Není svátek jako svátek: Dnes jsou obchody otevřené

Není svátek jako svátek: Dnes jsou obchody otevřené

17.11.2020 | Obchody s rozlohou nad 200 metrů čtverečních musí sice ve vybraných státních svátcích, na Vánoce a Velikonoce zavřít, 17.listopad však do seznamu vybraných dnů, jež podléhají regulaci otevírací doby, nepatří.

Zákon, který uzavřel obchody je tu s námi už tři roky, i přesto jsou ale zákazníci stále zmatení. Jeho autor, senátor František Bublan tento krok vnímá jako možnost pro zaměstnance, jak strávit svátky s rodinou. Výhody to má ale přinést i pro zákazníky, kteří podle něj mohou volný čas vyplnit svými koníčky. 

Konec nákupním nedělím?

S přihlédnutím k současným koronavirovým opatřením stále není jasné, kdy a za jakých podmínek se letos otevře více obchodů, než jsou potraviny. Zřejmé ale je, že si nenakoupíte na Nový rok, na Štědrý den pak pouze do 12:00 a zavřeno bude i oba svátky vánoční. 

Po zbytek roku bude zavřeno i na Velký pátek, Velikonoční pondělí, také ve Svátek práce, Den vítězství, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, stejně jako v Den upálení mistra Jana Husa, Den české státnosti, Den vzniku samostatného Československa, Den boje za svobodu a demokracii.

Zavřeno je zatím i každou neděli, zároveň se uvažuje o zavedení tohoto trendu i do budoucna mimo opatření proti šíření koronaviru. Šlo by prý o částečné narovnání podnikatelského prostředí. Lidé v jiných zaměstnáních také v neděli nepracují. Pokud to jde v jiných evropských zemích, není důvod, proč takový zákon nepřijmout i v Česku.

Pro pamětníky by to stejně nebyla žádná novinka. Historicky bývávalo o nedělích zavřeno zcela přirozeně až do 90. let.  Klíčovou roli, která zahýbala kartami, u nás sehrál vstup zahraničních řetězců na český trh. 

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Mama mia, to je záhad: Čí je tedy pasta?

05.08.2021 | Těstoviny je nejen skvělé jíst, zážitek je ponořit se i do jejich historie. Ta je stejně zapletená jako dobře připravené špagety a slepená víc než rozvařené fetuccine. Vítejte v italském těstovinovém světě, kdy jedna teorie vyvrací druhou.

Byli jste na dovolené? Odčerpejte si vodu, aby nebyla kontaminována

02.08.2021 | Po návratu z dovolené by lidé měli odpustit celý obsah vodovodních trubek. Pokud voda v potrubí zůstane stát několik dní, mohou se do ní z okolního materiálu začít uvolňovat některé kovy. Ukazuje to nový výzkum vědců z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně, na kterém se podílí i student Střední průmyslové školy chemické Brno v rámci Středoškolské odborné činnosti.

Krůtí maso v kuchyni: Jak ho využít a na co dát pozor při nákupu

23.07.2021 | Krůtí maso patří mezi nejoblíbenější druhy masa, které se objevuje na českých jídelníčcích. Není divu – nízký obsah tuku ve spojení s výbornou chutí z něj dělá vyhledávané jídlo, oblíbené u dětí i dospělých. Málokterý druh masa navíc nabízí tak široké možnosti využití. Proč byste měli krůtí zařazovat do jídelníčku a čemu věnovat pozornost při nákupu a zpracování?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont