Pitný režim dětí: Nezapomínáte na něj náhodou?

Pitný režim dětí: Nezapomínáte na něj náhodou?

28.05.2019 | Dost zeleniny, ovoce, málo laskomin. Rodiče vyváženost jídelníčku svých dětí hlídají stále více, což je chvályhodné. Ovšem stále je ještě co vylepšovat. Například pitný režim. Ačkoli je stejně důležitý jako jídlo, bývá často podceňovaný.

To, kolik by dítě mělo vypít, je odvislé od věku. Kojenec k mateřskému či kojeneckému mléku nepotřebuje žádné další tekutiny. Až když začnete dítě přikrmovat, můžete mu nabídnout k pití vodu, ovocný čaj nebo ředěné ovocné a zeleninové šťávy. V kojeneckém období jde spíš o to, aby si dítě zvyklo na podávání jiných tekutin. Obecně platí, že čím je dítě mladší, tím více tekutin potřebuje vzhledem ke své hmotnosti.

Kolik má vypít?

  • od 1. do 5. roku věku okolo 100 ml tekutin na 1 kg jeho hmotnosti
  • od 6. do 10. roku věku okolo 70 ml tekutin na 1 kg jeho hmotnosti
  • od 11. do 14. roku věku okolo 60 ml tekutin na 1 kg jeho hmotnosti.

V letních měsících bychom měli zvýšit příjem tekutin až o 50 %. V horkém počasí totiž tělo ztrácí pocením a dýcháním mnohem víc vody a tu je potřeba včas doplnit. K dehydrataci může dojít nepozorovaně a trvá-li déle, může mít vážné zdravotní následky. V první fázi se projevuje únavou, závratěmi, nevolnostmi, křečemi, bolestí hlavy ...

Velké nebezpečí dehydratace hrozí pochopitelně v průběhu onemocnění, kdy dítě trpí nechutenstvím nebo zvracením, průjmy a také u horečnatých onemocnění. Každé zvýšení tělesné teploty o 1 °C nad 37 °C zvyšuje doporučený příjem tekutin o 12 %!

Dětský nápojový lístek

Že na našem dětském nápojovém lístku nebude alkohol, asi nikoho nepřekvapí. Stejně nevhodná je káva, silné černé čaje a energetické nápoje. Kojencům by neměl být podáván černý čaj, protože obsahuje třísloviny a další sloučeniny, které na sebe váží železo a jiné minerály a snižují tak jejich vstřebatelnost v organismu. Stejně působí i zelený čaj. Nevhodné jsou také perlivé nápoje, obohacené oxidem uhličitým. Obecně bychom se měli snažit omezit slazení nápojů.

Pití sladkých nápojů zvyšuje riziko vzniku zubního kazu (zvláště v případě, že dítě celodenně po troškách upíjí z kojenecké lahve). Může také způsobovat průjmy, vytlačovat ze stravy nutričně bohatší potraviny a navíc přispívá ke vzniku obezity u dětí. Různé slazené, sycené limonády nejsou pro děti vhodné hned z několika důvodů – kvůli vysokému obsahu cukru, kysličníku uhličitému, popř. též obsahu kofeinu či chininu.

Doporučené nápoje

  • Čistá voda – do 6 měsíců věku je nutné kojeneckou vodu převařovat.
  • Ovocné čaje – pro děti jsou nejlepší, není třeba je sladit. Do výživy kojence je však zavádějte postupně a sledujte případné alergické reakce jako u jakékoli nové potraviny.
  • Ovocné džusy – pasterizované, bez umělých sladidel, barviv a éček. Ideální je 100% džusy naředit 1/1 vodou. Snížíme vysokou koncentraci ovocného cukru. Ovocné džusy jsou velmi výživné a jejich příjem by měl být proto omezený, aby nevytlačovaly jinou potravu.
  • Mléko – obsahuje 90 % vody a navíc dodává tělu potřebné látky pro vytváření kostí (nedoporučuje se však při rýmě, protože zvyšuje zahlenění).

Na toto pozor

  • Minerální vody – vybíráme neperlivé typy a střídáme různé typy. Nadměrné pití minerálek však není vhodné.
  • Bylinné čaje – je důležité si uvědomit, že zvlášť u malých dětí bude farmakologické působení obsažených bylin mnohem významnější. Proto vybíráme rozumně a dětem je podáváme s mírou, jako doplněk k jiným nápojům. Doporučují se např. čaje Roibos – pro svůj velký obsah antioxidantů a naprosté minimum kofeinu jsou vhodné i pro kojence.

Odlišné nápoje je třeba volit, pokud děti intenzivně sportují. Sportující dítě potřebuje tekutiny se zvýšeným obsahem některých minerálů a někdy také cukrů. Většina těchto speciálních nápojů je dnes na trhu běžně dostupná nebo je lze připravit v domácích podmínkách. Máte-li malého sportovce, poraďte se s dětským nebo sportovním lékařem.

Co si děti zvyknou pít, záleží z velké části na rodičích. Správný nápojový lístek pro děti a koneckonců i pro dospělé by přitom měl být prostý. Největším nešvarem u nás je nadužívání sladkých nápojů, zejména limonád. Mnoho ovocných nápojů pro děti bohužel rovněž obsahuje přidaný cukr. Proto je nejlepší dítěti nápoj připravit doma – neslazený ovocný čaj, naředěný džus, voda ochucená trochou kvalitního sirupu. Je to levnější a především zdravější.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Nevíte, kam v okolí na dobré jídlo? Toto se vám bude hodit

03.09.2019 | Moderní technologie nám ulehčují život na každém kroku a i ve světě potravin existuje mnoho aplikací, které stojí minimálně za pozornost. Tady je náš redakční výběr.

V Praze se opět našly chyby při čtvrtině kontrol farmářských trhů

16.09.2019 | Veterináři letos zatím provedli v Praze 53 kontrol na 14 farmářských trzích, pochybení zjistili ve 26 procentech kontrol. Loni byly chyby u 24 procent kontrolovaných stánků, sdělil za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer.

Škola začala: Kdo se stará o to, co jí vaše děti?

02.09.2019 | Moderní trendy berou útokem vše živé i neživé snad rok co rok, někde se jim ale velmi obratně vyhýbají školní jídelny. Dnešní skladba jídelníčku mnoha škol a školek mnohdy vyvolá nostalgické vzpomínky u kdejakého rodiče, ne-li prarodiče. Kdo vůbec určuje, co děti budou jíst a mohou s tím rodiče něco dělat?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Zářijové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a vybraných novinových stáncích sítě Valmont