Nejvyšší pokuta na trzích v Libereckém kraji byla 10.000 Kč

Nejvyšší pokuta na trzích v Libereckém kraji byla 10.000 Kč

20.07.2018 | Kontroly farmářských trhů v Libereckém kraji odhalily hlavně nedostatečnou ochranu před znečištěním zboží a nedostatky ve skladování a administraci.

Novinářům to při dnešní kontrole tržnice v Liberci řekl krajský ředitel Státní veterinární správy (SVS) Roman Šebesta.

"Za loňský rok jsme v kraji udělali 17 kontrol farmářských trhů, z toho v pěti případech jsme zjistili nějaké pochybení," řekl. Podle něj šlo například o chybějící registraci, nedostatečnou ochranu před kontaminací či špatné označení potravin. Letos při osmi kontrolách zjistili inspektoři dvě pochybení. Nejvyšší pokutu ve výši 10.000 korun za poslední dva roky uložila SVS prodejci v Liberci. "Bylo zjištěno větší množství závad. Část se týkala hygieny prodeje - nefunkční umyvadlo, špinavé náčiní, které sloužilo k prodeji nebalených potravin," uvedl Šebesta. Prodejce měl nedostatky ve značení i v obchodních dokladech.

Kontrolorka Miroslava Chaloupková uvedla, že prohřešků je ale znatelně méně než dříve. "Úroveň prodeje se zvýšila," uvedla. Podle Šebesty tomu napomáhá to, že kontroly neslouží jen k restrikci. "Řada prodejců využívá přítomnosti našich inspektorů ke konzultaci, aby si ověřili, zda mají správně teploty, značení, zda jsou výrobky správně certifikované," řekl.

V Libereckém kraji se farmářské trhy konají zhruba na deseti místech, jejich počet se podle Šebesty během roku mění. Na každé trhy se kontroloři SVS vydají alespoň jednou za rok, dnes byli u radnice v Liberci. Třeba ve stánku s prodejem mléčných výrobků měřili, v jaké teplotě jsou skladované. To podle kontrolorky Jitky Dvořákové patří mezi nejdůležitější podmínky. "Jen pak je výrobek zdravotně nezávadný," uvedla.

Mléčné výrobky musí být podle ní skladované mezi dvěma až osmi stupni Celsia, což prodejce David Erlebach splnil. Na pultu měl také vystavené sýry, jež prodává. Podle něj tam jsou jen na ukázku, aby lidé viděli, co nabízí. "Jinak jsou umístěné v chladicím boxu," řekl. Na trzích prodává čtyři roky, s kontrolou počítá. V začátcích míval nedostatky v administrativě, dnes měl vše v pořádku. Při skladování mléčných výrobků ve stánku mu nečiní problémy ani vysoké teploty v létě. "Při vedrech to může být problém, my ale ten systém už máme docela vymakaný. Větší zátěž je administrativa," dodal.

Teplotu kontrolovaly inspektorky také u sklenic s medem v sousedním stánku. "Prodejce musí splňovat, co má uvedeno na etiketě," uvedla Chaloupková. Na štítku bylo napsáno skladovat do 25 stupňů, inspektorky naměřily 22,5 stupně. Při kontrolách SVS sleduje také to, jak prodejci chrání potraviny před vnější kontaminací. To bývá nejčastější prohřešek u nebalených výrobků. Když jsou vystavené na pultě, prodejce by je měl chránit před prachem i tím, aby na ně lidé nesahali a neznečistili je.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Máme se bát kančího a vepřového? Veterináři vydali novou varovnou zprávu

09.01.2019 | Obavy z afrického moru prasat stále ještě nevyprchaly z éteru a na stole už je další "černý puntík" v neprospěch divočáků. Veterináři potvrdili výskyt parazita svalovce u divokého prasete odloveného na Frýdlantsku, který může být i příčinou úmrtí člověka. Máme se snad začít ještě víc bát?

Čeká nás snad soumrak tradičních zabijaček?

13.01.2019 | Ubývá zabijaček "po domácku". Jak uvedlo ministerstvo zemědělství, poctivé domácí hodování od A až do Z čítá jen 104 000 oslav, což je o 3000 méně než bývalo zvykem. Mají snad lidé menší zájem o jitrnice, jelítka nebo škvarky?

Norský pastor chce opustit církev. Prý proto, že mešní víno má být nealko

14.01.2019 | Pastor Lars Riberth z norského Narviku pohrozil, že se vzdá své práce, pokud nebude smět při obřadu přijímání používat alkoholické víno. Farnosti v Norsku včetně té v Narviku se rozhodly při přijímání používat víno nealkoholické

Aktuální číslo

V prodeji od 31. 12.