Na trhu je zelenina, ve které je čtřnásobek povolených pesticidů, inspektoři ji stahují

Na trhu je zelenina, ve které je čtřnásobek povolených pesticidů, inspektoři ji stahují

12.04.2019 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) našla v prodejní síti další dovozovou čerstvou zeleninu, která obsahovala nadlimitní množství pesticidů.

Ve třech případech šlo o potraviny z Polska, v jednom případě z Maroka. Se všemi prodejci zahájí inspekce správní řízení o uložení sankce, uvedl v tiskové zprávě mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Zelenina s větším než povoleným množství pesticidů se vyskytuje jak v maloobchodě, tak ve velkoobchodě i u dovozců.

Ve dvou případech šlo o čínské zelí z Polska. V jednom případě obsahovalo herbicid fluazifop-P v množství 0,11 miligramu na kilogram, limit je pouze 0,01 miligramu, a prodávalo se v Penny Marketu. Ve druhém případě obsahovalo pesticid flonicamid v množství 0,27 miligramu na kilogram, přičemž limit je 0,03 miligramu. Zelí inspektoři odebrali v prodejně Ladislava Dokoupila na Masarykově náměstí v Boskovicích.

Třetí polská zelenina byla hlávková kapusta, ve které byl pesticid chlorpyrifos v množství 0,048 miligramu na kilogram, přičemž limit je 0,01 miligramu. Prodávala se v prodejně Miloslava Vitery v Hradecké ulici v Přelouči.

Z Maroka se dovážely fazolové lusky a byl v nich pesticid clofentezin v množství 0,08 miligramu na kilogram, limit je čtvrtinový. Odebrané byly ve velkoobchodě Čerozfrucht.

Podobných případů zaznamenala inspekce v posledních měsících více, problém je především s polskými potravinami.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Rozlišíme koňské maso od hovězího? Jen stěží...

17.04.2019 | Soud ve Francii dnes v šest let staré kauze vydávání koňského masa za hovězí uložil bývalému šéfovi společnosti Spanghero Jacquesi Poujolovi půlroční trest vězení. Nizozemského obchodníka Johannese Fasena, který podvod organizoval, pak poslal na dva roky za mříže.

Polský příběh nekončí: Máme tady dalších 540 kilogramů masa se salmonelou

11.04.2019 | Do Česka se dostaly další dvě zásilky kuřecího masa z Polska se salmonelou, dohromady vážily 540 kilogramů. Část masa se snědla, část veterináři dohledali.

Nepořádek a zkažené potraviny některé restaurace netrápí

17.04.2019 | Středočeští hygienici dali restauracím v letošním prvním čtvrtletí meziročně více pokut. Minulý rok jich bylo ve stejném období 27, letos už 250. Minulý rok činily sankce 114 000 korun, letos už více než 636 000 korun.