Nákup potravin na sociálních sítích se může pořádně prodražit, můžete platit zdravím

Nákup potravin na sociálních sítích se může pořádně prodražit, můžete platit zdravím

26.10.2020 | K prodeji výrobků přes facebookovou komunitu se uchyluje čím dál tím více prodejců, ne všichni však nabízejí nebezpečné zboží. Než se k nákupu uchýlíte, měli byste zvážit případná rizika a prodejce si zkontrolovat.

<

Veterináři z Libereckého kraje například odhalili dva nelegální výrobce potravin. Produkty vyráběné v domácích podmínkách bez registrace u krajských veterinářů nabízeli na sociálních sítích, sdělil ČTK za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer. Jeden výrobce byl z okresu Semily, druhý z okresu Česká Lípa. Producentům nyní hrozí správní řízení s možnou pokutou až 50 000 Kč.

"K odhalení nelegální činnosti pomohly veterinárním inspektorům tzv. kontrolní nákupy, při nichž si od prodejců na základě jejich inzerátů na facebooku objednali několik litrů mléka a kilogramů klobás a mléčných výrobků," uvedl Majer. Pokud nejsou producenti registrovaní, nemůžou je veterináři kontrolovat a případně zjistit závady při výrobě. "Potraviny zakoupené od takovýchto prodejců představují zdravotní riziko pro jejich konzumenty," sdělil.

Zvážili jste rizika?

Podle agrárního analytika Petra Havla byl, je a bude nákup potravin přes internet vždy rizikem, hlavně od neprověřených výrobců. Havel se domnívá, že koronavirové regulace nebudou eskalovat prodej podomácku vyrobených potravin přes internet. "Spíše si bude více lidí potraviny vyrábět doma pro svou potřebu a neprodávat je," dodal.

Podle něj by však bylo na místě zjednodušení byrokracie, hlavně pro malé výrobce. Stát by podle něj měl změnit podmínky, aby na ně nekladl stejné podmínky jako na průmyslové výrobce. "Už i proto, že potenciální riziko ohrožení spotřebitele je u malých výrobců řádově nižší z pohledu, kolik spotřebitelů by mohlo být ohroženo. A navíc malý výrobce nemůže riskovat ztrátu klientely za situace, kdy se ví, kdo tu či onu potravinu vyrábí," uzavřel.

Veterináři kontrolovali internetové prodejce i v minulosti, například loni v prosinci odhalili nelegální rozvážkový prodej drůbežího masa neznámého původu v nevyhovujících hygienických podmínkách. Při kontrole v pražských Letňanech odebrali vzorky, byla v nich salmonela. S prodejcem začalo správní řízení, hrozí mu pokuta až 50 milionů korun. Letos v květnu pak vyzkoušeli nákup škvařeného sádla, masa ve vlastní šťávě a čerstvých vajec z domácího chovu přes sociální sítě. Na parkovišti nákupního centra v Liberci následně zjistili, že prodejce nebyl registrovaný a masné výrobky byly převáženy za teplot od 19,9 do 22,8 stupně Celsia, což není povolené.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Vánoční piva už se vaří i na Plzeňsku

30.11.2020 | Pivovary v Plzeňském kraji připravily na Vánoce a konec roku speciální piva ve stejném objemu jako v minulých letech před koronavirovou pandemií. V důsledku otevření restaurací ve čtvrtek příští týden, odkdy se začne pivo také čepovat, očekávají minimálně stejný prodej jako v minulých letech, zjistila ČTK. O rozvolnění vláda rozhodla dnes.

Poznáte český česnek? Teď už ano...

27.11.2020 | Nic není jako dřív a o česneku to platí dvojnásob. Česnečka z něj má daleko do té, co vařívala babička, a jeho chuti i vůni chybí potřebná intenzita. To proto, že tradiční českou plodinu z podstatné části nahradily levnější zahraniční odrůdy. Jak se stalo, že jsme se z původně česnekové velmoci stali zemí plné nekvalitních čínských a španělských variant?

Okurky v plastových fóliích jako důkaz neekologického smýšlení? Přibrzděte...

01.12.2020 | Ne nadarmo se říká, že mnoho aktivistů škodí. Už jen proto, že se do této funkce nominují lidé bez patřičných znalostí a skrze veřejné kanály hlásají cosi o zamořování planety plasty a zbytečném balení potravin. Přitom právě obaly jsou mnohdy jedinou možností, jak potravinu ochránit před poškozením například při transportu.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont