Přední novozélandský producent medu do něj přidával chemikálie

Přední novozélandský producent medu do něj přidával chemikálie

19.04.2019 | Přední novozélandský producent vysoce ceněného manukového medu přiznal, že do něj přidával syntetické látky, aby posílil jeho antibakteriální účinky. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní média.

Žalobu na firmu Evergreen Life LTD se sídlem v Aucklandu podal novozélandský úřad pro bezpečnost potravin. Už před třemi lety musely být její výrobky staženy z obchodů, protože mohly obsahovat nepovolené látky.

Reuters připomíná, že poptávka po medu, který má podle všeho blahodárný vliv na lidské zdrví, po celém světě roste. Mimořádně žádaný je manukový med, získávaný z nektaru květů balmínu metlatého (manuky). Tento med má údajně lepší antibakteriální vlastnosti než jeho jiné druhy, zčásti kvůli tomu, že přirozeně obsahuje omega-3 nenasycenou mastnou kyselinu DHA a methylglyoxal.

Společnost Evergreen Life čelí podezření, že do medu dodávala chemické látky, aby zvýšila antibakteriální účinky produktu a mohla ho pak prodávat za vyšší cenu.

Novému Zélandu patří čtrnácté místo na světě co do množství medu, který vyveze a druhá příčka co do jeho hodnoty, vyplývá z údajů vládní agentury pro obchod a podnikání. Předloni tato země vyvezla med za 270 milionů dolarů (6,2 miliardy korun). Většinu exportu tvoří právě manukový med.

Rozsudek nad firmou Evergreen Life se podle Reuters očekává příští měsíc

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Krabičky pro děti s celiakií nebo potravinovou intolerancí nosit nemusíte, měla by se postarat sama školka

15.07.2019 | Ředitelé mateřských škol nemají obecně povinnost zajišťovat dětem zvláštní stravu. Školky ale musí ctít zákaz diskriminace a u dětí s celiakií nebo alergiemi musí přijmout opatření, která zajistí stravování i těmto dětem.

Začarovaný "máslový" kruh: Česká produkce je kvalitní, přesto si máslo necháváme dovážet

16.07.2019 | Podíl dovozu na české spotřebě másla přesahuje 50 procent, Česká republika přitom patří mezi kvalitní producenty. Jeho spotřeba se také zvyšuje. V roce 2017 průměrný Čech zkonzumoval 5 kilogramů másla.

Neoznačené potraviny a žádná ochrana před kontaminací, farmářské trhy stále nejsou bez poskvrny

12.07.2019 | Státní veterinární správa (SVS) v rámci svého dozoru kontroluje prodej potravin živočišného původu také na populárních farmářských trzích. Přestože se počet závad při tomto druhu prodeje z dlouhodobého hlediska snižuje, je v porovnání s jinými oblastmi veterinárního dozoru stále poměrně vysoký.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Červencové číslo koupíte od 24. 6. v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a vybraných novinových stáncích sítě Valmont