Není svátek jako svátek: Dnes jsou obchody otevřené

Není svátek jako svátek: Dnes jsou obchody otevřené

17.11.2020 | Obchody s rozlohou nad 200 metrů čtverečních musí sice ve vybraných státních svátcích, na Vánoce a Velikonoce zavřít, 17.listopad však do seznamu vybraných dnů, jež podléhají regulaci otevírací doby, nepatří.

<

Zákon, který uzavřel obchody je tu s námi už tři roky, i přesto jsou ale zákazníci stále zmatení. Jeho autor, senátor František Bublan tento krok vnímá jako možnost pro zaměstnance, jak strávit svátky s rodinou. Výhody to má ale přinést i pro zákazníky, kteří podle něj mohou volný čas vyplnit svými koníčky. 

Konec nákupním nedělím?

S přihlédnutím k současným koronavirovým opatřením stále není jasné, kdy a za jakých podmínek se letos otevře více obchodů, než jsou potraviny. Zřejmé ale je, že si nenakoupíte na Nový rok, na Štědrý den pak pouze do 12:00 a zavřeno bude i oba svátky vánoční. 

Po zbytek roku bude zavřeno i na Velký pátek, Velikonoční pondělí, také ve Svátek práce, Den vítězství, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, stejně jako v Den upálení mistra Jana Husa, Den české státnosti, Den vzniku samostatného Československa, Den boje za svobodu a demokracii.

Zavřeno je zatím i každou neděli, zároveň se uvažuje o zavedení tohoto trendu i do budoucna mimo opatření proti šíření koronaviru. Šlo by prý o částečné narovnání podnikatelského prostředí. Lidé v jiných zaměstnáních také v neděli nepracují. Pokud to jde v jiných evropských zemích, není důvod, proč takový zákon nepřijmout i v Česku.

Pro pamětníky by to stejně nebyla žádná novinka. Historicky bývávalo o nedělích zavřeno zcela přirozeně až do 90. let.  Klíčovou roli, která zahýbala kartami, u nás sehrál vstup zahraničních řetězců na český trh. 

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Dana Večeřová: Na očkování pro potravináře se zapomnělo

14.01.2021 | Potravinářská komora ČR žádá, aby byli pracovníci potravinářských podniků upřednostněni při očkování. Například Německo a Francie umožní potravinářům očkování ihned po pracovnících ve zdravotnictví a rizikových skupinách.

Proč nosit dříví do lesa, léčivé houby si vypěstujeme sami

11.01.2021 | V naší zemi roste množství spotřebitelů, kteří za nemalé peníze (modelově 100 gramů za více než 100 korun) nakupují zázračné čínské houby pod názvem shiitake nebo reishi. Jenže právě tyto léčivé jedlé houby a mnohé jiné není nutné, obvykle v podobě potravinových doplňků, draze nakupovat. Lze je totiž poměrně snadno pěstovat, a to dokonce i v domácnosti, na zahrádkách nebo jako „vedlejšák“ k dalším zemědělským produktům na farmách.

Dovoz jídla za 40 % ceny? Existuje i lepší řešení

20.10.2020 | Ceny rozvozových platforem jsou pro restaurace likvidační. Cestou je vlastní rozvoz s logistickým partnerem, říká Michal Menšík, CEO logistického startupu DoDo.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont