Na trhu je zelenina, ve které je čtřnásobek povolených pesticidů, inspektoři ji stahují

Na trhu je zelenina, ve které je čtřnásobek povolených pesticidů, inspektoři ji stahují

12.04.2019 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) našla v prodejní síti další dovozovou čerstvou zeleninu, která obsahovala nadlimitní množství pesticidů.

Ve třech případech šlo o potraviny z Polska, v jednom případě z Maroka. Se všemi prodejci zahájí inspekce správní řízení o uložení sankce, uvedl v tiskové zprávě mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Zelenina s větším než povoleným množství pesticidů se vyskytuje jak v maloobchodě, tak ve velkoobchodě i u dovozců.

Ve dvou případech šlo o čínské zelí z Polska. V jednom případě obsahovalo herbicid fluazifop-P v množství 0,11 miligramu na kilogram, limit je pouze 0,01 miligramu, a prodávalo se v Penny Marketu. Ve druhém případě obsahovalo pesticid flonicamid v množství 0,27 miligramu na kilogram, přičemž limit je 0,03 miligramu. Zelí inspektoři odebrali v prodejně Ladislava Dokoupila na Masarykově náměstí v Boskovicích.

Třetí polská zelenina byla hlávková kapusta, ve které byl pesticid chlorpyrifos v množství 0,048 miligramu na kilogram, přičemž limit je 0,01 miligramu. Prodávala se v prodejně Miloslava Vitery v Hradecké ulici v Přelouči.

Z Maroka se dovážely fazolové lusky a byl v nich pesticid clofentezin v množství 0,08 miligramu na kilogram, limit je čtvrtinový. Odebrané byly ve velkoobchodě Čerozfrucht.

Podobných případů zaznamenala inspekce v posledních měsících více, problém je především s polskými potravinami.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Předražené brambory jsou (snad) zažehnány

14.06.2019 | Minulý týden byla zahájena sklizeň domácích raných brambor. Spotřebitelé tak mají v obchodech opět k dispozici rané konzumní brambory z české produkce. Loňská sezóna byla poznamenána dlouhotrvajícím suchem během vegetace a produkce byla podprůměrná. V letošním roce proběhla výsadba v dobrých klimatických a půdních podmínkách.

Jídlo před lety a nyní: Jak se změnilo menu Čechů?

13.06.2019 | Už v roce 1920 totiž začali českoslovenští statistici zaznamenávat, po jakém zboží je největší poptávka. Většině z nás asi nechybějí fronty na banány nebo poválečná potravinová krize, přesto bychom si z minulosti pár tipů mohli přenést i do současnosti – třeba snahu zužitkovat potraviny co nejvíce, vytvářet co nejméně odpadu nebo posílit nákup regionálních potravin.

Drůběží maso bude kvůli salmonele pod přísnější kontrolou

19.04.2019 | Při zjištění salmonely v drůbežím mase bude muset jeho dovozce další zásilky ze stejné země nechat laboratorně vyšetřit. Až poté je bude smět uvést na trh. Dnes se na tom dohodl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) s vedením Státní veterinární správy, sdělil ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. V posledních týdnech několikrát veterináři uvedli, že se do ČR dostalo drůbeží maso se salmonelou z Polska.

Vychází červnový CZ TEST

V prodeji již od 27. 5.