Nejlepší studentským projektem se stalo vaření vlastního piva

Nejlepší studentským projektem se stalo vaření vlastního piva

11. 6. 2018 | Nejlepší studentskou prací v letošním ročníku soutěže Věda má budoucnost se stala ta s názvem Fermentace v praxi. Trojice studentů z Gymnázia Jana Nerudy při ní vařila pivo podle tradiční české metody. Pojmenovali ho na počest své školy "Nerudný ležák".

U Jana Špačka, Olivera Klimta a Jana Kořínka porota ocenila také to, jak zvládli propagaci svého projektu. O jejich vítězství totiž rozhodly i hlasy veřejnosti.

Trojice studentů se rozhodla před rokem, že se pokusí uvařit vlastní pivo. Informace si začali shánět v létě, od září potom postup promýšleli. "První vaření bylo 17. listopadu, protože jsme měli volno ze školy," řekl Oliver Klimt. Uvařit pivo podle něj není tak těžké, nejnáročnější je vybalancovat detaily tak, aby byl nápoj chutný. "První pivo, které jsme uvařili, bylo moc hořké. Ubrali jsme chmel, přidali slad a dolaďovali detaily - teplotu, čas a další," řekl Klimt. S vylepšováním receptury hodlají studenti ještě pokračovat, pořád je podle nich co vylepšovat. Špaček řekl, že se této oblasti chce věnovat i v budoucnu, například na Vysoké škole chemicko-technologické.

Porota ocenila také projekt Hlenky Čech, který se věnuje výskytu a poznávání velmi rozšířených, ale málo známých organismů. Hlenky se nacházejí hlavně na vlhkých místech v lesích, jako jsou pařezy nebo kameny. Někdy připomínají drobné houby, jindy barevný povlak na pařezech. Mezi trojici nejlepších se probojoval i projekt o možnostech využívání odpadu.

"Byla to přehlídka velkého nadšení, velké práce a velkých znalostí," ocenil účastníky porotce Pavel Krejčí z Matematického ústavu Akademie věd. Jak ČTK řekla koordinátorka projektu Martina Voláková, soutěže se účastnili studenti pěti škol, kteří vypracovali sedm projektů. "Úroveň se rok od roku posouvá, práce jsou čím dál vědečtější," řekla. Nejčastějšími tématy, která si studenti volí, jsou ekologie, chemie, biologie, ale také popularizace vědy pro mladší studenty a žáky. To platilo i pro letošní ročník.

Soutěž Věda očima mladých je součástí vzdělávacího programu Věda má budoucnost, který funguje sedmý rok. Studenty při něm podporují firmy Bayer a Sedlecký Kaolin. Chtějí oblast přírodních a technických věd ukázat mladým lidem, kteří by jednou v těchto oborech mohli pracovat. Řada mladých lidí si prostě nedovede představit, co dělá například chemik, a tak můžeme těžko očekávat, že se rozhodnou pro obor, o jehož profesním uplatnění mají jen velmi malou představu," řekl Ivo Jupa ze správní rady pořádající organizace AISIS.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Japonské sýry se připravují na evropskou konkurenci

21. 10. 2018 | Vzpomíná na to, jako kdyby to bylo včera. Kazuhiko Očiai objevil při návštěvě Francie nespočetné druhy sýrů: tvrdé, měkké, krémové... To jej přivedlo k tomu, aby změnil svou profesi.

Splnil si sen a vyrábí řemeslný gin s vlastní recepturou

18. 10. 2018 | Jen něco málo přes rok trvalo Robertu Urbánkovi, než se od prvotního nápadu dopracoval ke splnění snu a otevřel první brněnskou řemeslnou palírnu ginu.

Penam z Agrofertu znovu kupuje United Bakeries

19. 10. 2018 | Společnost Penam z koncernu Agrofert koupila jediného akcionáře čelního českého výrobce pečiva United Bakeries, společnost UB Holding, ovládanou lucemburskou rodinnou firmou Moulins de Kleinbettingen.

Aktuální číslo

V prodeji od 1. 10.