Na Francouze už jsou cigarety drahé. Přitvrdit se má i u nás

Na Francouze už jsou cigarety drahé. Přitvrdit se má i u nás

10.01.2019 | Objem prodaných cigaret ve Francii se loni snížil o 9,3 procenta. Zásluhu na tom má protikuřácká politika vlády a postupné zdražování tabáku. Češi se ale výrazně nelepší. Stále je u nás více než dva miliony kuřáků, což je pětina populace. Vláda se snaží trend eliminovat efektivní cenotvorbou.

V březnu se cena ve Francii za krabičku zvýšila o celé jedno euro v průměru na osm eur (205 Kč). A má se ještě přitvrdit. Podle plánu vlády by jedno balení mělo v roce 2020 stát průměrně deset eur, napsal deník Le Figaro. Obliba tabáku mezi Francouzi klesá již delší dobu. Jen mezi lety 2016 a 2017 se podíl kuřáků snížil z 29,4 procenta na 26,9 procenta, ubyl jich tedy zhruba milion. Každý den si ale stále zapálí na 12 milionů Francouzů.

Francouzská vláda se snaží pomoci kuřákům při odvykání i prostřednictvím programu "Měsíc bez tabáku". Loni v listopadu se snažilo kolektivně pomocí webu tabac-info-service.fr odvykat kouřit na 213 000 Francouzů. Podle lékařských studií se šance, že přestanou kouřit úplně, po jednom měsíci bez tabáku zvýší pětinásobně.

I ČEŠI SI BRZY JENTAK NEZAPÁLÍ

V České republice mezi lety 2016 a 2017 přibylo podle průzkumu Státního zdravotnického ústavu asi 3,5 procenta nekuřáků. Kuřáků bylo v roce 2017 zhruba 25 procent. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha má na úbytek kuřáků vliv protikuřácký zákon, který platí od konce května 2017. Trendy v posledních šesti letech naznačují postupný pokles výskytu kouření v dospělé populaci, a to u mužů i žen. Z užívání návykových látek v populaci jde však stále o nejrozšířenější závislost u nás. V průběhu uplynulého roku přišlo podle údajů Logisty do prodeje na 40,23 miliardy cigaret, zatímco v roce 2017 to ještě bylo 44,36 miliardy. 

Jak uvedl Úřad vlády ČR, Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje pracovat s cenotvorbou, reklamou a dostupností. Konference vyzývá k hledání praktických řešení v prevenci rizik spojených s pitím alkoholu a kouřením a k implementaci doporučení WHO do připravované připravované Národní strategie protidrogové politiky 2019-2027. 

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Pesticidy v potravinách (a zbytečná panika okolo nich)

12.06.2019 | Pesticidy, tedy látky k hubení chorob rostlin a plevele, v potravinách téměř nejsou. Vychází to z četných kontrol. Z celé tisícovky kontrolovaných plodů nevyhoví jen necelé tři desítky.

V KFC bude podvodník. Zatím prý jen na zkoušku

17.06.2019 | Řetězec rychlého občerstvení KFC známý obalovanými kousky kuřecího masa chce oslovit i ty, kteří maso nejedí. Ve 20 britských restauracích bude od příštího týdne do poloviny července nabízet sendvič, v němž je místo plátku kuřecího rostlinná bílkovina. Bude-li o novinku dostatečný zájem, zváží KFC její trvalé zařazení do nabídky, uvádí britská média.

Privátky BILLY porazily ve Volbě Spotřebitelů i ostřílené stálice

14.06.2019 | Společnost BILLA zabodovala v letošní anketě Volba spotřebitelů 2019, kde získala hned několik ocenění. Šest z nominovaných produktů napříč privátními řadami byly zvoleny novinkami roku 2019 v několika kategoriích, ocenění si odnesly výrobky privátních značek BILLA, BILLA Premium, Clever A FREE.

Vychází červnový CZ TEST

V prodeji již od 27. 5.