Olej nemusí být jen z řepky. Pusťte si do kuchyně tyto poklady z přírody

Olej nemusí být jen z řepky. Pusťte si do kuchyně tyto poklady z přírody

21.03.2019 | V potravinářském průmyslu se používají především tuky rostlinného původu, přičemž řepkový a slunečnicový jsou nejprodávanější klasikou. Co ale vyzkoušet něco jiného? Víte například, jak chutná a k čemu se používá olej dýňový, avokádový nebo lněný? Tyto zatím lehce opomíjené přírodní poklady jsou přitom cenným zdrojem zdraví.

Arašídový olej, podpora krvetvorby

Lisuje se z arašídů, má příjemnou ořechovou chuť a neabsorbuje chutě jiných potravin, které pomocí něj připravíte. Tento netradiční olej snese i vysoké teploty, využijte ho proto na prudké smažení nebo grilování. Obsahuje velmi kvalitní tuky a množství vitamínu E. Podporuje mimo jiné krvetvorbu a posiluje nervovou soustavu. 

Avokádový olej, poklad z Mexika

Avokáda vzalo v posledních letech potravinářství útokem a dá se očekávat i stoupající obliba avokádového oleje. Je totiž vhodný ke každodennímu použití, bohatý na nenasycené mastné kyseliny, vitamíny a bílkoviny, navíc pomáhá organizmu v boji se „špatným“ cholesterolem. Zpomaluje stárnutí, pomáhá trávicímu systému a také při potížích se zrakem, cukrovkou, močovými cestami nebo kožními chorobami.

Bodlákový olej, nenápadný poklad

Vyrábí se ze semen světlice barvířské, a ač u nás nepříliš rozšířený, řadí se mezi nejlepší jedlé oleje celého světa. Má žlutou barvu a oříškovou chuť, je lehký a jemný, snadno stravitelný. Uchovávejte jej v chladu a spotřebujte do půl roku. Prospívá žaludku, játrům a slinivce, pomáhá při redukci tuku i cukrovce a je významným zdrojem vitamínu E a nenasycených mastných kyselin. Využijete ho ve studené kuchyni, přidat jej ovšem můžete k dochucení i teplých pokrmů. Nepoužívá se ke smažení, protože má nízký stupeň přepálení. Lze užívat každý den lžičku jako podporu zdraví. 

Dýňový olej jako všelék 

Vyrábí se lisováním tykve obecné za studena, má zelenohnědou barvu. Obsahuje vitamíny, minerální látky a nenasycené mastné kyseliny, pomáhá při problémech s prostatou a dodává energii celému tělu, ale zlepšuje také stav pokožky, vlasů a nehtů. Výčet jeho blahodárných zdravotních účinků je tak široký, že bývá nazýván „lékárna v kostce“. Oblíbíte si jeho oříškovou chuť, vhodnou do salátů, pest, dochucení příloh, masa nebo zeleniny. 

Kukuřičný olej, výhra ve studené i teplé kuchyni

Vyrábí se z kukuřičných klíčků, rafinovaný má světle žlutou barvu bez chuti a vůně, lisovaný za studena je spíše načervenalý s obilnou chutí. Je bohatý na esenciální mastné kyseliny a vitamíny, obsahuje také koenzym Q10, posiluje imunitu a působí projímavě. Je vhodný na smažení, pečení i marinování, ochutí polévky a omáčky, ale upotřebíte jej také ve studené kuchyni. 


Lněný olej, čistič těla

Vyrábí se ze lněných semínek a čistí cévy, zvyšuje imunitu a hlavně pomáhá tělu očistit se od škodlivých účinků jiných tuků, především živočišných. Má léčivé vlastnosti, ale musíte jej dobře skladovat, tedy v chladu a temnu a chránit tak před oxidací. Jeho trvanlivost je totiž krátká. Dříve byl v našich zemích běžnou a oblíbenou potravinou. Při kulinárních úpravách jej nezahřívejte, přidávejte jej až v finální úpravě pokrmů (hlavně k rýži a zelenině), jinak přijde o své cenné vlastnosti. Kupujte pouze olej za studena lisovaný v tmavé skleněné lahvi. 

Makový olej, balzám na nervy

Získává se ze semen máku setého a okouzlí vás jedinečnou chutí i vůní, která nalezne uplatnění hlavně při dochucování salátů. Oceníte, že je dobře stravitelný a žlukne pomaleji než ostatní oleje. Je méně mastný než lněný olej a vhodný především při osteoporoze, na zklidnění nervů nebo pro zlepšení stavu pokožky a vlasů. Při jeho nákupu dbejte na kvalitu, dochází totiž k jeho falšování olejem slunečnicovým, které je navíc těžko prokazatelné, jak analyticky, tak senzoricky.

Mandlový olej, světově ceněný

Získává se lisováním semen mandloně, především sladké, a patří k nejcennějším na světě. Obsahuje důležité vitamíny, minerální látky a kyseliny. Pomůže v boji proti zánětům a vysokému cholesterolu, snižuje riziko kardiovaskulárních chorob. Nepoužívejte jej při tepelné úpravě, tím by se jeho nejlepší vlastnosti zničily, ale výborně poslouží jako dochucovadlo ve studené kuchyni, ale i jako vlasový zábal nebo místo pleťového krému. Kupujte olej za studena lisovaný. 

Sezamový olej, vhodný nejen pro asijskou kuchyni

Olej nasládlé chuti a jemné chuti se vyrábí ze semínek sezamu. Obsahuje cenné stopové prvky a vitamíny, pomáhá při únavě a vyčerpání, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, posiluje imunitní systém, léčí kožní problémy a uklidňuje trávení. Navíc díky obsaženému sezamolu vyniká antioxidačními vlastnostmi. Je vhodný pro tepelnou úpravu, především v pokrmech asijské kuchyně, ale také do dezertů. 

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Europoslanci podpořili směrnici o lepší ochraně spotřebitele

18.04.2019 | Europoslanci dnes ve Štrasburku schválili směrnici, která má chránit spotřebitele před zavádějícími a nekalými praktikami zejména v online prostředí. Právní úprava se rovněž věnuje problematice dvojí kvality výrobků, ale v praxi nevede k jejímu definitivnímu zákazu, jak požadoval pozměňovací návrh. Ten schválen nebyl, což kritizuje řada českých zástupců v Evropském parlamentu (EP).

Drůběží maso bude kvůli salmonele pod přísnější kontrolou

19.04.2019 | Při zjištění salmonely v drůbežím mase bude muset jeho dovozce další zásilky ze stejné země nechat laboratorně vyšetřit. Až poté je bude smět uvést na trh. Dnes se na tom dohodl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) s vedením Státní veterinární správy, sdělil ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. V posledních týdnech několikrát veterináři uvedli, že se do ČR dostalo drůbeží maso se salmonelou z Polska.

Přední novozélandský producent medu do něj přidával chemikálie

19.04.2019 | Přední novozélandský producent vysoce ceněného manukového medu přiznal, že do něj přidával syntetické látky, aby posílil jeho antibakteriální účinky. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní média.