Na trhu je zelenina, ve které je čtřnásobek povolených pesticidů, inspektoři ji stahují

Na trhu je zelenina, ve které je čtřnásobek povolených pesticidů, inspektoři ji stahují

12.04.2019 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) našla v prodejní síti další dovozovou čerstvou zeleninu, která obsahovala nadlimitní množství pesticidů.

Ve třech případech šlo o potraviny z Polska, v jednom případě z Maroka. Se všemi prodejci zahájí inspekce správní řízení o uložení sankce, uvedl v tiskové zprávě mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Zelenina s větším než povoleným množství pesticidů se vyskytuje jak v maloobchodě, tak ve velkoobchodě i u dovozců.

Ve dvou případech šlo o čínské zelí z Polska. V jednom případě obsahovalo herbicid fluazifop-P v množství 0,11 miligramu na kilogram, limit je pouze 0,01 miligramu, a prodávalo se v Penny Marketu. Ve druhém případě obsahovalo pesticid flonicamid v množství 0,27 miligramu na kilogram, přičemž limit je 0,03 miligramu. Zelí inspektoři odebrali v prodejně Ladislava Dokoupila na Masarykově náměstí v Boskovicích.

Třetí polská zelenina byla hlávková kapusta, ve které byl pesticid chlorpyrifos v množství 0,048 miligramu na kilogram, přičemž limit je 0,01 miligramu. Prodávala se v prodejně Miloslava Vitery v Hradecké ulici v Přelouči.

Z Maroka se dovážely fazolové lusky a byl v nich pesticid clofentezin v množství 0,08 miligramu na kilogram, limit je čtvrtinový. Odebrané byly ve velkoobchodě Čerozfrucht.

Podobných případů zaznamenala inspekce v posledních měsících více, problém je především s polskými potravinami.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Kůže, škrob a celerové pyré: Pravda o obsahu kuřecích nugget

10.10.2019 | Kuřecím nugetám kolikrát nelze odolat přes jakékoli diety a výživová doporučení. Přestože předsmažené kousky masa v trojobalu rozhodně nepatří do dětského jídelníčku, jen málokterý rodič maso ve tvaru zvířátek svému dítěti nikdy nekoupil. Ovšem jsou nugety a nugety. A zvlášť ty „dětské“ by možná dětem do ruky přijít ani neměly.

Na Pardubicku se muselo odebrat kefíru označení Regionální potravina, skot byl ve zhoršeném stavu

10.10.2019 | Kefír od výrobce Jana Svatošová - Mléčná farma Jehnědí na Svitavsku přišel o značku Regionální potravina Pardubického kraje. Státní veterinární správa při kontrole zjistila porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání.

Dovoz masa od sousedů může rozšířit mor prasat na naše území

09.08.2019 | Veterináři doporučují, aby lidé nevozili vepřové maso a masné výrobky z domácích porážek nebo od neznámých producentů ze Slovenska, Maďarska, Bulharska nebo Polska, tedy ze zemí, kde se vyskytuje africký mor prasat (AMP).

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Zářijové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a vybraných novinových stáncích sítě Valmont