děti  

Polovina dětí svačí sladkosti

Polovina dětí svačí sladkosti

04.02.2014 Redakce

Nejčastěji svačí české děti pečivo, sýr a sladkosti.

Složení a výživové hodnotě svačiny přikládá důležitost pouze třetina rodičů, větší roli hraje to, aby dětem svačina chutnala. Jen polovina českých školáků svačí čerstvé ovoce a zeleninu každý den. Nejčastěji mají děti ke svačině pečivo a sýr a téměř polovina dětí svačí sladkosti. Vyplývá to z průzkumu iniciativy Vím, co jím a piju za podpory společnosti Ahold Czech Republic. Průzkum byl zaměřen na svačiny českých školáků. Nevhodná skladba jídelníčku přitom může vést ke zdravotním komplikacím.

 Rodiče mohou významně ovlivnit stravovací návyky svých dětí, a proto by měli být jejich vzorem. Měli by se snažit dodržovat pravidelný jídelní režim a zároveň dbát na to, aby se tak stravovaly i jejich děti a nevynechávaly často opomíjené svačiny.

„Svačiny jsou pro děti velmi důležité, protože slouží k doplnění energie a zachování vyrovnané hladiny krevního cukru. Pokud děti pravidelně svačí, jsou méně unavené, mohou se lépe soustředit a jsou schopné podávat adekvátní výkony,“ uvádí PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D., dietoložka a odborná poradkyně iniciativy Vím, co jím a piju.

svaciny

Děti svačí nejčastěji pečivo a sýr

 Svačina téměř dvou třetin (66,5 %) českých školáků nejčastěji obsahuje pečivo a sýr. Čerstvé ovoce a zeleninu svačí každý den jen přibližně polovina dětí (52,3 %), necelá třetina si ji dá třikrát až čtyřikrát týdně. 7 % dětí ke svačině ovoce a zeleninu nejí vůbec, nebo výjimečně.

Mléčné výrobky dostává ke svačině každý den jen 16,3 % dětí, občas necelých 60 % a nikdy nebo výjimečně dokonce více než 13 %. Necelá polovina dětí má pak ke svačině sladkosti, jako např. koblihu, tatranku, bonbony, čokoládu, koláč či dortík.

„V rámci pravidelného a vyváženého stravování je důležitá dopolední i odpolední svačina. Dopoledne je ideální zvolit porci mléčného výrobku, jako je jogurt, tvaroh, ochucené mléko či zakysaný mléčný výrobek, a k tomu ovoce. K odpolední svačině je vhodný kousek pečiva namazaný kvalitním rostlinným tukem a obložený plátkem šunky nebo sýra a k tomu nakrájená zelenina. Součástí svačiny může být i malá sladkost, ale nesmí se jednat o energeticky příliš hodnotné laskominy,“ doplňuje doktorka Hlavatá.

Výživová hodnota na prvním místě

Téměř polovina dětí (42,6 %) nemá možnost zakoupit si ve škole výživově hodnotnou svačinu, jako je například čerstvé ovoce, zeleninový salát či sendvič z celozrnného pečiva, a proto je důležité věnovat čas přípravě svačiny doma.

Z průzkumu rovněž vyplývá, že rodiče přikládají vyšší váhu tomu, aby svačina dětem chutnala (50,1 %) než jejímu složení a výživové hodnotě (32,4 %). Složení svačiny je přitom velmi důležité. Nevhodná skladba vede k nadbytečnému příjmu nasycených mastných kyselin a jednoduchých sacharidů, často chybí vláknina a vápník. Ve spojení s nepravidelným jídelním režimem se přitom zvyšuje riziko vzniku nadváhy a obezity nebo dochází k rozvoji poruch příjmu potravy.

Snadný výběr s Vím, co jím

Připravit vyváženou svačinu se může zdát mnohým rodičům obtížné, nicméně opak je pravdou. Například v prodejnách Albert je možné zakoupit potraviny označené logem Vím, co jím, které obsahují minimum soli, přidaných cukrů nebo těch tuků, jichž máme v naší stravě obvykle až příliš. Navíc jsou takto označené i produkty určené pro děti.

„Problematice zdravého stravování se věnujeme dlouhodobě. Rodiče mají možnost zakoupit v našich prodejnách výživově hodnotné produkty s certifikací Vím, co jím, děti navíc učíme zásadám zdravé výživy v rámci celorepublikového programu Zdravá Pětka pod záštitou Nadačního fondu Albert,“ uvádí Judita Urbánková, ředitelka PR a komunikace společnosti Ahold Czech Republic.

O průzkumu

 Průzkum provedla obecně prospěšná společnost Vím, co jím a piju ve spolupráci se společností SANEP, partnerem průzkumu je společnost Ahold Czech Republic. Na otázky odpovídalo 5 473 respondentů, mezi nimiž byli pouze rodiče dětí ve věku 7-12 let.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Vánoční pochutiny a speciality Král Sýrů

22.11.2016 | Vánoce jsou ideálním časem, kdy se zastavit, odpočívat, setkávat se s rodinou a přáteli a dopřávat si nevšední gurmánské zážitky. Párování sýrů s vínem patří nepochybně k velmi příjemným chuťovým potěšením, které mohou pozvednout sváteční čas doslova do nebeských výšin.

Dieta ve školní jídelně

15.10.2013 | Jsou školní jídelny ochotné umožnit dětem dietní stravování?

Chléb Vegipan, novinka kterou si zamilujete!

24.05.2018 | Vláčný chléb Vegipan je speciální chléb vyrobený bez použití droždí, laktózy a živočišných složek, což ocení hlavně vegani.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont