Ovoce a mléko ze škol nyní poputuje do potravinových bank

Ovoce a mléko ze škol nyní poputuje do potravinových bank

16.10.2020 | Potraviny ze školních programů na propagaci zdravého stravování budou opět moci jít na pomoc potravinovým bankám, oznámilo dnes v tiskové zprávě ministerstvo zemědělství. Zachrání se tak zboží až za 12 milionů korun, což znamená 413 000 kusů ovoce a zeleniny a 755 000 kusů mléčných výrobků.

<

Tuto možnost dostali producenti již při jarní koronavirové vlně. Výrobky jsou nasmlouvané pro program kofinancovaný z evropských peněz, mají tak jít na spotřebu školákům. Protože jsou však školy kvůli protikoronavirovým opatřením zavřené, jídlo by se bez zásahu státu muselo vyhodit.

Do bank budou moci producenti dodat čerstvé produkty objednané nebo vyrobené do 13. října včetně s dobou spotřeby do 1. listopadu včetně. "Žadatelé, kteří chtějí do potravinových bank dodávat, musí kontaktovat ředitelku České federace potravinových bank, aby se domluvili na konkrétním způsobu předání. Pracovníci potravinové banky potvrdí všem dodavatelům, co a v jakém množství převzali," dodal mluvčí úřadu Vojtěch Bílý.

Ministerstvo chce letos potravinové banky podpořit zhruba 75 miliony korun, uvedl již dříve resort. Proti loňsku jde o 41milionový pokles. Podle ředitelky České federace potravinových bank Veroniky Láchové tak ministerstvo přispívá na provoz, zmenšily se ale peníze na investice. Ministerstvo vyplácí peníze bankám od roku 2016, od počátku již vyplatilo přes 209 milionů Kč.

Včera dostaly banky 40 tun ovoce

Jak dnes Láchová uvedla, s ministerstvem se domluvilo hlavně využití ovoce. "Všichni věří tomu, že se školy otevřou," dodala. Trvanlivá mléka a sýry s delší dobou spotřeby se tak zatím v bankách příliš neobjeví. Přerozdělování se už podle ní rozjelo, jenom za včerejšek dostaly banky od výrobců kolem 40 tun potravin. "Začali jsme na tom pracovat, jakmile se ohlásilo uzavření škol," uvedla.

Podle ní chybí bankám trvanlivé potraviny. To by sám o sobě nebyl problém, protože by se zásoby doplnily na konci listopadu společně s uskutečněním národní potravinové sbírky. Letos však není jisté, že se bude konat, Láchová v to však doufá.

Na jaře se také v bankách objevily potraviny z restaurací, které musely prakticky zavřít své provozy ze dne na den. Tehdy šlo hlavně o Prahu. Nyní je podle ředitelky jídla z hospod méně. Mrzí jí hlavně ale hlavně potraviny ze školních jídelen, které jsou momentálně také zavřené. "Tam byl velký potenciál," poznamenala. Podle ní je ale pro jídelny příliš náročné jako pro příspěvkové organizace realizovat předání jídla formou daru kvůli administrativě.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Medúza jako ideální potravina, dáte si?

23.10.2020 | V reakci na studii, podle níž je po celém světě legálně loveno přes 90 ohrožených druhů ryb, australští vědci navrhli, aby se lidé v zájmu udržitelnějšího rybolovu přeorientovali na medúzy, píše server BBC. Australská mořská bioložka a autorka knih o medúzách Lisa-ann Gershwinová vysvětlila, proč může medúza představovat ideální jídlo.

Nákup potravin na sociálních sítích se může pořádně prodražit, můžete platit zdravím

26.10.2020 | K prodeji výrobků přes facebookovou komunitu se uchyluje čím dál tím více prodejců, ne všichni však nabízejí nebezpečné zboží. Než se k nákupu uchýlíte, měli byste zvážit případná rizika a prodejce si zkontrolovat.

Francouzi ocenili rozložitelné žvýkačky

22.10.2020 | Rozložitelné žvýkačky, moučníky z nálevu z cizrny nebo nápoje ze zbytků kakaových bobů si vysloužily ocenění ve francouzské soutěži pro inovativní potraviny. V klání, které se konalo navzdory zrušení Mezinárodního potravinářského veletrhu (SIAL), letos porota vyzdvihla projekty šetrné k životnímu prostředí a výzkum zaměřený na nízké výrobní náklady, napsala agentura AFP.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont