Polské maso převlečené za české i týrání dobytka. Veterináři na jihu Čech se nenudí

Polské maso převlečené za české i týrání dobytka. Veterináři na jihu Čech se nenudí

04.05.2021 | Jihočeští veterináři uložili loni 206 pokut za 2,39 milionu korun. Počet sankcí stoupl meziročně téměř o čtvrtinu. Nejvyšší pokutu zaplatila síť řeznictví za klamání spotřebitele a další opakující se nedostatky. Vzrostl počet podnětů týkajících se týrání zvířat, a to i u krav mířících na porážku. ČTK to řekl ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba.

Nejvyšší sankce, 200 000 Kč, byla pro společnost, která provozuje síť Řeznictví Frank. Stejná firma zaplatila i druhou nejvyšší pokutu, 120 000 Kč. "V řeznictví bylo mnoho přestupků. Měli tam hodně klamavého označení, kdy se maso z Polska často vydávalo za české. Pak jsme často nedohledali původ potravin. Měli namleté maso, ačkoli k tomu neměli schválený provoz, opakovalo se to, bylo to ve velkém rozsahu," řekla ČTK právnička jihočeské veterinární správy Ludmila Plzová.

Loni dostali veterináři meziročně víc podnětů ohledně welfare čili životní pohody zvířat. Šlo zejména o psy, kočky, množírny, nelegální chovy. Problémy museli řešit i v některých menších jatečních provozech, kvůli převozu zvířat na jatka nebo tomu, jak se s nimi na jatkách zacházelo. V jednom případě chtěli chovatelé odvézt na jatka krávu s vyhřezlou dělohou.

"Zjistili jsme také, že chovatelé poslali na jatka krávu, která byla po císařském řezu, ten den porodila. To není jednak v souladu se zákonem a jednak je to zcela nelidské zacházení, protože ta kráva ten den zažila své," uvedla Plzová.

Problémy jsou spíše u menších porážek. V kraji je 34 jatečných porážek, u velkých drží veterináři stálý dozor. "Máme tady větší procento jatek než kdekoli jinde. Co se týče velkých provozů, jsou kontroly a welfare nastavené velice tvrdě," řekl Kouba.

Co je a co není týrání?

Míní, že jak loni trávili lidé kvůli koronakrizi víc času doma, pozorněji si všímali svého okolí, a proto přišlo víc podnětů na týrání zvířat. Veterináři musí řešit každý, ačkoli jen asi pětina je opodstatněná. "Je vidět velká neznalost lidí, co se týká chovu hospodářských zvířat. Jak byla letošní zima tuhá, lidé se pohoršovali, že jsou venku na pastvě krávy," řekla Plzová.

Veterináři mají tři hlavní obory, jimiž se zabývají: hygienu potravin, zdraví zvířat a welfare. Kontrol zaměřených na zdraví zvířat bylo loni 5760, prověřili 211 328 vzorků. Museli také nechat vyšetřit vzorky téměř 27 000 zastřelených divočáků, jestli v nich není parazit svalovec. V jižních Čechách vydali loni veterináři osvědčení 5125 zásilkám skotu, 95 573 kusům, pro obchod po ČR i v zahraničí, což bylo mezi kraji nejvíc.

Pro jihočeskou veterinární správu pracuje 125 lidí. Podle Kouby jsou hodně vytížení. Přibývá také poražených zvířat, za letošní první čtvrtletí meziročně o 200.000 na 8,7 milionu kusů. Loni i letos ztížil práci koronavirus. Pracovníci musí dělat kontroly přímo v chovech a na jatkách, někteří byli v karanténě a bylo náročné je zastoupit.

Zdroj ČTK, foto shutterstock

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Spotřebitelé stále více hledí na udržitelnost a šetrnost k přírodě u obalů

03.05.2021 | Více než polovina (přesně 54 %) spotřebitelů zohledňuje povahu obalu při výběru produktu a ve skupině do 44 let je přes 80 % spotřebitelů ochotno dokonce připlatit za obal šetrný k životnímu prostředí.

Kommersant: Moskva zvažuje omezení dovozu českého zboží, například piva

25.04.2021 | Moskva v reakci na vyhoštění velkého počtu svých diplomatů z Prahy zvažuje podle listu Kommersant možnosti ekonomických sankcí proti České republice. Ruské úřady mohou omezit dovoz českého zboží, například piva, píše ruský list s odvoláním na dva zdroje z vládních kruhů, které jsou obeznámeny s diskuzí ohledně eventuálních postihů vůči Česku. Podle deníku je to jedna z variant ruské odpovědi na diplomatickou roztržku.

Expertka prozradila, jak chutná víno, které zrálo na oběžné dráze

05.05.2021 | Aukční síň Christie's dnes oznámila, že v soukromém prodeji nabízí lahev francouzského vína, která byla 14 měsíců na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Podle agentury AP se domnívá, že by se mohla prodat za částku okolo milionu dolarů (21,5 milionu Kč). Výtěžek má pomoci financovat další výzkum společnosti, která předloni víno na oběžnou dráhu vyslala.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont