Opravdu se dá zhubnout úpravou acidobazické rovnováhy?

Opravdu se dá zhubnout úpravou acidobazické rovnováhy?

29.07.2020 | Acidobazická rovnováha vyjadřuje vyváženost mezi kyselinami a zásadami uvnitř lidského těla a je nutná k udržení homeostázy, tedy stálosti vnitřního prostředí. Ta je nezbytná k existenci a ke správnému fungování lidského těla.

<

Kyselost nebo zásaditost označuje pH, neboli potenciál vodíku. Má rozsah od 0 do 14. Neutrální je hodnota 7, tu má třeba čistá voda. Čím více klesá toto číslo, tím více stoupá kyselost, a naopak – při hodnotách nad 7 roste zásaditost.

Organismus má své účinné mechanismy, jak homeostázu udržet. Jsou to tzv. nárazníkové systémy tělních tekutin, které udržují stálé vnitřní prostředí, i když se mění vnější podmínky. Látky, které by mohly zvyšovat kyselost vnitřního prostředí, vylučuje tělo prostřednictvím moči a plic.

S postupem věku se tyto mechanismy vyčerpávají a častěji dochází k rozvoji acidózy (překyselení). Ta je charakteristická nadbytkem kyselin nebo nedostatkem bází. Při překyselení organismu červené krvinky ztrácejí pružnost a úzkými kapilárami putují mnohem pomaleji. To má za následek zhoršené zásobování orgánů kyslíkem. Nadbytečné kyseliny se navazují na vápník v cévní stěně, ta „tuhne“ a ještě více omezuje transport kyslíku ke tkáním.

Vyšší kyselost, více tuku

V trávicím traktu překyselení způsobuje, že buňky nepracují účinně a nespalují dostatečné množství kalorií přiváděných potravou. Důsledkem je větší ukládání tuku v podobě tukové tkáně, nadváha a obezita. Déletrvající překyselení může mít vážné důsledky: aterosklerózu, infarkt myokardu, cévní mozkové příhody, hypertenzi, alergie, chronické záněty a také další chronické choroby jako diabetes mellitus, DNU, osteoporózu, ledvinové a močové kameny a jiné.

 

Jak se projevuje překyselení?

o  nedostatek energie, únava, ospalost či apatie

o  časté žaludeční potíže, nechutenství, zvracení, průjem

o  studené končetiny – známka nedostatečného prokrvení

o  snížená imunita, zvýšená náchylnost k infekčním chorobám

o  špatná kvalita pleti, vlasů, nehtů, chrupu

o  nedostatečná schopnost regenerace, pomalé hojení ran

 

Příčiny překyselení

  • nevhodné složení stravy: strava je příliš kyselinotvorná, nesprávné stravovací návyky, nedostatečné rozmělnění potravy při jídle, nadměrné užívání léků a chemických doplňků výživy, cukr, bílá mouka, alkohol, naopak ve stravě chybí ovoce, zelenina, bylinky a klíčky
  • negativní vlivy prostředí: toxické vlivy, nikotin, chemie, těžké kovy, znečištěný vzduch
  • zvýšená psychická zátěž
  • nepravidelné, mělké a povrchní dýchání

Kyselinotvorné potraviny

Je rozdíl mezi kyselou (alkalickou) stravou a kyselinotvornou nebo zásadotvornou stravou. Pokud hovoříme o kyselé stravě,  jedná se o naměřenou hodnotu přímo v potravině – např. citrony jsou velmi kyselé, jejich pH je 2,3. Hovoříme-li o kyselinotvorné nebo zásadotvorné stravě, je popisován stav, který výživa v těle po strávení vyvolá. Tedy jak daná potravina v těle reaguje. Takže kyselý citron v těle reaguje zásaditě, je zásadotvorný. Při trávení mléka, které je alkalické, se jeho bílkovina a tuk v těle stanou silnými oxidanty, mléko je tedy kyselinotvorné. 

Na co pozor?

Překyselení organismu způsobuje hlavně nadměrná konzumace masa a uzenin, ale také vajec a ryb, mléka i mléčných výrobků, cukru včetně sladkostí, bílé rýže, těstovin a výrobků z bílé mouky. Kyselinotvorná je i strava složená převážně z průmyslově zpracovaných výrobků a jídel z fastfoodů a nadměrné užívání kofeinu nebo alkoholu.

Jak z toho ven?

Patříte-li k těm, kteří považují překyselení organismu za vážný problém, který může být i příčinou nadváhy, měli byste zkusit změnit své návyky – a to nejen ve stravování. Bohužel při běžné konzumaci masa, mléka, pečiva a ostatních zdrojů kyselin nelze dosáhnout ideální acidobazické rovnováhy. Z tohoto důvodu je v případě choroby vhodné tyto potraviny vyřadit ze svého jídelníčku, minimálně na dobu nezbytně nutnou k odeznění problémů.

Většinou se ovšem po návratu k původní stravě vrátí i tytéž potíže a je vhodnější přijmout změněný stravovací režim jako trvalý. Je třeba stravovat se takovým způsobem, aby potrava byla celkově zásadotvorná, i když určité množství kyselinotvorných potravin tělo samozřejmě potřebuje. Kromě poměrového složení kyselinotvorných a zásadotvorných potravin na našem talíři hraje roli schopnost některých potravin posunout pH celého organismu směrem nahoru nebo dolů.

Zásady pro boj s překyselením

Důležité je jíst pomalu, stravu dostatečně kousat a nejíst pozdě večer. Součástí každého jídla by měla být porce ovoce nebo zeleniny. Ideální pro dostatečný pitný režim je voda z vodovodu nebo balená. Někteří zastánci odkyselování organismu doporučují zvyšovat pH vody přidáním chloritanu draselného či křemičitanu sodného.

Bílou mouku a produkty z ní je možné nahradit celozrnnými obilninami a celozrnným pečivem. Živočišné bílkoviny lze zase nahradit rostlinnými variantami bílkovin, například tofu, luštěninami, semeny a ořechy, případně dvojitou dávkou zeleniny. Místo živočišných tuků používejte oleje a často konzumujte houby (hlívu ústřičnou, žampiony, lesní houby). Sladkosti i alkohol zařazujte pouze výjimečně, naopak do svého pravidelného denního režimu zařaďte relaxaci, odpočinek, dechová cvičení a procházky. Pravidelný pohyb by měl být samozřejmostí, ideálně na čerstvém vzduchu.

Doplňky stravy podporující odkyselení organismu:

  • aminokyselina tyrozin – utlumuje chuť k jídlu

  • chrom – zvyšuje účinnost inzulinu, pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, tlumí nutkavé chutě na sladké, zvyšuje energii, odstraňuje únavu

  • L-Karnitin – podporuje spalování tuků

  • pH kapky – chloritan sodný, jedlá soda, křemičitan sodný

 

Zásadotovorné potraviny

Nejlépe eliminuje kyselost syrová zelenina a ovoce, zejména okurka, rajčata,  celer, květák, kapusta, brokolice, mrkev, zázvor, špenát, ořechy, hlávkový salát, olivy, česnek, cibule, meloun, jablka, pomeranče,  maliny, hrušky, fíky, hrozinky, mango,dále med, jablečný ocet, luštěniny, houby, jedlá soda, zelený čaj. Z mléčných výrobků kefír.

Kontrola pH

Jako acidobazický indikátor lze použít lakmusový proužek a nejlépe z ranní moči zjistit aktuální hodnotu pH. Ideální hodnoty jsou 6,8 až 7,4. U zdravého člověka je pH moči ovlivněno nejvíce složením stravy. Vzhledem k tomu, že většina lidí má nevhodnou stravou vytvořen dlouhodobý deficit zásaditých látek v organizmu, průměrné pH moči zdravého člověka je 6,4.

Přestože zastánců tohoto způsobu léčby a detoxikace je mnoho, klasická medicína oponuje, že chybí vědecké výzkumy, které by něco takového dokazovaly. Dle jejích argumentů kyselé látky vznikající během tělesných pochodů a při látkové výměně (kyselina močová, uhličitá, mléčná, octová i solná) náš organismus vnímá jako přirozené a umí s nimi pracovat. Může se objevit i závažná acidóza, pokud např. dojde k zástavě srdce, selhání ledvin nebo prudkému zhoršením cukrovky. Ale to je stav, který nelze zvládnout alkalickými potravinami, hlubokým dýcháním, meditací ani dalšími výše uvedenými doporučeními. Lékaři zde musí nasadit všechny dostupné prostředky.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Bylinky pro ženské zdraví: Tyto by vám neměly uniknout

28.08.2020 | Příroda je mocná a dává nám k dispozici celou řadu možností, jak využít její sílu. Jednou z nich jsou bylinky. Znaly je už prababičky našich babiček a generace ještě o mnoho starší. Které bylinky jsou ty tradiční, účinné a užitečné na ten či onen neduh?

Dejte si večer chleba (a na něj jednu z těchto svou úžasných pomazánek)

16.09.2020 | Naše babičky připravovaly denně teplý oběd i teplou večeři. Dnes odborníci připouštějí, že jedno teplé jídlo stačí. Když sáhnete po kousku kvalitního žitného chleba, namažete jej zdravou pomazánkou a talíř doplníte čerstvou pokrájenou zeleninou, dopřejete si plnohodnotnou večeři i bez vaření.

Hlíva a shiitake, dvě posily imunitního systému

15.09.2020 | Neskutečná síla hlívy ústřičné byla relativně dlouho neznámá. O rozvoj pěstování tohoto zázraku se nejvíce zasloužila RNDr. Ginterová z Bratislavy. Právě ona upozornila na její blahodárné účinky, které jsou srovnatelné s již dobře známou houbou shiitake.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont