Opravdu je v zelenině a ovoci méně vitaminů než před lety?

Opravdu je v zelenině a ovoci méně vitaminů než před lety?

15.01.2019 | Tvrdí se, že ovoce a zelenina už nejsou to, co bývaly. Obsah cenných živin prý významně poklesl, a to kvůli použití pesticidů, které mají zajistit vyšší výnos. Jenže, co když je pravda někde napůl?

Od 40. let se říká, že výnosy produkované hnojením, zavlažováním a jinými environmentálními prostředky používanými v průmyslovém zemědělství, mají tendenci snižovat koncentrace minerálních látek v plodinách.

Existuje studie na malinách, podle které použití fosforu ke hnojení sice zvyšuje výnos, ale zároveň snižuje koncentraci osmi dalších minerállích látek až o 50 procent nebo vědecké práce, které poukázaly, že se od roku 1985 do roku 2002, u rajčat snížil obsah vápníku o 78 %, u brokolice o 73 % a nižší hodnoty měl i vitamin C . Pokles byl zaznamenán i u jablek, a to o 60 % a u jahod o 87 %. Někteří odborníci také tvrdí, že ke snížení koncentrace živin v ovoci a zelenině přispívá i pěstování ve sklenících, kde plodiny nepřicházejí do kontaktu s půdou.

JE VŠE, CO VYROSTE V TEPLE DOBRÉ?

Bezproblémové nejsou ani exotické plody. Citrusy nebo banány sice rostou v ideálních podmínkách, ale jsou podtržené. Tyto plody se sklízí nedozrálé a dozrávají až v umělé atmosféře cestou do světa. Navíc obsahují i více kyselin, které mohou například u dětí nebo starších osob dráždit žaludek.

KDE JE PRAVDA?

Tvrdit, že dnešní ovoce má nižší obsah některých minerálních látek či stopových prvků, nelze. Nutno přihlédnout k faktu, že dřívější metody byly zcela jiné než dnes a není proto možné porovnávat výsledky stanovené před lety s těmi současnými. Také bychom museli porovnávat stejné odrůdy a za stejných podmínek. 

Všechna u nás dostupná hnojiva jsou navíc velmi pečlivě hlídaná a používají se v takových koncentracích, aby byly dopady na kvalitu ovoce a zeleniny co možná nejnižší. Navíc lze kupovat ovoce a zeleninu v BIO kvalitě.

Je vhodné zaměřit se na sezónní druhy. Nyní v zimě jsou například citrusové plody zcela nevhodné, jelikož ochlazují. Je třeba mít stále na paměti, že ovoce a zelenina jsou stále velmi důležitou součástí jídelníčku!!! a pro tělo jsou nepostradatelné.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Stát chce dát na konzumaci ovoce více peněz pro menší školy

23.07.2019 | Ministerstvo zemědělství chce zvýšit dotace pro malé školy s méně než 150 žáky na program Mléko, ovoce a zelenina do škol. Naopak větším školám chce podporu o desetník na porci snížit. U menších škol je podle důvodové zprávy k vládnímu nařízení, které v pondělí projedná vláda, problém s distribucí.

V Novém Jičíně se chystá Pivobraní, bude tam přes 100 druhů piv

20.06.2019 | Více než 100 druhů piv včetně letních speciálů uvařili sládci na festival Pivobraní, který se v sobotu uskuteční v Novém Jičíně. Představí se tam 30 pivovarů a kromě regionálních piv budou návštěvníci moci ochutnat také chmelové moky z Francie, Polska, Slovenska, Belgie a Itálie. ČTK to dnes sdělila mluvčí novojičínské radnice Marie Machková.

Na dětský tábor mělo namířeno auto plné zkaženého masa

17.07.2019 | Veterináři objevili při kontrole auta v Táboře čtvrt tuny zkaženého masa a masných výrobků. Dodávka vezla potraviny v nevyhovujících podmínkách, maso bylo určené pro dětský tábor u obce Rosička na Jindřichohradecku. Veterináři nařídili, aby přepravce maso zlikvidoval v asanačním podniku. Provozovateli hrozí pokuta až milion korun. ČTK to dnes řekli mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček a pracovníci krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Srpnové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a vybraných novinových stáncích sítě Valmont