Na seznam UNESCO by ČR mohla nominovat výrobu sudů nebo dudáky

Na seznam UNESCO by ČR mohla nominovat výrobu sudů nebo dudáky

07.11.2018 | Česko se chce pokusit zapsat na seznam nemateriální kultury UNESCO další čtyři položky.

Národní rada pro tradiční lidovou kulturu navrhla ministrovi kultury Antonínu Staňkovi, aby nominoval technologii pivovarnického bednářství, technologie tkaní činovati na Horňácku, dudáckou tradici v České republice a ruční výrobu žinylkových textilií v Hlinsku. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva Simona Cigánková. Již koncem listopadu se bude rozhodovat o předchozích nominacích, jimiž jsou modrotisk a skleněné vánoční ozdoby.

Výbor pro zachování nemateriálního kulturního dědictví bude rozhodovat o zápisech na všechny tři seznamy příslušné úmluvy na konci listopadu na svém 13. zasedání na Mauriciu. Modrotisk je společná nominace Rakouska, Německa, Maďarska, Slovenska a ČR, druhou českou nominací jsou vánoční ozdoby ze skleněných perlí. Posledním zápisem na seznam nehmotného dědictví bylo koncem roku 2016 české loutkářství.

Národní rada pro tradiční lidovou kulturu vznikla v roce 2004 jako poradní, iniciativní a koordinační orgán ministra kultury pro oblast tradiční lidové kultury. Mimo jiné posuzuje také nominace do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR, z nichž se pak nominuje do světových seznamů zřízených Úmluvou UNESCO o zachování nemateriálního kulturního dědictví.

Rada v úterý projednala zmíněné čtyři nominace. "Vzhledem k tomu, že pro všechny nominace hlasovali všichni členové kladně, očekává se, že ministr kultury všechny letos navržené nominace schválí k zápisu," uvedla mluvčí. Činovati je technika tkaní vzorovaných textilií. Jednalo se o plátno zdobené drobnými geometrickými vzorky, skládanými do příčných pruhů. Činovati sloužily ke zhotovování dekorativních povlaků na polštáře, ženského spodního oděvu rubáče, pásků k sukním, mužských zástěr a oděvních plachet. Tyto prvky tvoří dodnes součást tamních lidových krojů.

Z českých zápisů nehmotného dědictví jich je několik nadnárodních - naposledy zapsané loutkářství a sokolnictví. Kromě nich jsou zapsány slovácký verbuňk, masopustní obchůzky a masky na Hlinecku a jízdy králů na jihovýchodě České republiky. Dříve se mluvilo o tom, že by ČR chtěla nominovat v budoucnu například i valašský odzemek, tradiční léčebné procedury a odkaz Vincenze Priessnitze nebo betlémskou cestu v Třešti.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Už znáte aplikace zamezující plýtvání potravinami?

13.03.2019 | Kupujeme už i „ošklivou“ zeleninu, plníme komunitní lednice a rádi pomůžeme potřebným příspěvkem do potravinových sbírek. Stále ale máme rezervy. Pro svou peněženku, životní prostředí i dobrý pocit můžeme udělat ještě víc...

Není fastfood jako fastfood, provozovatelé stánků s kebabem a asijských bister mají problémy

15.03.2019 | Je to asi dvě čísla zpět, co jsme vás v tištěném CZ TEST informovali o kvalitě pokrmů ve fastfoodech. A i když jsme doporučovali se v podobných provozech občerstvit jen zřídka, KFC nebo McDonald's jsme nakonec pochválili nejen za snahu zařadit do nabídky zdravější pokrmy, ale i za vysoké hygienické standardy. To se ovšem bohužel nedá říct o každém fastfoodu. Zvlášť v bistrech, kde si můžete dát kebab či rychlou "čínu", se objevují vcelku často prohřešky, které bychom mohli pocítit i zdravotně.

Brusel si posvítí na polské maso. Inspektory čeká 10 náročných dní

13.03.2019 | Evropská komise bude na přelomu března a dubna v Polsku zkoumat, jak funguje tamní systém kontroly při výrobě masa.

Březnový CZ TEST je tady!!!

A s ním i souhrn aktuálního dění ze světa potravin! Jsou snad ryby plné toxinů, proč nechat dršťkovou raději v obchodě otrlejším a proč sojové mléko nikdy nenahradí to kravské? Nejen tyto informace najdete objektivně podané jen u nás, a to ve spolupráci s odborníky z Potravinářské komory ČR!