Od 400 do 600 korun. Tolik letos zaplatíme za poctivé domácí cukroví

Od 400 do 600 korun. Tolik letos zaplatíme za poctivé domácí cukroví

16.12.2019 | Vánoční cukroví na objednávku letos výrazněji nezdražilo, nejčastěji stojí od 400 do 600 korun. Zákazníci stále kupují hlavně klasické druhy jako například vanilkové rohlíčky a zájem o ně většinou mírně roste, řekli ČTK oslovení cukráři.

<

Letos žádné suroviny výrazně nezdražily, naopak se urodilo hodně vlašských ořechů. Více objednávek letos mají například v brněnské cukrárně Eliška. "Zájem o vánoční cukroví na objednávku roste pravidelně každý rok," uvedla majitelka podniku Eliška Urbanová. Někde ani nestíhají vyrábět. "Zájem o naše cukroví byl přibližně stejný jako loni. Je to ale proto, že víc objednávek přijmout nemůžeme, nestačila by nám výrobní kapacita," řekla majitelka slavkovské cukrárny U tří císařů Romana Drápalová.

Ceny cukroví se různí. U tří císařů ve Slavkově u Brna stojí kilogram 420 korun, v hustopečské cukrárně Jitka 430 korun a v brněnské cukrárně Eliška 520 korun. Většina cukráren nezdražovala, cukroví stojí stejně jako loni. "Nebyl důvod zdražovat, protože ořechů bylo letos hodně a ani cena másla nerostla," řekla Drápalová. "Cukroví jsme sice nezdražovali, ale především mzdové náklady určitě vzrostly," řekla Urbanová. Naopak v brněnské cukrárně Pusinka zdražili nejlevnější vánoční cukroví od loňského roku o 30 korun, nyní stojí 650 korun za kilogram. Pokud by zákazník chtěl například cukroví slazené medem, připlatí si ještě více.

O co máme zájem?

Největší zájem je o tradiční druhy cukroví, jako jsou vanilkové rohlíčky, linecké, perníčky či pracny. I když většina cukráren nabízí část sortimentu bez lepku, vánočního cukroví se to většinou netýká. Vedle běžného cukroví nabízí například cukrárna Pusinka ještě cukroví pro diabetiky slazené umělým sladidlem.

Cukrárna u Mikulců z Lhoty u Vsetína peče nyní kromě vánočního cukroví také tradiční valašské koláče zvané frgály. Na pečení frgálů je zaměřená celoročně, prodávají se stále, i nyní před vánočními svátky, řekl dnes ČTK majitel Jaroslav Mikulec.

Kvůli velkému zájmu o frgály je podle něj kapacita na výrobu vánočního cukroví omezená. Letos cukrárna zvládla přijmout asi 200 objednávek na cukroví, brzy však zájemce musela odmítat. "Obrací se na nás hlavně naši stálí klienti," uvedl Mikulec. Vánoční cukroví se začalo péct na začátku prosince.

Cukrárna nabízí osm druhů zákusků a deset druhů vánočního cukroví, ze kterého je asi polovina ořechového. Lidé si mohou na váhu koupit směs různých druhů cukroví, také samostatně vanilkové rohlíčky. Nejčastěji si lidé podle Mikulce objednávají kilogram směsi a k tomu zákusky na kusy či váhu. Za kilogram směsi lidé letos zaplatí 450 korun.

"Někdo si objednává klasiku, linecké, pracny, rohlíčky, někdo k tomu chce i jiné a méně obvyklé druhy," řekla Markéta Nepovímová z Dřenic na Pardubicku. Mezi zákazníky má i ty, kteří si doma napečou základní druhy cukroví, a u cukrářky si objednají speciality jako kapučínové vějířky, marokánky nebo skořicové měsíčky. "Poptávka je fakt velká. Na těsto používáme máslo a rostlinný tuk," uvedla Nepovímová. Za kilogram cukroví stejně jako o rok dříve si účtuje 450 korun a lidé si od ní v průměru koupí od jednoho do dvou kilogramů cukroví.

Řada zákazníků, kteří se pečení nechtějí před Vánocemi věnovat nebo by ho tak dobře nezvládli udělat, se obrací i na cukrářku Lucii Kropfovou ze Svitav. Uvedla, že její zákazníci dávají přednost cukroví, které je osvědčené generacemi. Kupují si od ní linecké, vanilkové rohlíčky, oříškové košíčky nebo pařížské tyčinky. "Loni si paní u mě kupovala dvě kila, letos už chtěla pět kilo cukroví. Dávám do všeho máslo, cukroví má lepší chuť. Dělat cukroví se moc nevyplatí, mám ho za 490 korun za kilogram a popravdě se mi náklady a práce s tím moc nezaplatí," řekla ČTK Kropfová.

Levněji vyrábí cukroví učňové cukrářských oborů. V Chrudimi před vánoční sezonou upečou a ozdobí kolem půl tuny cukroví, kilogram stojí 320 korun. K tomu dělají 14 000 kusů mini zákusků, přičemž jeden vyjde na zhruba desetikorunu.

"Studenti se od prvního ročníku učí péct cukroví. Momentálně ho zákazníkům vydáváme. Lidé si už od konce léta volají a objednávají. Mini zákusků bychom mohli dělat i víc, ale už nám nestačí kapacita chladicích boxů," řekla učitelka odborného výcviku Jana Matějů ze Střední odborné školy obchodu a služeb. Doma pečené cukroví podle ní vyjde levněji.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Povinné plastových zálohování láhví nebude

18.09.2020 | Zálohování plastových lahví bude nadále dobrovolné. Sněmovna dnes odmítla snahu o povinné zálohování PET lahví od roku 2025 novelou zákona o obalech. Předloha, kterou ještě projedná Senát, v návaznosti na unijní předpisy upravuje povinnosti autorizovaných obalových společností, stanovuje minimální hustotu sběrné sítě a další závazky, které vyplývají z evropské směrnice.

Riziko salmonely stoupá, na Jižní Moravě už je téměř 400 nemocných

19.06.2020 | V Jihomoravském kraji přibylo poslední týden 53 případů salmonely. Je to dvojnásobek oproti předchozímu týdnu, kdy bylo 24 případů. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

Příští týden se otevřou i trhy v Liberci a Pardubicích

17.04.2020 | Farmářské trhy začnou v Liberci příští týden. Od 20. dubna mohou být díky uvolnění podmínek nouzového stavu opět v provozu i trhy v Pardubicích. Vrátí se například na třídu Míru, kde stánkaři nabízejí především ovoce a zeleninu.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont