Není svátek jako svátek: Dnes jsou obchody otevřené

Není svátek jako svátek: Dnes jsou obchody otevřené

17.11.2020 | Obchody s rozlohou nad 200 metrů čtverečních musí sice ve vybraných státních svátcích, na Vánoce a Velikonoce zavřít, 17.listopad však do seznamu vybraných dnů, jež podléhají regulaci otevírací doby, nepatří.

<

Zákon, který uzavřel obchody je tu s námi už tři roky, i přesto jsou ale zákazníci stále zmatení. Jeho autor, senátor František Bublan tento krok vnímá jako možnost pro zaměstnance, jak strávit svátky s rodinou. Výhody to má ale přinést i pro zákazníky, kteří podle něj mohou volný čas vyplnit svými koníčky. 

Konec nákupním nedělím?

S přihlédnutím k současným koronavirovým opatřením stále není jasné, kdy a za jakých podmínek se letos otevře více obchodů, než jsou potraviny. Zřejmé ale je, že si nenakoupíte na Nový rok, na Štědrý den pak pouze do 12:00 a zavřeno bude i oba svátky vánoční. 

Po zbytek roku bude zavřeno i na Velký pátek, Velikonoční pondělí, také ve Svátek práce, Den vítězství, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, stejně jako v Den upálení mistra Jana Husa, Den české státnosti, Den vzniku samostatného Československa, Den boje za svobodu a demokracii.

Zavřeno je zatím i každou neděli, zároveň se uvažuje o zavedení tohoto trendu i do budoucna mimo opatření proti šíření koronaviru. Šlo by prý o částečné narovnání podnikatelského prostředí. Lidé v jiných zaměstnáních také v neděli nepracují. Pokud to jde v jiných evropských zemích, není důvod, proč takový zákon nepřijmout i v Česku.

Pro pamětníky by to stejně nebyla žádná novinka. Historicky bývávalo o nedělích zavřeno zcela přirozeně až do 90. let.  Klíčovou roli, která zahýbala kartami, u nás sehrál vstup zahraničních řetězců na český trh. 

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Okurky v plastových fóliích jako důkaz neekologického smýšlení? Přibrzděte...

01.12.2020 | Ne nadarmo se říká, že mnoho aktivistů škodí. Už jen proto, že se do této funkce nominují lidé bez patřičných znalostí a skrze veřejné kanály hlásají cosi o zamořování planety plasty a zbytečném balení potravin. Přitom právě obaly jsou mnohdy jedinou možností, jak potravinu ochránit před poškozením například při transportu.

Citrusy nejsou zdaleka nejlepším zdrojem vitamínu C

26.11.2020 | I když se o důležitosti vitamínů pro lidský organismus píše a mluví neustále, je současné období poznamenané pandemií koronaviru, spojené navíc s obdobím podzimu, kdy je zvýšená konzumace vitamínů obzvlášť potřebná, pro dostatečný příjem všech potřebných vitamínů nejdůležitější. To si většina spotřebitelů i v ČR uvědomuje. Ne vždy mají ale spotřebitelé dostatek správných informací o zdrojích vitamínů, což se týká i nejznámějšího vitamínu C.

Vyžadujte od prodejců dodržování pravidel hygieny

07.10.2020 | Jsou předpisy dána přesná hygienická pravidla pro prodej? Musí mít prodávající rukavice, může obsluhovat v „teplákové bundě“, musí mít pokrývku hlavy, může zároveň manipulovat s penězi?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont