Ondřej Beránek: Sektu moc nedáme, ale prý se zlepšíme

Ondřej Beránek: Sektu moc nedáme, ale prý se zlepšíme

03.12.2019 | V budoucnu se v Česku zvýší spotřeba sektu. V západních zemích jako je Německo, je běžná konzumace pěti lahví ročně na osobu, v České republice jsou to dvě. Novinářům to dnes řekl ředitel firmy Bohemia Sekt Ondřej Beránek.

"Dlouhodobě spotřeba sektů v ČR roste v průměru pět procent na osobu a rok, dostali jsme se na hranici dvě lahve na osobu a rok. Pokud se nestane nic mimořádného, jako je zákaz prodeje alkoholu po setmění nebo tak podobně, tak se sekt stane pro zákazníka častějším nápojem, než je v současnosti," uvedl Beránek.

Skupina Bohemia Sekt, největší výrobce sektů a vín v ČR, plánuje v příštím roce dokončit stavbu lisovny hroznů za 200 milionů korun v Mikulově. Pokračuje také ve výsadbě nových vinic, v současnosti jich vlastní 540 hektarů.

Skupina zvýšila loni výnosy o 5,5 procenta na 1,7 miliardy korun. Čistý zisk převýšil 454 milionů korun, a meziročně tak vzrostl o zhruba tři procenta. Jak letos dopadnou ekonomické výsledky firmy Beránek nechtěl předpovídat, protože 30 procent firemních prodejů se uskuteční v prosinci.

Z hlediska výnosů byl loňský rok pro skupinu rekordní. "Předčil i rok 1999, kdy lidé oslavovali příchod nového milénia. Připravovali se (loni) tak razantně, že rok 2000 byl výrazně slabší," řekl Beránek. Letos firma tak vysoké výnosy neočekává.

Loni podle dat Českého statistického úřadu vzrostla v ČR spotřeba alkoholických nápojů o 1,1 procenta na 172,5 litru. V hodnotě čistého lihu činila 9,9 kilogramu, což bylo meziroční zvýšení o 1,7 procenta. Spotřeba vína vzrostla meziročně o 4,8 procenta na 20,4 litru na osobu.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Strouhankový prosinec + tipněte si, který měsíc se strouhanka prodává nejméně

10.12.2019 | Zatímco v roce 2014 se v jeho pekárenských společnostech prodalo 2 563 tun strouhanky, loni vzrostl její prodej až na 4 108 tun. Za posledních pět let tedy stoupl prodej strouhanky o více než 60 procent.

Ryby se pomalu vrací na stůl. Pořád je to ale málo!

13.12.2019 | Ryby si opět nachází své místo v českých jídelníčcích. Vyplývá to ze zprávy Českého statistického úřadu, podle které Češi ročně snědí přes půldruhého kila rybího masa. Nejčastěji se ryby na našich talířích objevují o Vánocích. Zde se ale střetává tradice s moderní kuchyní, a zatímco část strávníků nedá dopustit na kapra, stále častěji ho na štědrovečerní tabuli nahrazuje losos.

Vyplatí se investovat do cukroví, které se prodává v obchodech?

11.12.2019 | Otázka, kterou si klade velká část lidí během Vánoc. A protože se regály už pomalu, ale jistě začínají plnit, na nic jsme nečekali a vzali si nabídku „na paškál“. Ve spolupráci se senzorickou laboratoří Vysoké školy chemicko-technologické jsme otestovali 9 zástupců, které jsme zcela nahodile zakoupili v běžné tržní síti. Na čem jsme si pochutnali a co by nám tak maximálně vylámalo zuby?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Prosincové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a vybraných novinových stáncích sítě Valmont