Potraviny oceněné značkou KLASA byly loni skoro bez vady

Potraviny oceněné značkou KLASA byly loni skoro bez vady

18. 1. 2018 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) loni nezjistila žádné porušení bezpečnostních parametrů u potravin oceněných značkou KLASA a Regionální potravina.

Obě ocenění uděluje ministerstvo zemědělství nejpoctivějším a nejkvalitnějším výrobkům. Inspektoři zkontrolovali 228 potravin. Pouze ve třech případech zjistili drobné nedostatky například ve značení, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Podle něj bývají u ostatních potravin řádově vyšší podíly nevyhovujících vzorků.

Inspekce pravidelně už 15 let kontroluje potraviny označené národní značkou kvality KLASA. Loni inspektoři kontrolovali 173 takto označených potravin. "Pouze dva výrobky nevyhověly v některém z hodnocených parametrů. Jednalo se o jakostní parametr chuť a značení," uvedl mluvčí.

Inspektoři také hodnotili 55 šarží potravin oceněných značkou Regionální potravina. Nevyhověl jediný vzorek, a to v parametru jakost.

Značka KLASA je prestižním oceněním pro nejpoctivější a nejkvalitnější výrobky. Ministerstvo zemědělství ji uděluje od roku 2003. Logo KLASA na obalech výrobků pomáhá zákazníkům v orientaci při nákupu.

Značka Regionální potravina oceňuje nejlepší výrobky z každého kraje. Už osmým rokem ji také uděluje ministerstvo zemědělství výrobkům, které zvítězí v krajských soutěžích. Projekt má za cíl podpořit domácí producenty lokálních potravin a motivovat zákazníky k jejich nákupu.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

MZe chce vyřadit z dotovaného mléčného programu střední školy

18. 6. 2018 | Střední školy by měly být vyškrtnuty z dotovaného programu Mléko do škol. Návrh nařízení ministerstva zemědělství, které to umožní, projedná v úterý vláda. Státní rozpočet by tak měl ušetřit 440 milionů korun.

Vinaři z údolí Rhôny používají proti kroupám balonky se solí

4. 6. 2018 | Vinaři v údolí Rhôny na jihovýchodě Francie zvolili netradiční a inovativní způsob boje proti kroupám, které jim ničí úrodu. Blížící se živel zachytí radarem a pak vystřelují "chytré" balonky nesoucí nálož speciální soli.

Vláda schválila návrh na snížení zbytků pesticidů v potravinách

6. 6. 2018 | Snažit se snížit do roku 2020 zbytky pesticidů v potravinách rostlinného původu o desetinu proti průměru let 2009 až 2012 plánuje ministerstvo zemědělství. Uvádí to v Národním akčním plánu k bezpečnému používání pesticidů v ČR do roku 2022, který dnes schválila vláda.

Aktuální číslo

v prodeji od 30.7.