Přední novozélandský producent medu do něj přidával chemikálie

Přední novozélandský producent medu do něj přidával chemikálie

19.04.2019 | Přední novozélandský producent vysoce ceněného manukového medu přiznal, že do něj přidával syntetické látky, aby posílil jeho antibakteriální účinky. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní média.

<

Žalobu na firmu Evergreen Life LTD se sídlem v Aucklandu podal novozélandský úřad pro bezpečnost potravin. Už před třemi lety musely být její výrobky staženy z obchodů, protože mohly obsahovat nepovolené látky.

Reuters připomíná, že poptávka po medu, který má podle všeho blahodárný vliv na lidské zdrví, po celém světě roste. Mimořádně žádaný je manukový med, získávaný z nektaru květů balmínu metlatého (manuky). Tento med má údajně lepší antibakteriální vlastnosti než jeho jiné druhy, zčásti kvůli tomu, že přirozeně obsahuje omega-3 nenasycenou mastnou kyselinu DHA a methylglyoxal.

Společnost Evergreen Life čelí podezření, že do medu dodávala chemické látky, aby zvýšila antibakteriální účinky produktu a mohla ho pak prodávat za vyšší cenu.

Novému Zélandu patří čtrnácté místo na světě co do množství medu, který vyveze a druhá příčka co do jeho hodnoty, vyplývá z údajů vládní agentury pro obchod a podnikání. Předloni tato země vyvezla med za 270 milionů dolarů (6,2 miliardy korun). Většinu exportu tvoří právě manukový med.

Rozsudek nad firmou Evergreen Life se podle Reuters očekává příští měsíc

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Hořkému jídlu se přirozeně bráníme. Víte ale, že je pro nás zdravé?

04.06.2020 | Hořké ovoce a zelenina jsou pro nás netypické. Řada vědeckých výzkumů ale poukázala na jejich zdravotní přínos. Podle některých teorií bychom jim měli dát šanci už jen z toho důvodu, že snižují chuť k jídlu.

Živé bytosti do reklamy na alkohol nepatří, říká ministr

28.11.2019 | Reklama na alkohol by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) neměla zobrazovat živé bytosti. Zákon o regulaci reklamy resort připravuje, omezit ji chce i časově.

Policie zadržela auto s půl tunou rozmražených potravin

14.02.2020 | Veterináři s policií a celníky našli ve vozidle jedoucím z Prahy po dálnici D8 skoro půl tuny mražené drůbeže a mořských plodů, dodávka ale neměla mrazicí zařízení.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Červnové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont