Přední novozélandský producent medu do něj přidával chemikálie

Přední novozélandský producent medu do něj přidával chemikálie

19.04.2019 | Přední novozélandský producent vysoce ceněného manukového medu přiznal, že do něj přidával syntetické látky, aby posílil jeho antibakteriální účinky. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní média.

Žalobu na firmu Evergreen Life LTD se sídlem v Aucklandu podal novozélandský úřad pro bezpečnost potravin. Už před třemi lety musely být její výrobky staženy z obchodů, protože mohly obsahovat nepovolené látky.

Reuters připomíná, že poptávka po medu, který má podle všeho blahodárný vliv na lidské zdrví, po celém světě roste. Mimořádně žádaný je manukový med, získávaný z nektaru květů balmínu metlatého (manuky). Tento med má údajně lepší antibakteriální vlastnosti než jeho jiné druhy, zčásti kvůli tomu, že přirozeně obsahuje omega-3 nenasycenou mastnou kyselinu DHA a methylglyoxal.

Společnost Evergreen Life čelí podezření, že do medu dodávala chemické látky, aby zvýšila antibakteriální účinky produktu a mohla ho pak prodávat za vyšší cenu.

Novému Zélandu patří čtrnácté místo na světě co do množství medu, který vyveze a druhá příčka co do jeho hodnoty, vyplývá z údajů vládní agentury pro obchod a podnikání. Předloni tato země vyvezla med za 270 milionů dolarů (6,2 miliardy korun). Většinu exportu tvoří právě manukový med.

Rozsudek nad firmou Evergreen Life se podle Reuters očekává příští měsíc

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Žádná sleva není zadarmo. Jaké finty používají prodejci?

21.05.2019 | Každá sleva je výhodná. Ovšem kolikrát ne ani tak pro koncového zákazníka jako pro prodejce. Za nižší cenou na účtence se také může skrývat mimo jiné i méně gramů obsahu.

V cukrovince z Polska bylo třicetkrát více lepku, než se uvádělo

02.05.2019 | V cukrovince z Polska našla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) třicetkrát více lepku, než odpovídá stopovému množství.

Z poslední kontroly v SAPA: Plesnivé mořské plody, prošlé kachny a vejce

10.05.2019 | Veterináři spolu s policií zjistili v areálu libušské tržnice SAPA 80 kilogramů potravin bez dokladů o původu. Provozovateli hrozí 50milionová pokuta, šlo o sušené ryby, olihně nebo zmrazené kachny, část produktů byla plesnivých. ČTK to dnes sdělil za Státní veterinární správu Petr Majer.

Porce květnového čtení míří do sítě!

V prodeji již od 30. 4.