Nejvyšší pokuty od SZPI loni dostaly řetězce a obchodníci s vínem

Nejvyšší pokuty od SZPI loni dostaly řetězce a obchodníci s vínem

19. 5. 2017 | Nejvyšší pokuty, tedy milion korun a více, které loni pravomocně udělila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), dostaly maloobchodní řetězce a dovozci a zpracovatelé vína. Nejvyšší dostal Kaufland. Za med od Včelpa mu inspekce uložila zaplatit přes tři miliony korun, řekl ČTK mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Třetí nejvyšší pokutu dostalo Vinařství U Kapličky ze Zaječí spojené s filmem Bobule.

Podle něj dostávají nejvyšší pokuty obvykle významní hráči na trhu, zejména obchodní řetězce a dovozci a zpracovatelé vína. "Výše pokuty se odvíjí primárně od právní kvalifikace, tedy od toho, zda jde o nebezpečné či falšované potraviny. Dále se odvíjí i od zásahu spotřebitele, tedy množství závadné potraviny na trhu. K dalším faktorům náleží i doba, po kterou se nebezpečná či falšovaná potravina prodávala," uvedl Kopřiva. O výši rozhodují i další méně významné faktory.

Třímilionová pokuta padla za prodej medu od Včelpa, což je podnik patřící Českému svazu včelařů. V roce 2015 se zjistilo, že jsou v medu antibiotika. Český med se totiž míchal se zahraničním.

Kaufland se dostal do žebříčku pokut milion a více ještě dvakrát. Jednou za opakování prohřešků, jako je přítomnost hmyzu a hlodavců v prodejně či ve skladu a prodej potravin nevhodných k jídlu. Další pokuta byla za prodej zkažených potravin, nevyhovující parametry masných výrobků, za přítomnost hmyzu v mouce a za prodej vína vyrobeného nepovolenými postupy, zejména falšováním.

Za podobné prohřešky a také za prodej potravin s prošlým datem trvanlivosti, se špatně označenou zemí původu či klamavě označených dostaly pokuty milion a vyšší i další řetězce. Jsou mezi nimi čtyřikrát Tesco a dvakrát Ahold. Mezi vinaři jsou kromě Vinařství U Kapličky ještě Vinacz z Dolních Bojanovic s pokutou 2,3 milionu a LP Wine z Velkých Bílovic s pokutou 1,6 milionu. Všichni prodávali víno vyráběné nepovolenými postupy.

Celkově loni udělila SZPI pokuty ve výši 127 milionů korun, což je po předchozím roce druhé nejvyšší číslo v historii.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

V sobotu se draží tři lahve "žlutého vína" - z ročníku 1774

23. 5. 2018 | Ve sklepě prospaly osm generací, ale teď se vše může změnit: v sobotu v Lons-le-Saunier na východě Francie vydraží tři patrně nejstarší lahve vína v oběhu: místní specialitu, Vin Jaune du Jura (žluté víno z oblasti Jura), ročník 1774.

Coca-Cola uvedla na trh svůj první alkoholický nápoj

28. 5. 2018 | Americká společnost Coca-Cola poprvé za více než 125 let své existence uvedla na trh alkoholický nápoj.

Soukromý investor chce v Brně oprášit slávu nejslavnějšího sládka

23. 5. 2018 | Soukromý investor chce v Brně oprášit slávu patrně nejslavnějšího sládka české historie. Za více než 20 milionů korun opraví v centru bývalý městský pivovar, kde proslulý sládek František Ondřej Poupě do své smrti v roce 1805 působil.

Aktuální číslo

v prodeji od 25. 6.