Petr Havel: Spojovat objem sklizně s cenami pekárenské produkce je klišé

Petr Havel: Spojovat objem sklizně s cenami pekárenské produkce je klišé

22.02.2021 | Není to poprvé, ani naposledy, co jsme na našich stránkách cenu pšenice řešili. Na názor jsme se zeptali i agrárního analytika Petra Havla.

V posledních několika dnech médií proběhla zpráva o vlivu cen pšenice na pekárenské produkty. Jejich výklad ale není zcela šťastný. Proč si myslíte, že k tomu dochází?

Spojovat objem a kvalitu sklizených obilovin s cenami pekárenské produkce je zavedené klišé. Svůj vliv sice cena surovin stále má, ale cenu pečiva a chleba ovlivňují stále více jiné faktory zvyšující náklady na výrobu „pekařiny“. Jak by to měl správně česká spotřebitel vnímat?

Rostou náklady na cenu lidské práce prostřednictvím zvyšujících se mezd, rostou ceny energií, nájmů, zvyšuje se byrokracie spojená se zemědělstvím i výrobou potravin. Spotřebitel by tak měl vnímat, že všechny tyto faktory se logicky musí do cen jakýchkoli potravin dříve či později promítnout. Jak se promítne zdražení do skutečné ceny například u rohlíku?

Velmi schematicky lze říci, že každé zvýšení ceny obilí o 100 korun se projeví zvýšením cen rohlíku zhruba o jeden haléř. Více se pak promítá cena mouky, ale to už není surovina, ale jakýsi pekárenský polotovar.

Text Jana Tobrmanová Čiháková a Petr Havel, foto shutterstock

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Povinné podíly českých potravin na pultech nebudou

14.04.2021 | Povinný podíl českých potravin na pultech obchodů nakonec platit nebude. Sněmovna ho dnes na návrh Senátu vyřadila z novely zákona o potravinách. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) senátní návrh podpořil. Do novely se kvóty na potraviny dostaly ve Sněmovně na základě pozměňovacího návrhu poslanců SPD.

Češi mají málo jódu, deficit je v některých oblastech i 12procentní

07.04.2021 | České republice hrozí vyřazení ze seznamu zemí z vyřešeným jódovým deficitem, na kterém je od roku 2004. Výsledky monitoringu saturace jódem u novorozenců jsou alarmující. Toto a další překvapivá zjištění zazněla na letošní konferenci JÓD 21.

Zítřejší farmářské trhy na náplavce se ruší

16.04.2021 | Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se v sobotu konat nebudou. Městská firma Trade Centre Praha (TCP) zrušila původní souhlas s řešením, které spolek navrhl pro splnění vládních omezení. ČTK to řekl předseda spolku Jiří Sedláček.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont