Příští týden se otevřou i trhy v Liberci a Pardubicích

Příští týden se otevřou i trhy v Liberci a Pardubicích

17.04.2020 | Farmářské trhy začnou v Liberci příští týden. Od 20. dubna mohou být díky uvolnění podmínek nouzového stavu opět v provozu i trhy v Pardubicích. Vrátí se například na třídu Míru, kde stánkaři nabízejí především ovoce a zeleninu.

<

Zájem mezi prodejci je podle něj značný, přihlášených je jich v Liberci na čtvrteční otevření tržnice zatím 20. Prodávat se bude zelenina a ovoce, maso, uzeniny, živé ryby, mléko, marmelády, sirupy, pečivo či med.

"Nebude to tak útulné, jak to bývá, mezery mezi stánky způsobí, že to bude roztažené na větší prostor, ale věřím, že se tomu nějak přizpůsobíme," uvedl organizátor. Mezi pravidla patří například dvoumetrové odstupy mezi stánky, každý stánek bude mít omyvatelný pult s dezinfekcí, která bude k dispozici i zákazníkům. Dvoumetrové odstupy by měli mít i zákazníci. "Budeme se snažit, aby udržovali odstupy. Do jaké míry se to bude dařit, ukáže až proces samotný," uvedl Červinka s poukazem na to, že se to nedaří ani v kamenných obchodech.

Na otevření se chystá i organizátor farmářských trhů u Fora. "Pracujeme teď na úpravě prostor a stánků, abychom splnili všechna pravidla," uvedla za obchodní centrum Lucie Blažková. Trhy v dolním centru Liberce budou poprvé 22. dubna, v nabídce budou podle Blažkové i sazenice a jarní květiny.


Některé tržnice v Pardubickém kraji znovu otevřou

Některé tržnice v Pardubickém kraji se od příštího týdne otevřou. Od 20. dubna mohou být díky uvolnění podmínek nouzového stavu opět v provozu. Vrátí se například na třídu Míru v Pardubicích, kde stánkaři nabízejí především ovoce a zeleninu.

"Asi tam dáme plexisklo na prodejní pult. Zajistíme dezinfekci. Prodavači budou dělat v rukavicích. Uvidíme, jak budou fungovat rozestupy. Lidi asi ale teď tolik chodit nebudou," řekl ČTK pěstitel ovoce Zdeněk Dostál ze Svinčan.

Prodeje ovoce se proti běžnému období sadaři propadly o 80 procent. Podnikatel přišel i o dodávky do školních jídelen. Prodavači, kteří u stánku prodávají, jsou v seniorském věku, ale do práce se rozhodli jít, dodal Dostál.

Ve Svitavách začnou farmářské trhy ve středu 29. dubna, začínají obvykle v půlce dubna. Přijíždí obvykle deset až 30 prodejců, prodávají jarní sadbu, pečivo, med a jiné potraviny. "Ladíme podmínky, kde umístíme dezinfekci, jak naše pracovníky ochráníme. Stát k tomu podklady nedal," řekl starosta David Šimek (Sdružení pro město Svitavy).

V Chrudimi s návratem farmářských trhů počkají do skončení nouzového stavu. Pak by se mohly konat jednou týdně, ne dvakrát týdně jako obvykle.

"Pokud nouzový stav skončí 30. dubna, od 6. května obnovíme středeční trhy, sobotní zatím ne, chodí tam víc lidí, je komplikované zajišťovat dvoumetrové rozestupy," řekl Aleš Prokopec z chrudimské tržnice.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Pavouk jako bonus k mandarinkám nebo k ananasu?

13.08.2020 | Exotické plody jsou u nás oblíbené. Občas ale může do zásilky zavítat i nezvaný host. Jak velká je šance, že při nákupu exotických plodů v zásilce najdete jedovatého pavouka?

První burčák už je na světě, tak jej nezmeškejte

14.08.2020 | První stánky s letošním burčákem se dnes objevily na několika místech jižní Moravy. Jako jeden z prvních začal burčák prodávat Miloslav Machuča z Valtic, který pěstuje hrozny téměř výhradně na výrobu burčáku. Předpokládá, že prodávat bude do poloviny října, řekl ČTK.

Do Prahy se vrací pivní kola. Nasednout budete moci už v sobotu

12.08.2020 | V sobotu přestane v širším centru Prahy platit zákaz takzvaných pivních kol, tedy vozítek servírujících alkohol skupinám turistů. Původní opatření magistrátu zrušil soud a dočasnému zákazu, který město zavedlo namísto něj, vyprší platnost.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont