušen chladírenský řetězec, dodal Majer.

V prodejně či ve skladu našli inspektoři dále několik druhů potravin s prošlým datem minimální trvanlivosti, které provozovatel nabízel mezi ostatními potravinami. "V části provozu se dělala také rekonstrukce a nedostatečné zabezpečení těchto prostor proti úniku prachu vedlo k jeho zvýšenému výskytu v prodejní části. K dalším porušením předpisů patří skladování předmětů nesouvisejících s prodejem potravin, znečištění podlahy a stěn dlouhodobými nečistotami, zanedbaná údržba mrazícího zařízení, hromadění starého pečiva a další," popsal Kopřiva podobu prodejny a skladu.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Jó třešně zrály! Upečte z nich skvělý štrúdl

12.08.2020 | Štrúdl z jablek je klasika. Třešně si ale také výborně rozumí s listovým těstem a když přidáte ještě mascarpone, vznikne neodolatelná kombinace, která si to namíří na vaše chuťové pohárky!

Varování spotřebitelům: V doplňku stravy našla SZPI rozpuštědla a aromatické uhlovodíky

06.07.2020 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) našla v doplňku stravy mix různých rozpouštědel a aromatických uhlovodíků. Šlo o produkt Todicamp Tinktura zeleného vlašského ořechu, který vyrábí firma Todicamp v Moldavsku. Do Česka jej dovážela společnost Bohemian Symfony.

Tajemství malých talířů a velkých sklenic, které se vám bude líbit

11.08.2020 | Kdo chce pochopit, jak moc velké porce nyní jíme, neměl by zamířit do supermarketu, ale do starožitnictví. Drobný kalíšek jako pro panenku je prý na víno a to, co vypadá jako dezertní talíř, je talíř na hlavní chod. Po návratu do moderní kuchyně pak člověk zjistí, jak je všechno obrovské...

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont