Ode dneška teče v Plzni pivo proudem: Začíná festival minipivovarů

Ode dneška teče v Plzni pivo proudem: Začíná festival minipivovarů

20.09.2019 | Pokud ještě nemáte plány na dnešní nebo zítřejší večer, zajděte na festival Slunce ve skle. V Pivovarském dvoře v Černicích na vás bude čekat 68 nejmenších českých výrobců, kteří představí přes 240 značek českých a moravských piv.

Na 12. ročníku festivalu Slunce ve skle budou tak z 60 procent svrchně kvašená piva, tedy nápoje typů ALE, IPA a stout, zbytek mají tvořit tradiční české ležáky, tedy spodně kvašená piva, řekl ČTK Petr Míč z marketingu černického pivovaru Purkmistr. Vstup je zdarma, bezplatná je i posílená doprava z konečné tramvaje na Slovanech.

Na přehlídku loni dorazilo 7000 až 8000 lidí, čtyřnásobek oproti prvnímu ročníku, na němž piva čepovalo 14 výrobců. "Letos bychom chtěli překonat hranici 10 000 návštěvníků," uvedl Míč. Vystavovatelé podle něj mají o účast na festivalu velký zájem. Stal se oficiální prezentační akcí Českomoravského svazu minipivovarů ČR. V Česku jich je přes 470 a počet minipivovarů, tedy výrobců s ročním výstavem do 10 000 hektolitrů piva, by měl letos překročit 500. Průměrný výstav vystavujících pivovarů bude 1500 až 3000 hektolitrů. Čím dál více výrobců podle Míče experimentuje, a tak akce slibuje hodně velkou pestrost. "Podle dostupných informací nikdo v ČR a v Evropě nic takového nedělá. Pivní festivaly nabízejí vždy piva i ze středních a velkých pivovarů, které u nás vůbec nemáme," uvedl Míč. Podle něj není nikde na světě tolik nejmenších výrobců na počet obyvatel jako v ČR.

Minipivovary táhnou

Podle sládka z druhého největšího plzeňského pivovaru Beer Factory Petra Krýsla trend poptávky po "malých" pivech stále trvá a jejich trh se dále rozšiřuje, nově například o belgická a kyselá piva. "Svrchně kvašené pivo je hodně výrazné, voňavé, které dokáže zaujmout širokou škálu lidí, stejně jako trvale v Americe," řekl. Podle Krýsla je ale český ležák ve výrobě stále nejtěžším stylem. Výroba svrchně kvašených piv je ale o polovinu kratší a zisky z nich jsou vyšší.

Doporučená cena třetinky na festivalu je 35 korun, půllitr by měl stát 45 Kč, což je cena těchto piv čepovaných v hospodách. Silnější speciální piva by měli lidé kupovat za 55 až 60 Kč. Festival začíná dnes, 20. září v 17:00 a v hlavní den, tedy v sobotu, od 13:00.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Podzimní přejídání: Jak se ovládnout a nemlsat?

| Často se můžeme dočíst, že přibírat na podzim a zimě je normální, dokonce snad logické, a co víc, lze na to jít dokonce vědecky. Naše tělo si pouze dělá rezervy energie do mrazivého období, období strádání. Ale my žijeme ve 21. století. Dávno si potravu nelovíme, zpod sněhu nevyhrabáváme a naše tělo to moc dobře ví...

Kůže, škrob a celerové pyré: Pravda o obsahu kuřecích nugget

10.10.2019 | Kuřecím nugetám kolikrát nelze odolat přes jakékoli diety a výživová doporučení. Přestože předsmažené kousky masa v trojobalu rozhodně nepatří do dětského jídelníčku, jen málokterý rodič maso ve tvaru zvířátek svému dítěti nikdy nekoupil. Ovšem jsou nugety a nugety. A zvlášť ty „dětské“ by možná dětem do ruky přijít ani neměly.

Výrobní linku Hamé v Babicích zasáhl požár, škoda je půl milionu

08.10.2019 | Výrobní linku v areálu společnosti Hamé v Babicích na Uherskohradišťsku zasáhl dnes dopoledne požár. Způsobenou škodu vyšetřovatel předběžně vyčíslil na 500 000 korun.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Zářijové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a vybraných novinových stáncích sítě Valmont