Na Francouze už jsou cigarety drahé. Přitvrdit se má i u nás

Na Francouze už jsou cigarety drahé. Přitvrdit se má i u nás

10.01.2019 | Objem prodaných cigaret ve Francii se loni snížil o 9,3 procenta. Zásluhu na tom má protikuřácká politika vlády a postupné zdražování tabáku. Češi se ale výrazně nelepší. Stále je u nás více než dva miliony kuřáků, což je pětina populace. Vláda se snaží trend eliminovat efektivní cenotvorbou.

V březnu se cena ve Francii za krabičku zvýšila o celé jedno euro v průměru na osm eur (205 Kč). A má se ještě přitvrdit. Podle plánu vlády by jedno balení mělo v roce 2020 stát průměrně deset eur, napsal deník Le Figaro. Obliba tabáku mezi Francouzi klesá již delší dobu. Jen mezi lety 2016 a 2017 se podíl kuřáků snížil z 29,4 procenta na 26,9 procenta, ubyl jich tedy zhruba milion. Každý den si ale stále zapálí na 12 milionů Francouzů.

Francouzská vláda se snaží pomoci kuřákům při odvykání i prostřednictvím programu "Měsíc bez tabáku". Loni v listopadu se snažilo kolektivně pomocí webu tabac-info-service.fr odvykat kouřit na 213 000 Francouzů. Podle lékařských studií se šance, že přestanou kouřit úplně, po jednom měsíci bez tabáku zvýší pětinásobně.

I ČEŠI SI BRZY JENTAK NEZAPÁLÍ

V České republice mezi lety 2016 a 2017 přibylo podle průzkumu Státního zdravotnického ústavu asi 3,5 procenta nekuřáků. Kuřáků bylo v roce 2017 zhruba 25 procent. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha má na úbytek kuřáků vliv protikuřácký zákon, který platí od konce května 2017. Trendy v posledních šesti letech naznačují postupný pokles výskytu kouření v dospělé populaci, a to u mužů i žen. Z užívání návykových látek v populaci jde však stále o nejrozšířenější závislost u nás. V průběhu uplynulého roku přišlo podle údajů Logisty do prodeje na 40,23 miliardy cigaret, zatímco v roce 2017 to ještě bylo 44,36 miliardy. 

Jak uvedl Úřad vlády ČR, Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje pracovat s cenotvorbou, reklamou a dostupností. Konference vyzývá k hledání praktických řešení v prevenci rizik spojených s pitím alkoholu a kouřením a k implementaci doporučení WHO do připravované připravované Národní strategie protidrogové politiky 2019-2027. 

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Dnes mají končit plošné kontroly hovězího z Polska, polská strana zatím ale písemně nedoručila záruky

25.03.2019 | Česko dnes možná zruší opatření, podle kterých musí dovozci hovězího z Polska nechávat maso vyšetřit na své náklady na salmonelu.

Biopotraviny jsou na vzestupu, jejich nabídka se bude rozšiřovat

22.03.2019 | Principy ekologického zemědělství a produkce biopotravin si získávají v České republice mezi lidmi stále větší oblibu. Do budoucna by se jich v obchodech mělo vyskytovat i více.

Dubnový CZ TEST je v prodeji!

| V současné době se rozšiřuje nový trend, a to nakupovat do vlastních obalů, resp. chodit nakupovat do obchodu tzv. bez obalu. Mnozí se tak domnívají, že tímto přístupem podporují trend omezování nadbytečného používání plastů. Jak to ale doopravdy s potravinami a jejich obaly je? Přírodě možná tímto přístupem pomůžeme, svému zdraví ale můžeme ublížit. V novém čísle pro vás máme celý speciál s řadou odborníků o hygieně i recyklaci plastových obalů.

Březnový CZ TEST je tady!!!

A s ním i souhrn aktuálního dění ze světa potravin! Jsou snad ryby plné toxinů, proč nechat dršťkovou raději v obchodě otrlejším a proč sojové mléko nikdy nenahradí to kravské? Nejen tyto informace najdete objektivně podané jen u nás, a to ve spolupráci s odborníky z Potravinářské komory ČR!