Pozor, tyto cukrovinky mohou zadusit dítě!

Pozor, tyto cukrovinky mohou zadusit dítě!

22.09.2020 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před dvěma šaržemi nebezpečných želé cukrovinek původem z Vietnamu. Obsahují látku, která může při neopatrné konzumaci nabobtnat. V minulosti to vyústilo v několik případů úmrtí dětí na následky zadušení, uvedl dnes v tiskové zprávě za SZPI Marek Bartík.

Látka označovaná jako konjac flour se získává z hlíz asijské rostliny zmijovce indického (Amorphophallus konjac). Na etiketě byla uvedena pod označením E425. Inspektoři ji odhalili v šarži New Choice Tropical Mini Fruity Gels, hmotnost balení 1 kg s datem minimální trvanlivosti do 28.05.2021 a New Choice Taro Flavor Mini Fruity Gels, hmotnost balení 1 kg s datem minimální trvanlivosti do 08.05.2021. Vzorek odebrali v maloobchodní provozovně QUOC TRU DANG v Chebu.

"V potravinách nesmí být látka E425 použita v želé cukrovinkách ve tvaru minipohárků nebo minitobolek. Nařízení souvisí se specifickým způsobem konzumace, kdy děti mohou polykat obsah pohárku jako jedno sousto. Důrazně doporučujeme všem spotřebitelům, kteří zakoupili předmětné šarže potravin, aby je nekonzumovali," řekl Bartík.

Inspektoři dále zjistili, že kontrolovaná osoba nabízela potraviny s chybějícími údaji v češtině. "Prodejce závadnou šarži potraviny na základě uloženého opatření stáhnul z tržní sítě. Ve správním řízení se rozhodne o uložení pokuty," dodal Bartík.

SZPI informaci vložila do evropského systému rychlého varování pro potraviny a krmiva RASFF.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Varování spotřebitelům: Na trhu je další nebezpečný doplněk stravy

26.03.2021 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) při kontrole prodeje doplňků stravy na internetu zjistila několik nevyhovujících šarží výrobku Křemelina. Přírodní minerální doplněk obsahoval vysoký obsah hliníku a olova, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Tesco a Světový fond na ochranu přírody (WWF) bojují za nižší uhlíkovou stopu

30.07.2021 | Tesco a WWF spojily své síly ke zvýšení povědomí o udržitelných stravovacích návycích pro zlepšení zdraví a zmírnění dopadu našich potravin na životní prostředí. V souvislosti s Dnem překročení kapacity Země oznámily průkopnické partnerství s dlouhodobým cílem podpořit přechod k dostupným a udržitelným možnostem každodenního nakupování v České republice, v Maďarsku a na Slovensku.

Pes v potravinářství? Ale jo, při těchto činnostech boduje!

02.08.2021 | Pes je přítel člověka, to pravděpodobně nikoho ani nepřekvapí, na rozdíl třeba od informace, že pes je i přítel potravinářského průmyslu. Do provozu samozřejmě nepatří, zato na poli, v lese nebo v areálu palírny, se stává důležitým článkem, který se podílí na tom, aby se na náš stůl dostala ta nejvyšší kvalita.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont