Na vinice zaútočily kroupy i tornádo, škody se zjistí v průběhu roku

Na vinice zaútočily kroupy i tornádo, škody se zjistí v průběhu roku

30.06.2021 | Zničené sklepy, vybavení pro výrobu vína, rozbité lahve a poničené vinohrady. Tornádo minulý čtvrtek kromě obydlí lidí nešetřilo ani sklepy a vinice místních vinařů. Škody sčítají postupně, někteří mají poničený i vlastní dům a v takovém případě má bydlení před vínem přednost. ČTK to zjistila u několika dotázaných vinařů z Hrušek, Lužice, Moravské Nové Vsi i Mikulčic.

"Provoz, kde jsme víno vyráběli, prakticky neexistuje. Zničených je deset plastových nádob na 20.000 litrů, ale naštěstí byly prázdné. Ve stodole popadaly štíty, můj odhad je že až 1000 lahví s vínem bude rozbitých. Oba sklepy mají spadlou střechu, chlazení je rozbité i další vybavení," vyjmenoval Petr Marada, majitel Vinařství Marada z Mikulčic.

Dnes ráno byl kontrolovat vinohrady a ani tam jej počasí neušetřilo. Čtyři hektary jsou poškozené z poloviny, pět hektarů ze třiceti procent. Pár dní předtím je poškodily také kroupy. Uvidíme, jak to dopadne," poznamenal. Dřív, než začne řešit škody na podnikání a rostlinách, musí zajistit rodině střechu nad hlavou. "Na domě nemáme střechu a jsou spadlé oba štíty. Takže teď řeším bydlení, to má přednost," podotkl Marada.

Otázka je i příští rok

Další mikulčické vinařství, Maláník-Osička, zachytilo tornádo jen okrajově. Ohrožuje jej výpadek elektřiny, který má trvat až dva měsíce. "Vinohrady jsou poničené kroupami a dobité těmi předměty, které tornádo neslo. Zatím nelze říct, jestli letos něco sklidíme a otázka je i příští rok. Ale sebralo to jen část střechy, vůbec se to nedá srovnávat s okolím. Beru to tak, že se nic nestalo. Vždyť sousedům to vzalo celý dům nebo mají rozhodnutí o demolici," uvedl Vladimír Osička z vinařství.

Lužické Vinařství Ambrož má sklep i výrobnu v pořádku, poškozené jsou ale vinice. "Zdá se, že 30 procent keřů odešlo úplně, 70 procent by snad mohlo přežít, ale to zjistíme až v průběhu roku, teď se to ještě říct nedá. Letos pravděpodobně nesklidíme nic. Týden předtím přišly kroupy, které také škodily," poznamenal Jiří Ambrož. Zásoby vína na prodej vinařství má. Letos nejspíš bude hrozny na výrobu kupovat od jiných pěstitelů.

Rodinné vinařství Košut z Moravské Nové Vsi má také poškozenou část vinic i výrobny. "Odneslo to střechu, technologie jsou snad v pořádku, ale v areálu bývalého JZD jsme měli sklad na stroje, tam zůstaly stěny a stropy, dovnitř jsme se ale ještě nedostali, takže škody neznáme," řekl Luděk Košut. Poničených je také asi osm hektarů vinic, ztráta na sklizni tam může být až 90 procent. Rodina hospodaří také na 150 hektarech polností, tornádo zničilo asi 15 hektarů s kukuřicí a nejspíš kvůli počasí nesklidí ani 20 hektarů hořčice, tornádo totiž zničilo postřikovač, a porost není možné ošetřit.

A škody na vinicích sčítá i Jiří Šmerák z Hrušek. "Osobně jsem na tom velmi dobře. Jsou vinařství, kde přišli o dům o sklep i o člena rodiny. Tornádo nám poničilo jen asi 20 arů vinic, naštěstí nevletělo do celých osmi hektarů, ale ty jsou potlučené od krup. Zítra (ve čtvrtek) má přijít pojišťovák se na to podívat," konstatoval Šmerák.

Škody na vinicích jsou ale i jinde na jižní Moravě, přes Břeclavsko před tornádem prošla bouře s kroupami. Jaké škody napáchala, zjistí vinaři až v průběhu roku.

Zdroj ČTK, foto shutterstock

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Naši vinaři zas mají co slavit! Český tramín uchvátil New York

28.07.2021 | Vinaři z České republiky získali na letošní soutěži Great American International Wine Competition v New Yorku dva tituly šampiona, sedm platinových medailí a 17 medailí zlatých. Sbírku doplnilo 78 stříbrných a 38 bronzových medailí. V tiskové zprávě o tom informoval Vinařský fond, který účast tuzemských vinařů na zahraničních soutěžích finančně podporuje.

Už se na tom pracuje: Voda z Želivky bude bez farmak a xenobiotik

29.07.2021 | V současné době úpravna vody Želivka zásobuje přibližně 1,3 milionů obyvatel v Praze, ve Středočeském kraji a Kraji Vysočina (tj. zásobuje přibližně každého sedmého obyvatele České republiky). Její nová instalovaná filtrace umožňuje odstranit z pitné vody a z koloběhu v rámci životního prostředí maximum nežádoucích látek, tzv. mikropolutantů jako pesticidů a jejich metabolitů, farmak nebo xenobiotik.

Pes v potravinářství? Ale jo, při těchto činnostech boduje!

02.08.2021 | Pes je přítel člověka, to pravděpodobně nikoho ani nepřekvapí, na rozdíl třeba od informace, že pes je i přítel potravinářského průmyslu. Do provozu samozřejmě nepatří, zato na poli, v lese nebo v areálu palírny, se stává důležitým článkem, který se podílí na tom, aby se na náš stůl dostala ta nejvyšší kvalita.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont