Odborníci: Letos budou skvělá červená vína, u bílých budou rozdíly

Odborníci: Letos budou skvělá červená vína, u bílých budou rozdíly

16.10.2018 | Z letošních hroznů budou velmi kvalitní moravská červená vína, v bílých vínech budou velké rozdíly. Kvalita letošních hroznů se výrazně liší i na vinohradech, které jsou jen několik kilometrů vzdálené.

Vyplynulo to z ankety ČTK mezi odborníky i vinohradníky.

"Letošním problémem nebylo ani tak sucho, o kterém se velmi mluví, ale hlavně extrémní teploty a hodně teplých nocí, kdy teploty se srovnání se dnem příliš nekolísaly," uvedl Pavel Pavloušek z Ústavu vinohradnictví a vinařství na Zahradnické fakultě Mendelovy univerzity.

Výkyvy denních a nočních teplot potřebují hlavně bílé odrůdy, proto jejich kvalita bude letos na jihu Moravy velmi proměnlivá. Výsledek letos podle Pavlouška závisel na více faktorech. Roli hrál sklon i orientace vinohradu, záleželo na složení půdy. Na některých místech způsobilo silné slunce nahořklou chuť hroznů.

A rozdíly se prohlubovaly i v průběhu září, kdy se ochladilo a na jih Moravy přišly vytoužené srážky. "V každé z podoblastí byly koncem léta jiné vláhové poměry, a to zejména deště během celého září. Ty někde naředily nízké cukernatosti raných odrůd, někde způsobily hnilobu, jinde ale naopak pozitivně pomohly pozdněji dozrávajícím odrůdám, v závěru byly cukry hodně vysoko," konstatoval Josef Svoboda, vinohradnický manažer skupiny Bohemia Sekt.

Podle Pavlouška bude kvalita nejvyšší u hroznů, které zůstaly ve vinohradech přibližně do poloviny září, kdy se rozdíl teplot mezi dnem a nocí prohloubil. Na to sázejí i ve vinařství Sonberk, kde právě kvůli příznivému vývoji počasí nechali například rýnský ryzlink ve vinohradu déle.

Naopak nezpochybnitelná je kvalita hroznů modrých, z nichž se lisuje červené víno. "Už loni byl dobrý rok a myslím, že letos bude ještě lepší. Modré odrůdy snesou větší teplo i sušší počasí. Stačí se podívat na klimatické podmínky ve francouzském Bordeaux," řekl Pavloušek.

"Horké počasí přispělo k vývoji polyfenolických látek a snad i zajímavým chuťovým profilům červených vín," uvedl výrobní ředitel firmy Vinium Velké Pavlovice Václav Osička.

Vinobraní letos začalo netypicky brzy, burčák se začal prodávat už v první srpnové dny. O něco dříve bude letos i sklizeno, ale někteří vinaři nechali hrozny nesebrané o něco déle, aby využili pokračujícího slunečného počasí a rozdílných teplot ve dne a v noci.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Jak se spritz stal z místní tradice světovým hitem

09.09.2018 | Se svou jasně oranžovou barvou a velkou sklenicí na nožce se spritz stal během několika let nejčastěji sdílenou fotografií na Instagramu, plodem vědomě řízené strategie italské firmy Campari, které se podařilo udělat z místní tradice světový hit.

Ve Španělsku vyrábějí skutečně modré víno

29.10.2018 | Před pěti lety se pět studentů ve španělském Baskicku rozhodlo vnést revoluci do nějakého sektoru a vybralo si vinařství, které je považováno za nejkonzervativnější.

Darujete dnešní den čokoládu ve tvaru srdce? Vyberte tu kvalitní!

14.02.2019 | Bonboniéra je nejtypičtějším valentýnským dárkem. Dle agentury Nielsen jsou za ni tržby během valentýnského týdne o více než polovinu vyšší než průměrné týdenní tržby během roku. Čeká vás její nákup také? Vybírejte pečlivě!

Únorové číslo CZ TEST je právě v prodeji

O potravinách koluje mnoho mýtů a polopravd. V únorovém čísle Vám proto nabídneme trochu jiný pohled na věc a některé z nich uvedeme na správnou míru.