Pozor, tyto cukrovinky mohou zadusit dítě!

Pozor, tyto cukrovinky mohou zadusit dítě!

22.09.2020 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před dvěma šaržemi nebezpečných želé cukrovinek původem z Vietnamu. Obsahují látku, která může při neopatrné konzumaci nabobtnat. V minulosti to vyústilo v několik případů úmrtí dětí na následky zadušení, uvedl dnes v tiskové zprávě za SZPI Marek Bartík.

<

Látka označovaná jako konjac flour se získává z hlíz asijské rostliny zmijovce indického (Amorphophallus konjac). Na etiketě byla uvedena pod označením E425. Inspektoři ji odhalili v šarži New Choice Tropical Mini Fruity Gels, hmotnost balení 1 kg s datem minimální trvanlivosti do 28.05.2021 a New Choice Taro Flavor Mini Fruity Gels, hmotnost balení 1 kg s datem minimální trvanlivosti do 08.05.2021. Vzorek odebrali v maloobchodní provozovně QUOC TRU DANG v Chebu.

"V potravinách nesmí být látka E425 použita v želé cukrovinkách ve tvaru minipohárků nebo minitobolek. Nařízení souvisí se specifickým způsobem konzumace, kdy děti mohou polykat obsah pohárku jako jedno sousto. Důrazně doporučujeme všem spotřebitelům, kteří zakoupili předmětné šarže potravin, aby je nekonzumovali," řekl Bartík.

Inspektoři dále zjistili, že kontrolovaná osoba nabízela potraviny s chybějícími údaji v češtině. "Prodejce závadnou šarži potraviny na základě uloženého opatření stáhnul z tržní sítě. Ve správním řízení se rozhodne o uložení pokuty," dodal Bartík.

SZPI informaci vložila do evropského systému rychlého varování pro potraviny a krmiva RASFF.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Na veterináře čekala v Libuši spousta prošlého masa a mléka

25.09.2020 | Veterináři odhalili v pražské Libuši nelegální sklad, v němž bylo přes 15 tun mléčných a masných výrobků, z toho deset tun po době minimální trvanlivosti. ČTK to dnes sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Kontrolní akce nedopadla moc dobře, zmrzliny osvěžily, ale nepotěšily

13.08.2020 | Kontrolami Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) i letos do konce července neprošlo 30 procent odebraných vzorků zmrzlin, byly v nich bakterie typu salmonel. Problémy byly také u 43 procent vzorků ledů do nápojů.

Další nelegální skladu! 30 kilo masa se vyhřívalo téměř na sluníčku

05.08.2020 | Kontrola Státní veterinární správy (SVS) pro Ústecký kraj odhalila poblíž Žatce na Lounsku sklad, v němž bylo nelegálně skladováno maso. Nebyly tam dodrženy teploty pro skladování, chybělo i náležité označení, část potravin byla neznámého původu a prostor byl znečištěný.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont