Na půdě ohrožené erozí budou moci zemědělci v létě pěstovat jednotlivé plodiny maximálně na 30 hektarech

Na půdě ohrožené erozí budou moci zemědělci v létě pěstovat jednotlivé plodiny maximálně na 30 hektarech

26.03.2019 | Na dnešním Žofínském fóru, věnovaném českému zemědělství, promluví ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) mimo jiné o snaze státu zadržovat více vody v krajině v souvislosti s klimatickou změnou, ale také o potravinové soběstačnosti.

V debatě na téma Současnost a perspektiva českého zemědělství vystoupí také prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek nebo předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Ministerstvo zemědělství a státní podnik Lesy ČR plánují v následujících třech letech podpořit rekonstrukci, obnovu, odbahnění nebo stavbu 1215 rybníků nebo malých vodních nádrží. Ministerstvo na to chce dát půl miliardy korun ročně. Další peníze by pak měly na udržování vody v krajině přijít i od ministerstva životního prostředí.

Se zadržováním vody souvisí kromě stavby rybníků a nádrží také kvalita a schopnost půdy zadržovat vodu. Ministr tak nejspíš bude hovořit i o záměru státu, který by měl od příštího roku zpřísnit zemědělské hospodaření. Vláda souhlasila s tím, že na půdě ohrožené erozí budou moci zemědělci v létě pěstovat jednotlivé plodiny maximálně na 30 hektarech, jinak přijdou o část dotací. Podle ministerstva zemědělství se opatření dotkne zhruba čtvrtiny orné půdy s výměrou téměř 600.000 hektarů a 2300 podniků nebo fyzických osob, které na nich hospodaří.

ČR je hlavně vývozce nezpracovaných zemědělských komodit jako je obilí nebo nezahuštěné mléko. Do ČR se pak vozí zpracované vepřové maso. Schodek agrárního zahraničního obchodu se loni meziročně prohloubil o zhruba 7,88 miliardy korun na 40,3 miliardy Kč. Je to zatím nejhorší výsledek. Podle Zemědělského svazu ČR se tak ukazuje závislost ČR na zahraničních výrobcích. Podle ministerstva zemědělství se prohloubila hlavně bilance se státy EU, meziročně o 43 procent na 24,2 miliardy korun.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Studie: Pozdní víkendové snídaně vedou k přibírání

20.01.2020 | Časté holdování brunchům, tedy snídaním, které jsou zároveň obědem, ale podle španělských vědců vede k přibírání na váze, a to i v případě, že pozdní víkendová snídaně má stejnou energetickou hodnotu jako ta v pracovním týdnu.

Triky výrobců: Je celozrnný chléb vždy celozrnný?

03.01.2020 | V poslední době se stále více spotřebitelů orientuje na potraviny, které se řadí do oblasti tzv. zdravé výživy. Může mít ale spotřebitel vždy jistotu, že si pod názvem celozrnné pečivo kupuje opravdu odpovídající výrobek?

Uho mizí z nemocnic, někde už je na výběr i ze tří jídel

02.12.2019 | Pobyt v nemocnici rozhodně není nic příjemného, pacientům jej bohužel moc neusnadňuje ani to, co dostanou na stůl. Zeleninová polévka z oběda mnohdy poslouží i jako hlavní ingredience večeře – stačí ji jen trochu zahustit. V posledních měsících ale pacientům svítá naděje. Tlaky na skladbu jídelníčku už jsou natolik velké, že se v některých nemocnicích blýská na lepší časy.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Lednové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a vybraných novinových stáncích sítě Valmont