Ministerstvo financí chce zvýšit daně z tabáku a lihu, výrobci se obávají, že tak jen podpoří černý trh

Ministerstvo financí chce zvýšit daně z tabáku a lihu, výrobci se obávají, že tak jen podpoří černý trh

05.04.2019 | Ministerstvo financí chce zvýšení spotřebních daní z tabáku, lihu a hazardu, a to brzy - ihned od příštího roku. Částky by se měly zvednout o desetinu. Podle výrobců lihovin a tabáku i sázkových kanceláří to ale povede k rozšíření černého trhu a zdražování.

Daňová zátěž u jedné krabičky cigaret by mohla stoupnout o 12 až 13 korun. Názor opozice není jednotný, například ODS růst daní podporuje.

Spotřební daně z cigaret a tabáku, včetně zahřívaného, by měly podle návrhu MF stoupnout od ledna 2020 zhruba o deset procent a spotřební daň lihu asi o 13 procent. U hazardních her MF plánuje zvýšit sazbu u kurzových sázek, tombol, turnajů malého rozsahu a tzv. totalizátorových her z 23 na 25 procent, a u loterií, bing a živých her z 23 na 30 procent. 

Změny podle MF přinesou do veřejných rozpočtů v letech 2020 a 2021 každoročně přes deset miliard korun. Návrh podle úřadu také vychází vstříc požadavkům ministerstva zdravotnictví i národní koordinátorky pro protidrogovou politiku Jarmily Vedralové, dlouhodobě prosazujícím zvýšení daní u tabáku a lihu.

"Během deseti let, během kterých se spotřební daň z lihu nezvyšovala, vzrostla průměrná mzda o 44,2 procenta, čímž došlo k významnému zvýšení dostupnosti tvrdého alkoholu. V případě spotřebních daní z cigaret a tabáku sice docházelo k průběžnému navyšování, nicméně jeho výše nebyla efektní z hlediska naplnění cíle snižování spotřeby tabákových výrobků," uvedlo MF.

Daňová zátěž u jedné krabičky cigaret by mohla podle informací ČTK od tabákových firem stoupnout o 12 až 13 korun. Třeba u půllitrové lahve 40procentní lihoviny by cena kvůli zvýšení daně stoupla o 9,1 koruny, oznámila Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL).

Skokové zdražení povede podle mluvčího tabákové firmy Japan Tobacco International (JTI) Jiřího Hauptmanna ke zvětšení černého trhu. Podle mluvčího British American Tobacco Tomáše Tesaře může stát zvýšením daně paradoxně tratit, lidé totiž mohou začít více kupovat cigarety z černého trhu, nebo z okolních zemí. Jednatel Imperial Tobacco Kamil Provazník upozornil, že by se jednalo o nejvyšší jednorázové zvýšení sazeb v ČR. Firma chce namodelovat chování trhu a v připomínkovém řízení s těmito daty seznámit ministerstvo. "Pevně doufáme, že se nám podaří přesvědčit MF, aby zmírnilo nárůst navrhovaných sazeb," dodal.

Také výrobci lihovin hovoří o růstu černého trhu. Podle výkonného ředitele Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL) Vladimíra Darebníka jsou marže výrobců a prodejců tak nízké, že zvýšení daní zaplatí spotřebitelé. Lidé proto mohou více kupovat nelegální lihoviny nebo pivo a víno, kterých se růst daní netýká. Podle Darebníka tak stát vybere na daních méně peněz.

U hazardních her podpoří návrh MF nárůst nelegálního trhu a tvrdého hazardu, uvedli zástupci sázkových kanceláří oslovení ČTK. Ani sázkové kanceláře nečekají, že návrh vynese státu více peněz. "Přemíra regulace může mít v otázce daňového výtěžku za následek zcela opačný efekt," uvedli ve společném prohlášení zástupci Asociace provozovatelů kursových sázek (Apkurs), jejímiž členy jsou Tipsport, Fortuna a Chance. Mluvčí Sazky Václav Friedmann uvedl, že návrh MF je v rozporu s výzkumy, které potvrzují, že číselné loterie, jako Sportka, a stírací losy jsou nejméně společensky nebezpečné hry na trhu.

Návrh MF kritizují i pojišťovny. Podle návrhu totiž mají být nově daňově uznatelné i rezervy tvořené podle zákona o pojišťovnictví. "České pojišťovny dlouhodobě vytvářely technické rezervy obezřetně nad povinnou minimální hranicí. Jsme překvapeni, že se stát rozhodl pojišťovny za toto obezřetné chování potrestat a preferuje jednorázový daňový výnos, kterým chce zatížit rezervy nad povinnou minimální hranicí," řekl ČTK výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

Podle ekonomů oslovených ČTK růst daně zvýší inflaci v Česku o 0,4 procentního bodu. V únoru činila inflace, tedy růst cenové hladiny, 2,7 procenta.

Sněmovní opoziční strana ODS se zvýšením daní z lihu a tabáku souhlasí. Vláda ANO a ČSSD by ale podle občanských demokratů měla nabídnout například snížení daně z příjmu. TOP 09 se zvyšováním daní nesouhlasí a bude proti návrhu. Obě strany se shodují, že vládě docházejí peníze a snaží se je získat od daňových poplatníků, vyplývá z vyjádření stran.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Namíchejte si letní drink. Máme tipy přímo od barmana

13.06.2019 | Přineste si kousek exotiky domů a vychutnejte si koktejly inspirované teplými letními večery, které jsou jako stvořené pro chvíle ve dvou i posezení s blízkými pod širým nebem.

Už žádné emise: Výroba brambůrků bude ekologičtější

18.06.2019 | Výrobce Strážnických brambůrků, jímž je firma Petr Hobža SNACK, investuje do modernizace a rozšíření výroby v příštích dvou letech až 140 milionů korun. Díky nové technologii bude výroba ekologičtější a denní kapacita výroby se posune z 12 až 13 tun na 30 tun, uvedl v tiskové zprávě pro ČTK výrobní ředitel firmy Libor Hobža.

V KFC bude podvodník. Zatím prý jen na zkoušku

17.06.2019 | Řetězec rychlého občerstvení KFC známý obalovanými kousky kuřecího masa chce oslovit i ty, kteří maso nejedí. Ve 20 britských restauracích bude od příštího týdne do poloviny července nabízet sendvič, v němž je místo plátku kuřecího rostlinná bílkovina. Bude-li o novinku dostatečný zájem, zváží KFC její trvalé zařazení do nabídky, uvádí britská média.

Vychází červnový CZ TEST

V prodeji již od 27. 5.