Pozor, tyto cukrovinky mohou zadusit dítě!

Pozor, tyto cukrovinky mohou zadusit dítě!

22.09.2020 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před dvěma šaržemi nebezpečných želé cukrovinek původem z Vietnamu. Obsahují látku, která může při neopatrné konzumaci nabobtnat. V minulosti to vyústilo v několik případů úmrtí dětí na následky zadušení, uvedl dnes v tiskové zprávě za SZPI Marek Bartík.

<

Látka označovaná jako konjac flour se získává z hlíz asijské rostliny zmijovce indického (Amorphophallus konjac). Na etiketě byla uvedena pod označením E425. Inspektoři ji odhalili v šarži New Choice Tropical Mini Fruity Gels, hmotnost balení 1 kg s datem minimální trvanlivosti do 28.05.2021 a New Choice Taro Flavor Mini Fruity Gels, hmotnost balení 1 kg s datem minimální trvanlivosti do 08.05.2021. Vzorek odebrali v maloobchodní provozovně QUOC TRU DANG v Chebu.

"V potravinách nesmí být látka E425 použita v želé cukrovinkách ve tvaru minipohárků nebo minitobolek. Nařízení souvisí se specifickým způsobem konzumace, kdy děti mohou polykat obsah pohárku jako jedno sousto. Důrazně doporučujeme všem spotřebitelům, kteří zakoupili předmětné šarže potravin, aby je nekonzumovali," řekl Bartík.

Inspektoři dále zjistili, že kontrolovaná osoba nabízela potraviny s chybějícími údaji v češtině. "Prodejce závadnou šarži potraviny na základě uloženého opatření stáhnul z tržní sítě. Ve správním řízení se rozhodne o uložení pokuty," dodal Bartík.

SZPI informaci vložila do evropského systému rychlého varování pro potraviny a krmiva RASFF.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Šampionem Salonu vín 2021 je Rulandské bílé z vinařství Thaya

01.12.2020 | Šampionem Salonu vín - národní soutěže vín 2021 zvolila odborná komise Pinot blanc (Rulandské bílé), pozdní sběr, 2018 z vinařství Thaya z Hnanic na Znojemsku. Pořadatelé to oznámili v tiskové zprávě po skončení hodnocení.

Penny "rodinka" roste. Dnes se otevřely hned dvě nové prodejny

03.12.2020 | PENNY dnes otevřelo hned dvě nové prodejny, a to v Netolicích na Prachaticku a v Ivanovicích na Hané. Pokračuje tak ve své expanzi a pomalu, ale jistě, se blíží hranici 400 prodejen. Letos se jedná už čtvrtou a pátou zcela novou prodejnu, přičemž v průběhu prosince plánuje otevřít další. PENNY si tak neustále upevňuje svoji pozici sítě s nejvyšším počtem obchodů.

Stejná kvalita potravin pro všechny! Novela má namířeno ke schválení

02.12.2020 | Sněmovna dnes propustila do závěrečného čtení vládní předlohu, která má zabránit takzvané dvojí kvalitě potravin. Vláda v ní chce zakázat prodej potravin rozdílného složení v podobných obalech. Pozornost vzbudila tato změna zákona tím, že do ní řada poslanců chtěla vložit návrhy na povinný podíl tuzemských potravin na pultech obchodů.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont