Na Oktoberfestu se vypije pokaždé 7 milionů piv, akce je bohužel ale i letos zrušena

Na Oktoberfestu se vypije pokaždé 7 milionů piv, akce je bohužel ale i letos zrušena

04.05.2021 | Pivní festival Oktoberfest se letos stejně jako loni kvůli pandemii nemoci covid-19 neuskuteční. Dnes to společně oznámili bavorský premiér Markus Söder a mnichovský primátor Dieter Reiter, podle kterých epidemická situace konání neumožní. Söder navíc doporučil zrušit také všechny další festivaly v Bavorsku.

"Oktoberfest se nebude konat. Padlo jednomyslné doporučení nepořádat žádné velké festivaly včetně Oktoberfestu," řekl Söder. "Je to doporučení a pokud by se našlo nějaké kreativní řešení, podpoříme ho," dodal s tím, že polovičatá řešení ale nechtějí ani pořadatelé. "Nebylo to pro mě jednoduché rozhodnutí," řekl Reiter. "Ale slavnost má smysl jen tehdy, pokud mohou přijít lidé a když je situace bezpečná," uvedl. To podle něj ale na přelomu září a října v Německu ještě platit nebude.

V jaké formě budou moci lidé místo tradičního Oktoberfestu slavit, Reiter prozatím neví. Loni místo zrušeného festivalu uspořádaly náhradní program mnichovské hostince. Zda tomu bude podobně také letos, není ještě jasné. Reiter nicméně doufá, že bude možné uspořádat menší kulturní akce s občerstvením. Söder dodal, že Oktoberfest se v příštích letech určitě opět vrátí.

Obvykle padne sedm milionů piv

Svátek piva se měl na Tereziánské louce v Mnichově letos konat od 18. září do 3. října. Akci každoročně navštíví několik milionů lidí a vypije se při ní přes sedm milionů piv. Pro bavorské hospodářství má Oktoberfest přínos kolem 1,2 miliardy eur (31 miliard korun).

Počátek pivních slavností, které se postupně proměnily v obří komerční podnik, spadá do října 1810, kdy po své svatbě uspořádali bavorský korunní princ Ludvík a jeho manželka Tereza Sasko-Hildburghausenská pro obyvatele království na louce za Mnichovem slavnost s koňským dostihem. Akce měla úspěch a začala se konat pravidelně jako říjnová slavnost (Oktoberfest). Svůj název si udržela i poté, co kvůli teplejšímu počasí její začátek organizátoři posunuli na září.

Letošní a loňský rok nejsou v historii prvními, kdy byl Oktoberfest zrušen kvůli epidemii. Předtím to ale bylo v roce 1873, kdy se tak stalo kvůli choleře. Na louce se nepopíjelo ani za obou světových válek. V letech 1946 až 1948 se festival konal v malém jako "podzimní slavnost", od roku 1949 pak už nepřetržitě jako Oktoberfest.

Zdroj ČTK, foto shutterstock

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Polské maso převlečené za české i týrání dobytka. Veterináři na jihu Čech se nenudí

04.05.2021 | Jihočeští veterináři uložili loni 206 pokut za 2,39 milionu korun. Počet sankcí stoupl meziročně téměř o čtvrtinu. Nejvyšší pokutu zaplatila síť řeznictví za klamání spotřebitele a další opakující se nedostatky. Vzrostl počet podnětů týkajících se týrání zvířat, a to i u krav mířících na porážku. ČTK to řekl ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba.

Expertka prozradila, jak chutná víno, které zrálo na oběžné dráze

05.05.2021 | Aukční síň Christie's dnes oznámila, že v soukromém prodeji nabízí lahev francouzského vína, která byla 14 měsíců na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Podle agentury AP se domnívá, že by se mohla prodat za částku okolo milionu dolarů (21,5 milionu Kč). Výtěžek má pomoci financovat další výzkum společnosti, která předloni víno na oběžnou dráhu vyslala.

Bio potraviny táhnou, potvrdilo to i Ministerstvo zemědělství

30.04.2021 | Spotřeba biopotravin českými domácnostmi předloni meziročně vzrostla o 19 procent, koupily si jich za 5,26 miliardy korun. Dnes to v tiskové zprávě uvedlo ministerstvo zemědělství. Zpomalil tak nárůst ze dvou předchozích let, kdy vždy překonal 30 procent. Průměrná spotřeba na obyvatele vzrostla o 76 Kč na 492 Kč. Loňské údaje stát zveřejní za rok.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont