Potravinové banky za poslední dva týdny přerozdělily 330 tun jídla

Potravinové banky za poslední dva týdny přerozdělily 330 tun jídla

02.04.2020 | Jejich obrat ve skladech se tak proti běžnému stavu zdvojnásobil. Jak ČTK řekla ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová, po vládním zákazu podávání jídel v restauracích se v pražské bance sešlo mnoho surovin, které by podniky jinak vyhodily, ve zbytku republiky tak velké dary nebyly.

Nyní jsou na skladech hlavně mléčné výrobky, které pocházejí z programu Mléko do škol. Když jsou školy zavřené, neměl by je kdo sníst. Banky nyní podle ní mají znovu zájem o trvanlivé potraviny.

"Značné množství ovoce a mléčných potravin se podařilo zachránit ve spolupráci s ministerstvem zemědělství, které nám pomohlo koordinovat odběr 80 tun potravin z uzavřených škol. Další velkou pomocí jsou pak dary potravin od obchodních řetězců a také se s dary ozvala řada výrobců potravin," uvedl předseda federace Aleš Slavíček.

Láchová dodala, že banky nepřipravují balíčky s různými potravinami, jak to v minulých dnech dělala pražská banka. Ani ta už je v tuto chvíli podle ní připravovat nestíhá. Banky jsou podle ní v současnosti plnější, ale již to není jídlem z restaurací, které rychle zmizelo. "Spíše kvůli tomu, že převzaly zásoby z projektu mléko a ovoce do škol," dodala.

Ministerstvo zemědělství v posledních letech podpořilo potravinové banky skoro 210 miliony korun, pomáhá jim od roku 2016. "Budeme jim samozřejmě pomáhat i nadále, dokud se nenajde vhodnější systémové řešení, aby tato pomoc nebyla pouze na našem ministerstvu. Loni jsme například potravinové banky podpořili více než 116 miliony korun, což je o téměř 76 milionů více než v roce 2018," řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).

Banky běžně získávají zboží také z potravinových sbírek, evropského programu potravinové a materiální pomoci a od pěstitelů a producentů. Jídlo z potravinových bank putuje k lidem, kteří jej potřebují, jako jsou matky samoživitelky nebo lidi v tíživé životní situaci.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Kolik malin je skutečně v malinovkách?

26.05.2020 | Točená malinová limonáda z obliby nikdy nevyjde. Že má v našich srdcích ještě místo potvrdil i její velký „comeback“ zhruba před pěti lety, kdy se osvěžující nápoj, který spolehlivě zabarví jazyk, opět dostal do nabídky restaurací a stánků. Nostalgie zákazníků z malinovky udělala takřka přes noc hit. Stala se dokonce jedním z nejvíce objednávaných nápojů a dostala do závěsu i klasickou nabídku syceného nealka.

SZPI: Další prodejci doplňků používají nepovolená léčebná tvrzení

27.05.2020 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila dalších devět internetových obchodů nabízejících potravinové doplňky, jejichž provozovatelé zneužívají obav lidí z šíření covidu-19. Prodejci nabízeli produkty prostřednictvím zakázaných léčebných tvrzení uváděním údajných účinků proti covidu-19.

Čokoláda už dávno není jen hnědá nebo bílá. Na trh pronikla i novinka růžové barvy.

22.05.2020 | Nese krásné označení „Ruby“ a říká se jí také čokoláda mileniálů. Oči si zamlsají, to ano. Jak se na ni dívá ale legislativa a má vůbec něco společného s klasickou normovanou čokoládou?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Červnové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont