Pavouk jako bonus k mandarinkám nebo k ananasu?

Pavouk jako bonus k mandarinkám nebo k ananasu?

13.08.2020 | Exotické plody jsou u nás oblíbené. Občas ale může do zásilky zavítat i nezvaný host. Jak velká je šance, že při nákupu exotických plodů v zásilce najdete jedovatého pavouka?

<

Extrémní příběh z  exotickým ovocem zažila jedna britská rodina. Společně s banány totiž Consi Taylorová přinesla z obchodu i mláďata brazilského pavouka toulavého, a jak již jeho název napovídá, pavoučci nelenili a rozutíkali se hbitě po celém domě. Dům musel být následně kompletně vyčištěn a vystříkán, neboť kousnutí tohoto brazilského drobečka je pro člověka smrtelné.

Za velkou louží se zase při konzumaci hroznů „pobavila“ jiná zákaznice – z trsu na ni vyskočila černá vdova. U nás zatím tak extrémní příklady ohrožení spotřebitele neznáme, přesto pavouci v zásilkách exotických plodů nejsou výjimkou. Jejich kousnutí může být nepříjemné, smrtelné ovšem naštěstí nebývá.

S jakými případy jsme se setkali u nás?

Velký pavouk z Ghany se objevil v supermarketu v pražských Vršovicích na jaře minulého roku, až z Jižní Ameriky přicestoval vícenohý členovec do pardubického supermarketu před třemi lety, kde ho duchapřítomný zákazník odchytil do sklenice a pavouk byl převezen na veterinární kliniku. Ohroženy výskytem pavouků však nejsou jen banány, nalézt je můžeme i mezi pomeranči, mandarinkami nebo citrony. Tropičtí pavouci ke svému životu totiž potřebují teplo a vlhko. Banány a jiné ovoce je přitom dováženo a skladováno v chladu, navíc bývá mnohdy chemicky ošetřeno. Jak je tedy možné, že dochází k situaci, kdy tropická zvířata převoz i skladování přežijí a ohrožují nebo minimálně vyděsí zákazníky? A jak je možné, že je po celou dobu transportu žádná z kontrol neobjeví?

Ovoce bývá ještě před převozem do obchodů převáženo do překladových skladů, kde je velká pravděpodobnost, že by případného pavouka zaměstnanci mohli odchytit a ze zásilky odstranit. Pokud je však pavouk zahrabaný hluboko pod ovocem, v podstatě není šance jej odhalit. Přesto je však riziko, že v supermarketu sáhnete namísto po banánu po tarantuli, minimální. Toto ovoce se totiž nyní přepravuje v menších trsech, než tomu bývalo v minulosti, a navíc je chemicky důkladně ošetřeno, takže se nevítaných obyvatel zbaví ještě dříve, než přicestuje na místo určení.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Zmrzlina i cereálie: I tyto výrobky si koupíte s minimem cukrů

21.09.2020 | Lipánek, müsli, zmrzlina, ochucená voda nebo cereálie. Máme je zafixované jako výrobky s vysokým obsahem cukrů. To už však není dávno pravda. V rámci reformulací se "nezdravé" složky výrobcům daří velmi efektivně nahrazovat.

Saunování: Rituál, kdy i jídlo hraje jednu z hlavních rolí

22.09.2020 | Blahodárné účinky saunování jsou známé od pravěku. V té době měly sauny sice úplně jiný vzhled – šlo pouze o díry vyhloubené do země zatarasené zvířecími kůžemi, ale už tenkrát byly známy příznivé účinky celého rituálu. Dnešní saunování už hodně pokročilo. Stalo se vyhledávaným fenoménem, jehož obliba stále stoupá. Ale ne každý ví, jak na něj a mnoho lidí se také nevědomky dopouští základních chyb.

Rýže čelila kritice, že upevňuje rasové stereotypy

24.09.2020 | Z obalů rýže Uncle Ben´s zmizí obrázek usměvavého prošedivělého černocha a také samotný výrobek změní název na Ben´s Original, informuje na svých internetových stránkách britská BBC. Výrobce rýže, americký potravinářský koncern Mars Food, tyto změny slíbil už v červnu v souvislosti s celosvětovými protesty kvůli rasismu a policejní brutalitě.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont