Před 150 lety zemřel vynálezce kostkového cukru Jakub Kryštof Rad

Před 150 lety zemřel vynálezce kostkového cukru Jakub Kryštof Rad

12.10.2021 Jana Čiháková

Když si manželka ředitele dačické rafinérie cukru Jakuba Kryštofa Rada postěžovala na špatnou manipulaci s homolemi cukru, přišel její choť s unikátním řešením - cukr nechal lisovat v malých kostkách. Rad, vynálezce kostkového cukru, který na jeho výrobu získal privilegium dvorské komory ve Vídni, zemřel 13. října 1871.

Rad se narodil 25. března 1799 ve švýcarském Rheinfeldenu, působil ale ve Vídni, odkud jej na jaře 1840 povolal do Dačic na Jindřichohradecku majitel tamní rafinerie Franz Grebner v naději, že oživí skomírající podnik. Rad nakoupil moderní stroje, v roce 1842 zapojil do výroby první parní stroj v okolí a rozšířil odbyt.

Legenda praví, že za Radovým vynálezem kostkového cukru stála jeho žena Juliana, která si nešťastně poranila prst, když odsekávala kousky sladidla z cukrové homole. Její muž nelenil, nechal vyrobit mosazné mřížky se čtvercovými otvory, do nich nasypal vlhký moučkový cukr, který vylisoval a několik hodin sušil - a kostkový cukr byl na světě. Na podzim 1842 manželku obdaroval balíčkem s 350 bílými a růžovými kostkami, v lednu 1843 získal na jejich výrobu patent a na podzim téhož roku je začal v Dačicích vyrábět pro trh pod názvem čajový cukr (Thee-Zucker) či vídeňský kostkový cukr (Wiener Würfelzucker).

V roce 1843 patent prodal za 12 tisíc zlatých rafinerii a zkomírající firmu poté ještě tři roky řídil. Potom se odstěhoval s rodinou zpátky do Vídně, kde pracoval jako tajemník hospodářské komory, podnikal neúspěšné pokusy se zavedením optického telegrafního systému a nakonec se vrátil do původní branže. Mimo jiné vydal ročenku cukrovarů a rafinerií v Rakousku-Uhersku. Zemřel ve Vídni 13. října 1871 ve věku 72 let.

Zdroj ČTK, foto shutterstock

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

SZPI zachytila pesticidové "bomby" z Kambodže a Thajska!

27.10.2021 | Potravinářská inspekce zjistila přes 1,6 tuny čerstvých potravin z Kambodže a Thajska s nadlimitním obsahem pesticidů

Slevové prodejní akce brambor nás poškozují, tvrdí zemědělci

22.10.2021 | Akce, kdy se brambory prodávají pod osm korun za kilogram, poškozují zemědělce. Dnes to na tiskové konferenci řekl za Agrární komoru předseda zelinářů Petr Hanka. Podle něj budou zemědělci místo brambor raději pěstovat pšenici, u které prodejní cena roste.

DANONE ohlásilo zdražení. Důvodem je navýšení nákladů

19.10.2021 | Francouzská potravinářská společnost Danone kvůli vyšším nákladům zvedne ceny, neboť čelí dražším surovinám i potížím v dodavatelských řetězcích. Firma, která v České republice stojí za značkami Activia, Actimel nebo Alpro, to dnes uvedla, když představila tržby za třetí čtvrtletí. Ty přitom vzrostly.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont