Ode dneška teče v Plzni pivo proudem: Začíná festival minipivovarů

Ode dneška teče v Plzni pivo proudem: Začíná festival minipivovarů

20.09.2019 | Pokud ještě nemáte plány na dnešní nebo zítřejší večer, zajděte na festival Slunce ve skle. V Pivovarském dvoře v Černicích na vás bude čekat 68 nejmenších českých výrobců, kteří představí přes 240 značek českých a moravských piv.

<

Na 12. ročníku festivalu Slunce ve skle budou tak z 60 procent svrchně kvašená piva, tedy nápoje typů ALE, IPA a stout, zbytek mají tvořit tradiční české ležáky, tedy spodně kvašená piva, řekl ČTK Petr Míč z marketingu černického pivovaru Purkmistr. Vstup je zdarma, bezplatná je i posílená doprava z konečné tramvaje na Slovanech.

Na přehlídku loni dorazilo 7000 až 8000 lidí, čtyřnásobek oproti prvnímu ročníku, na němž piva čepovalo 14 výrobců. "Letos bychom chtěli překonat hranici 10 000 návštěvníků," uvedl Míč. Vystavovatelé podle něj mají o účast na festivalu velký zájem. Stal se oficiální prezentační akcí Českomoravského svazu minipivovarů ČR. V Česku jich je přes 470 a počet minipivovarů, tedy výrobců s ročním výstavem do 10 000 hektolitrů piva, by měl letos překročit 500. Průměrný výstav vystavujících pivovarů bude 1500 až 3000 hektolitrů. Čím dál více výrobců podle Míče experimentuje, a tak akce slibuje hodně velkou pestrost. "Podle dostupných informací nikdo v ČR a v Evropě nic takového nedělá. Pivní festivaly nabízejí vždy piva i ze středních a velkých pivovarů, které u nás vůbec nemáme," uvedl Míč. Podle něj není nikde na světě tolik nejmenších výrobců na počet obyvatel jako v ČR.

Minipivovary táhnou

Podle sládka z druhého největšího plzeňského pivovaru Beer Factory Petra Krýsla trend poptávky po "malých" pivech stále trvá a jejich trh se dále rozšiřuje, nově například o belgická a kyselá piva. "Svrchně kvašené pivo je hodně výrazné, voňavé, které dokáže zaujmout širokou škálu lidí, stejně jako trvale v Americe," řekl. Podle Krýsla je ale český ležák ve výrobě stále nejtěžším stylem. Výroba svrchně kvašených piv je ale o polovinu kratší a zisky z nich jsou vyšší.

Doporučená cena třetinky na festivalu je 35 korun, půllitr by měl stát 45 Kč, což je cena těchto piv čepovaných v hospodách. Silnější speciální piva by měli lidé kupovat za 55 až 60 Kč. Festival začíná dnes, 20. září v 17:00 a v hlavní den, tedy v sobotu, od 13:00.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Cukrářka Olga Ceralová: Základ skvělého dortu je piškot + recept!

03.06.2020 | Olga Ceralová peče dorty už víc než 12 let… s láskou a nadšením. V Dortisimo, kde aktuálně působí, nebo na akcích pro cukráře z celého Česka – Dortosraz, jehož je organizátorkou, se ráda naučí něco nového. Na co ale nedá dopustit je beztak piškot, který ji kdysi naučila babička.

Proměny jídelních lístků: Proč už v nich nenajdete Hraběnčino tajemství ani Pytlákův měšec?

26.05.2020 | Čtením jídelního lístku strávíme podle výzkumů 109 vteřin. Tedy dnes. Ještě nedávno byly ale menu tlustší než Shakespearovo romány a občas je připomínaly i svým obsahem. Od Romeova překvapení, Hraběnčiných prsíček, případně Pytlákova měšce jsme se ale naštěstí již dokázali posunout až k překvapivému minimalismu, a tak jsme se opět přirozeně vrátili k trendu, který byl žádoucí už v 18. století.

Chystáte party? Vyměňte jednohubky za něco originálnějšího + recepty

05.06.2020 | Čekáte partu přátel nebo chystáte rodinnou oslavu? Je jasné, že chcete všechny co nejlépe pohostit a nakrmit, ale zároveň musíte kromě jídla připravit i spoustu dalších věcí. Následující recepty na rychlá a trendy jídla vám ušetří čas a zajistí perfektní výsledek.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Červnové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont