Pro mořské plody do večerky raději nechoďte

Pro mořské plody do večerky raději nechoďte

13.07.2020 | Inspektoři SZPI a SVS odhalili v Hrobčicích na Teplicku nelegální sklad mořských plodů a ryb. Maso bylo skladované ve zcela neadekvátních podmínkách, provozovatel prodejny navíc nebyl schválený a registrovaný k přepravě živočišných produktů.

<

Inspektoři potvrdili, že nešlo o první případ, kdy se ve večerkách našly nelegální sklady, či kdy jejich majitelé převáželi maso v nevhodných podmínkách a bez oprávnění.

Veškeré maso a živočichové museli být zlikvidováni na náklady provozovatele v asanačním podniku. Provozovatele z Bíliny čeká pokuta ve správním řízení.

Živočichy skladoval na dvoře prodejny a v přilehlém skladu. Šlo o různé ryby, chobotnice, sépie, kraby, ústřice a další živočichy. "Byli volně loženi v přepravkách, igelitových pytlích, polystyrenových a dřevěných boxech. Zboží bylo zcela nechráněné před vlivy okolního prostředí, a podmínky skladování tak neumožnily zajistit bezpečnost skladovaných živočichů a potravin, zejména s ohledem na rizika kontaminace z vnějšího prostředí a rozvoje mikroorganismů," popsal Kopřiva. Byl také přerušen chladírenský řetězec, dodal Majer.

V prodejně či ve skladu našli inspektoři dále několik druhů potravin s prošlým datem minimální trvanlivosti, které provozovatel nabízel mezi ostatními potravinami. "V části provozu se dělala také rekonstrukce a nedostatečné zabezpečení těchto prostor proti úniku prachu vedlo k jeho zvýšenému výskytu v prodejní části. K dalším porušením předpisů patří skladování předmětů nesouvisejících s prodejem potravin, znečištění podlahy a stěn dlouhodobými nečistotami, zanedbaná údržba mrazícího zařízení, hromadění starého pečiva a další," popsal Kopřiva podobu prodejny a skladu.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Pozor, tyto cukrovinky mohou zadusit dítě!

22.09.2020 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před dvěma šaržemi nebezpečných želé cukrovinek původem z Vietnamu. Obsahují látku, která může při neopatrné konzumaci nabobtnat. V minulosti to vyústilo v několik případů úmrtí dětí na následky zadušení, uvedl dnes v tiskové zprávě za SZPI Marek Bartík.

Uzavřít restaurace ve 22 hodin? Provozovatelé přijdou o 30 % tržeb

23.09.2020 | Uzavření podniků ve 22:00 bude znamenat ztrátu až 30 procent denních tržeb. ČTK to dnes sdělila výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová. Svaz chce kompromis, ve 22:00 by se přijímaly poslední objednávky a restaurace by musely být zavřené do 23:00.

Zmrzlina i cereálie: I tyto výrobky si koupíte s minimem cukrů

21.09.2020 | Lipánek, müsli, zmrzlina, ochucená voda nebo cereálie. Máme je zafixované jako výrobky s vysokým obsahem cukrů. To už však není dávno pravda. V rámci reformulací se "nezdravé" složky výrobcům daří velmi efektivně nahrazovat.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont