Na trhu je zelenina, ve které je čtřnásobek povolených pesticidů, inspektoři ji stahují

Na trhu je zelenina, ve které je čtřnásobek povolených pesticidů, inspektoři ji stahují

12.04.2019 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) našla v prodejní síti další dovozovou čerstvou zeleninu, která obsahovala nadlimitní množství pesticidů.

<

Ve třech případech šlo o potraviny z Polska, v jednom případě z Maroka. Se všemi prodejci zahájí inspekce správní řízení o uložení sankce, uvedl v tiskové zprávě mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Zelenina s větším než povoleným množství pesticidů se vyskytuje jak v maloobchodě, tak ve velkoobchodě i u dovozců.

Ve dvou případech šlo o čínské zelí z Polska. V jednom případě obsahovalo herbicid fluazifop-P v množství 0,11 miligramu na kilogram, limit je pouze 0,01 miligramu, a prodávalo se v Penny Marketu. Ve druhém případě obsahovalo pesticid flonicamid v množství 0,27 miligramu na kilogram, přičemž limit je 0,03 miligramu. Zelí inspektoři odebrali v prodejně Ladislava Dokoupila na Masarykově náměstí v Boskovicích.

Třetí polská zelenina byla hlávková kapusta, ve které byl pesticid chlorpyrifos v množství 0,048 miligramu na kilogram, přičemž limit je 0,01 miligramu. Prodávala se v prodejně Miloslava Vitery v Hradecké ulici v Přelouči.

Z Maroka se dovážely fazolové lusky a byl v nich pesticid clofentezin v množství 0,08 miligramu na kilogram, limit je čtvrtinový. Odebrané byly ve velkoobchodě Čerozfrucht.

Podobných případů zaznamenala inspekce v posledních měsících více, problém je především s polskými potravinami.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Pravý nebo "levý": Vyznáte se v kaviáru?

15.09.2020 | Kaviár patří mezi vyhlášené delikatesy. Ne všechny rybí jikry konzervované v soli jsou kvalitní. Kaviár rozlišujeme dokonce hned na tři druhy. Koupit si můžete pravý, nepravý nebo kaviárovou pastu.

Z trhu se stahují rozinky z Íránu kontaminované ropnými oleji

17.09.2020 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) při kontrole ve velkoskladu zjistila, že 21 tun rozinek bylo kontaminováno ropnými oleji. Šlo o značku Rozinky Malayer. Distribuční společnosti - Orient Bohemia inspekce nařídila, aby je stáhla z trhu. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Hlíva a shiitake, dvě posily imunitního systému

15.09.2020 | Neskutečná síla hlívy ústřičné byla relativně dlouho neznámá. O rozvoj pěstování tohoto zázraku se nejvíce zasloužila RNDr. Ginterová z Bratislavy. Právě ona upozornila na její blahodárné účinky, které jsou srovnatelné s již dobře známou houbou shiitake.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont