Pálenková invaze: Díky loňskému létu letos patrně překonáme desetiletý rekord

Pálenková invaze: Díky loňskému létu letos patrně překonáme desetiletý rekord

23.05.2019 | Pěstitelské pálenice v ČR, kterých je téměř 6000, vyrobí díky loňské nadprůměrné úrodě ovoce rekordní objem destilátů za posledních deset let. Některé pálenice přitom loňskou úrodu stále ještě zpracovávají. Unie destilatérů ČR odhaduje výrobu ve fiskálním roce od loňského 1. července do letošního 30. června na zhruba 12 milionů litrů padesátiprocentní kořalky, to je meziročně asi o 50 procent více. ČTK to dnes řekl předseda unie Václav Šitner.

"Meziroční nárůst se ale nedá přesně říct, protože nikdo neví, jak dlouho ještě pálenice pojedou. Některé budou pracovat třeba ještě měsíc," uvedl. Fiskální rok od 1. červenec 2018 až 30. červen 2019 bude podle Šitnera za poslední desetiletí jeden z nejlepších. Před 15 a 20 lety byly podle něj takové roky ale běžné.

Produkce pěstitelských pálenic je závislá na úrodě. "Minulý rok byl hodně špatný na meruňky, které se na Moravě vůbec neurodily, a částečně na třešně. Ale dohnaly to švestky, jablka a hrušky," řekl Šitner. U těchto druhů byla nadúroda. Hlavně švestky se loni dostaly na úroveň hrušek a na 50 procent výnosu jablek. Produkce pálenic v nadcházející sezoně bude podle Šitnera určitě nižší, i když se zatím nedá odhadnout. "Deště nevadí, sucho se týká i ovocných stromů. Je ale nepříznivé, že hodně stromů pomrzlo," řekl.

V Česku je evidováno 584 pálenic

"Teď už počet moc neroste, ročně přibývá čtyři pět pálenic," řekl Šitner. Asi čtyři pětiny produkce je na Moravě a pálenice vlastní většinou rodiny. Výrazný nárůst zakázek loni zaznamenala například pěstitelská pálenice v Těšeticích na Olomoucku. Počet zákazníků byl trojnásobný a vůči standardní sezoně dvojnásobný, řekl provozovatel Jiří Omelka. Ovoce bylo dost a spektrum kvasů bylo hodně pestré.

Česko má podle nedávného vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) funkční systém pálenic, kde si lidé mohou bez obav o zdraví nechat ovoce vypálit s daňovou úlevou a omezením na maximálně 30 litrů stoprocentního alkoholu, tedy 60 litrů 50procentního. "Je tam měření, podléhá to kontrole celní správy," uvedla. Pálenice v ČR platí z destilace ovoce pro vlastní potřebu polovinu ze základní sazby spotřební daně, tedy 143 korun za každý litr stoprocentního alkoholu. Litr padesátiprocentní kořalky z ovoce z vlastních nebo pronajatých zahrad pak přijde včetně DPH, nákladů a zisku pálenic na průměrných 180 Kč.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Jen vyjít na slunce nestačí, tělo potřebuje "déčka" daleko víc

01.08.2019 | Vitamin D je důležitý zejména pro zdraví imunitního systému, svaly a hustotu minerálních látek v kostech. Jeho optimální množství v krvi má ale jen 11 % populce. Odborníci z Alliance of Dietary/Food Supplement Associations jej proto doporučují suplementovat.

Dejte si celer! Zpomaluje mimo jiné i nástup hormonálních změn

17.06.2019 | Ačkoli si celer pravidelně dávala už Kleopatra a to nejen, aby měla hustou hřívu, ale i pro jeho afrodiziakální účinky, dlouhou dobu měl nálepku nepopulárního outsidera. Nyní se ale karty otáčí. Celer zažívá doslova renesanci, plní menu těch nejlepších restaurací i Youtube kanály. Dejte mu šanci, receptů je spousta a zdraví prospěšných látek má na rozdávání.

Méně cukrů, méně soli: Už je nejvyšší čas přejít ke zdravějšímu životnímu stylu

20.09.2019 | Snižování cukrů nebo soli v potravinách je v dnešní době nutnost. Povaha typického českého spotřebitele se změnila. Máme málo pohybu, většinou vykonáváme sedavé zaměstnání a přibylo i civilizačních onemocnění. O pozitivní inovací by se pak měli snažit nejen výrobci potravin, zlepšení by měslo nastat i v řadě domácností a restaurací.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Zářijové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a vybraných novinových stáncích sítě Valmont