Na seznam UNESCO by ČR mohla nominovat výrobu sudů nebo dudáky

Na seznam UNESCO by ČR mohla nominovat výrobu sudů nebo dudáky

7. 11. 2018 | Česko se chce pokusit zapsat na seznam nemateriální kultury UNESCO další čtyři položky.

Národní rada pro tradiční lidovou kulturu navrhla ministrovi kultury Antonínu Staňkovi, aby nominoval technologii pivovarnického bednářství, technologie tkaní činovati na Horňácku, dudáckou tradici v České republice a ruční výrobu žinylkových textilií v Hlinsku. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva Simona Cigánková. Již koncem listopadu se bude rozhodovat o předchozích nominacích, jimiž jsou modrotisk a skleněné vánoční ozdoby.

Výbor pro zachování nemateriálního kulturního dědictví bude rozhodovat o zápisech na všechny tři seznamy příslušné úmluvy na konci listopadu na svém 13. zasedání na Mauriciu. Modrotisk je společná nominace Rakouska, Německa, Maďarska, Slovenska a ČR, druhou českou nominací jsou vánoční ozdoby ze skleněných perlí. Posledním zápisem na seznam nehmotného dědictví bylo koncem roku 2016 české loutkářství.

Národní rada pro tradiční lidovou kulturu vznikla v roce 2004 jako poradní, iniciativní a koordinační orgán ministra kultury pro oblast tradiční lidové kultury. Mimo jiné posuzuje také nominace do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR, z nichž se pak nominuje do světových seznamů zřízených Úmluvou UNESCO o zachování nemateriálního kulturního dědictví.

Rada v úterý projednala zmíněné čtyři nominace. "Vzhledem k tomu, že pro všechny nominace hlasovali všichni členové kladně, očekává se, že ministr kultury všechny letos navržené nominace schválí k zápisu," uvedla mluvčí. Činovati je technika tkaní vzorovaných textilií. Jednalo se o plátno zdobené drobnými geometrickými vzorky, skládanými do příčných pruhů. Činovati sloužily ke zhotovování dekorativních povlaků na polštáře, ženského spodního oděvu rubáče, pásků k sukním, mužských zástěr a oděvních plachet. Tyto prvky tvoří dodnes součást tamních lidových krojů.

Z českých zápisů nehmotného dědictví jich je několik nadnárodních - naposledy zapsané loutkářství a sokolnictví. Kromě nich jsou zapsány slovácký verbuňk, masopustní obchůzky a masky na Hlinecku a jízdy králů na jihovýchodě České republiky. Dříve se mluvilo o tom, že by ČR chtěla nominovat v budoucnu například i valašský odzemek, tradiční léčebné procedury a odkaz Vincenze Priessnitze nebo betlémskou cestu v Třešti.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Na stovkách míst se dnes budou otvírat svatomartinská vína

11. 11. 2018 | Na náměstích, ve vinotékách i sklepích se dnes slavnostně otevřou první lahve letošního vína označeného značkou Svatomartinské. Na trhu je podle údajů Vinařského fondu 2,2 milionu lahví od 110 vinařských firem.

Lidé ochutnají v centru Zlína svatomartinské víno i husí dobroty

7. 11. 2018 | Na zlínském náměstí Míru se v neděli budou konat Svatomartinské hody. Loňský první ročník akce přilákal spoustu návštěvníků. V 11:00 se otevře první láhev letošního svatomartinského vína a začne ochutnávka mladých vín.

Zájem darovat potraviny je letos o třetinu vyšší

10. 11. 2018 | Tisíce lidí se od rána zapojily v obchodech do Národní potravinové sbírky. Podle organizátorů je zájem nakupujících darovat potraviny a drogerii až o třetinu vyšší než loni.

Aktuální číslo

V prodeji od 29. 10.