Příští týden se otevřou i trhy v Liberci a Pardubicích

Příští týden se otevřou i trhy v Liberci a Pardubicích

17.04.2020 | Farmářské trhy začnou v Liberci příští týden. Od 20. dubna mohou být díky uvolnění podmínek nouzového stavu opět v provozu i trhy v Pardubicích. Vrátí se například na třídu Míru, kde stánkaři nabízejí především ovoce a zeleninu.

Zájem mezi prodejci je podle něj značný, přihlášených je jich v Liberci na čtvrteční otevření tržnice zatím 20. Prodávat se bude zelenina a ovoce, maso, uzeniny, živé ryby, mléko, marmelády, sirupy, pečivo či med.

"Nebude to tak útulné, jak to bývá, mezery mezi stánky způsobí, že to bude roztažené na větší prostor, ale věřím, že se tomu nějak přizpůsobíme," uvedl organizátor. Mezi pravidla patří například dvoumetrové odstupy mezi stánky, každý stánek bude mít omyvatelný pult s dezinfekcí, která bude k dispozici i zákazníkům. Dvoumetrové odstupy by měli mít i zákazníci. "Budeme se snažit, aby udržovali odstupy. Do jaké míry se to bude dařit, ukáže až proces samotný," uvedl Červinka s poukazem na to, že se to nedaří ani v kamenných obchodech.

Na otevření se chystá i organizátor farmářských trhů u Fora. "Pracujeme teď na úpravě prostor a stánků, abychom splnili všechna pravidla," uvedla za obchodní centrum Lucie Blažková. Trhy v dolním centru Liberce budou poprvé 22. dubna, v nabídce budou podle Blažkové i sazenice a jarní květiny.


Některé tržnice v Pardubickém kraji znovu otevřou

Některé tržnice v Pardubickém kraji se od příštího týdne otevřou. Od 20. dubna mohou být díky uvolnění podmínek nouzového stavu opět v provozu. Vrátí se například na třídu Míru v Pardubicích, kde stánkaři nabízejí především ovoce a zeleninu.

"Asi tam dáme plexisklo na prodejní pult. Zajistíme dezinfekci. Prodavači budou dělat v rukavicích. Uvidíme, jak budou fungovat rozestupy. Lidi asi ale teď tolik chodit nebudou," řekl ČTK pěstitel ovoce Zdeněk Dostál ze Svinčan.

Prodeje ovoce se proti běžnému období sadaři propadly o 80 procent. Podnikatel přišel i o dodávky do školních jídelen. Prodavači, kteří u stánku prodávají, jsou v seniorském věku, ale do práce se rozhodli jít, dodal Dostál.

Ve Svitavách začnou farmářské trhy ve středu 29. dubna, začínají obvykle v půlce dubna. Přijíždí obvykle deset až 30 prodejců, prodávají jarní sadbu, pečivo, med a jiné potraviny. "Ladíme podmínky, kde umístíme dezinfekci, jak naše pracovníky ochráníme. Stát k tomu podklady nedal," řekl starosta David Šimek (Sdružení pro město Svitavy).

V Chrudimi s návratem farmářských trhů počkají do skončení nouzového stavu. Pak by se mohly konat jednou týdně, ne dvakrát týdně jako obvykle.

"Pokud nouzový stav skončí 30. dubna, od 6. května obnovíme středeční trhy, sobotní zatím ne, chodí tam víc lidí, je komplikované zajišťovat dvoumetrové rozestupy," řekl Aleš Prokopec z chrudimské tržnice.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Od 25. dubna si budeme moci nakoupit na farmářských trzích

16.04.2020 | Spolek Archetyp, který v Praze provozuje farmářská tržiště, je v reakci na uvolnění vládních opatření opět zahájí v sobotu 25. dubna na náplavce na Rašínově nábřeží a na Kubánském náměstí. Následovat budou 2. května trhy Heřmaňák na Řezáčové náměstí.

Vitamín B jako "lék" na všechny neduhy? Nenechte se vodit za nos

07.04.2020 | Thiamin, riboflavin, niacin, pyridoxin nebo kolobamin. Co mají společného? Jsou to „béčka“ a také vitamíny, kterými se prostě nejde předávkovat. Proto se často doporučují takřka horem dolem a na všechny neduhy, protože se přirozeně a zcela bezpečně z těla vyloučí močí.

Kolik malin je skutečně v malinovkách?

26.05.2020 | Točená malinová limonáda z obliby nikdy nevyjde. Že má v našich srdcích ještě místo potvrdil i její velký „comeback“ zhruba před pěti lety, kdy se osvěžující nápoj, který spolehlivě zabarví jazyk, opět dostal do nabídky restaurací a stánků. Nostalgie zákazníků z malinovky udělala takřka přes noc hit. Stala se dokonce jedním z nejvíce objednávaných nápojů a dostala do závěsu i klasickou nabídku syceného nealka.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Červnové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont